Technologické trendy, které podle řečníků z konference TAL 2021 ovládnou obor automotive

Tereza Čechová Aimtec
8. 12. 2021 | 3 minuty čtení

Obor automotive aktuálně prochází nejvíce disruptivní změnou za celou dobu svého fungování. Nové technologie získávají hlavní slovo a kdo se flexibilně neadaptuje, ztrácí náskok, který se jen těžko dohání. Které nejdůležitější trendy podle expertů, kteří vystoupili na konferenci Trends in Automotive Logistics 2021, aktuálně mění logistiku?

Simulace jako akcelerátor vývoje

Ať už jde o nové technologie nebo o software, simulace reálného prostředí továren a skladů se stále rychleji stává samozřejmou součástí vývoje. Proč? Usnadňuje celý proces vzniku nových projektů a zvyšuje jak odolnost řešení, tak jeho následnou bezpečnost. „Pro vývojáře je simulace nekonečným zdrojem dat a možných scénářů, které mohou v realitě nastat,“ vysvětlil Dylan Sheppard, Lead Digital Design startupu idealworks. Snadno tak lze simulovat i situace, které ve skladu zkoušet nechcete, ať už jde o kolize nebo nepravděpodobnou souhru poruch. Data z takto „nahraných“ scénářů lze následně snadno využít pro přizpůsobení technologie či softwaru, aniž by bylo nutné vše testovat v reálném prostředí během výroby.

Simulaci často využívají dodavatelé autonomních robotů, aby stroj před nasazením „naučili“ co nejvíce a nasimulovali maximum možných scénářů. „V simulaci jsme schopni spustit klidně deset tisíc robotů současně. V realitě bychom zvládli třeba dva.“

Autonomní roboty bez pracovní doby

V oblasti automotive logistiky patří autonomní roboty mezi nejvíce skloňované technologie, málokdo si ale troufne je do skladu či výroby skutečně zapojit. Zejména AMR (Autonomous Mobile Robots) jsou totiž stále velmi drahá zařízení. Mnohem častěji se tak setkáváme s AGV (Automated Guided Vehicles). Jaký je hlavní rozdíl? Zatímco AGV před překážkou kvůli přednastaveným cestám (definovaným senzory, magnetickými pásy nebo dráty) zastaví, AMR si prostřednictvím inteligentní navigace spočítá novou cestu a překážce se snadno vyhne. „Díky mnohem univerzálnějšímu použití, přizpůsobivosti a snadným modifikacím překoná AMR podle odhadů během následujících tří let AGV,” vysvětlil Marco Prüglmeier, CEO i2market. To nahrává také jednomu z nejrychleji rostoucích trendů – spolupráci mezi roboty navzájem. Tento obor si aktuálně připisuje meziroční nárůst o neuvěřitelných 40 %.

Podívejte se na kompletní přednášku Marca Prüglmeiera o rovnováze v logistice.

 

Bez digitalizace zůstanete stát na místě

Za zvyšováním efektivity, automatizací, zdokonalováním procesů a novými technologiemi najdete vždy společného jmenovatele – digitalizaci. „Každá firma si může nakoupit chytré technologie, bez odhodlaného týmu ale při implementaci konceptu digitální továrny neuspějete,“ dodává Tomáš Vondrák, první český CEO největšího závodu Continental Automotive v Brandýse nad Labem. Právě myšlenka Digital Factory podle něho vyžaduje holistický přístup, a proto se mu v Continental Automotive věnuje speciální tým fungující v agilních metodikách.

Nástroji, jakými jsou například digitální dvojče a již zmíněná simulace, virtuální zprovozňování nebo plně automatizované skladování, lze digitalizaci aplikovat na celou továrnu včetně skladu, výroby, logistiky, administrativních pracovníků a lidských zdrojů. „Digitalizace je pro mě katalyzátorem změny a transformace. Zásadní je ale příprava na ni. Nedigitalizovali jsme žádný proces, který nebyl správný a maximálně efektivní,“ vysvětluje Vondrák.

Podívejte se na kompletní přednášku Tomáše Vondráka.

 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading