Inovace v logistice? Společnost idealworks vychází z přístupu „Digital First“

Marie Mundilová Aimtec
26. 8. 2021 | 5 minut čtení

Společnost idealworks, dceřiná firma skupiny BMW, vznikla v listopadu loňského roku odštěpením z mateřského koncernu, který je jejím stoprocentním vlastníkem. V tomto kroku bylo jasné sdělení. Mnichovský startup, který spolupracuje s tak významnými hráči jako NVIDIA Corporation, ADLINK Technology a SICK, přetváří autonomní logistiku a mění způsob fungování inteligentních robotů. S Michaelem Schneiderem, CEO společnosti idealworks, jsme mluvili o prvním roce fungování firmy, o jejích plánech na příští rok a o příspěvku, se kterým přijede na konferenci TAL 2021 (Trends in Automotive Logistics).

Michaeli, proč idealworks nesmí uniknout naší pozornosti?

V idealworks přetváříme logistiku ve prospěch našich zákazníků. Nejsme jen další nový startup. Naše odborné znalosti přesahují mnohem dál. Vznikli jsme jako spin­off divize logistických inovací BMW Group založená v roce 2015 a klademe si za cíl nabízet řešení problémů, s nimiž se obor logistiky potýká. Naše řešení se osvědčují ve vysoce komplexních prostředích. Vývoj v idealworks probíhá interně s využitím vlastních zdrojů firmy. Díky tomu můžeme nabídnout pestrou paletu řešení, která vycházejí ze skutečných potřeb zákazníka a jsou plně integrovaná. Příkladem jsou náš inteligentní a kolaborativní autonomní mobilní robot iw.hub, unikátní kompaktní řídicí jednotka iw.brain a cloudový software pro správu vozového parku AnyFleet, kompatibilní s VDA 5050. Tyto produkty patří mezi největší inovace nabízené na trhu a připravené pro budoucnost.

Společnost idealworks existuje necelý rok. Jak je na tom teď, kdy se blíží první výročí jejího založení?

Z dodavatele vnitropodnikových řešení se stala samostatná společnost. V rámci této proměny jsme dokázali využít naše odborné znalosti a stali jsme se všestranným poskytovatelem inovativních logistických řešení pro hardware, software a služby i mimo automobilový průmysl. Prozatím se zaměřujeme na společnosti ve všech průmyslových odvětvích v Evropské unii a ve Velké Británii, než se příští rok vydáme na další zahraniční trhy v zámoří.


MS idealworks jpeg transparent

Michael Schneider
CEO, idealworks

Renomovaný expert z oblasti automobilového průmyslu s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi přináší společnosti idealworks vynikající leadership na strategické i provozní úrovni. Během více než 17 let práce konzultanta a manažera v automobilovém průmyslu ve společnostech Rolls-Royce Motor Cars a BMW Group se podílel na úspěšných projektech transformace podniků.


Říká se, že první rok podnikání je nejtěžší. Odnesli jste si z něj nějaká ponaučení?

Řekněme to tak, že první rok života firmy byl dost náročný kvůli všeobecně známým vnějším okolnostem, které stále ještě mají a dlouhodobě budou mít dopad na celkovou náladu v byznysu. Přesto jsme dokázali nejen zvládnout zásadní období prvních měsíců, ale také úspěšně realizovat pilotní projekty u významných zákazníků a pro­dávat své produkty mnoha různými digitálními cestami. Celková situace nám poskytla čas potřebný k nastavení procesů pro vstup do další fáze inovací, v níž jsme dali prostor otevřené, flexibilní komunikaci a firemní kultuře a také agilnímu vývoji hned od počátku projektu. A nejdůležitější ponaučení? Organizace mají svou hierarchii, nápady ne.

Jaké máte plány na příští měsíce a druhý rok života firmy?

Usilovně pracujeme na zavedení přístupu, jehož středobodem je sám zákazník. Takový přístup nejlépe vyhovuje požadavkům našich klientů na inovativní, flexibilní a víceúčelová řešení. Nejde jen o to, představit produkty a firmu novým potenciálním zákazníkům z nejrůznějších průmyslových oborů; jde také o to, vymyslet opravdu neotřelé způsoby prezentace. V příštích několika měsících budeme nabízet zájemcům ukázky v rámci akce iw.hub Demo Days, která nás přivede přímo na místo k potenciálnímu zákazníkovi. Vedle toho jsme se rozrostli na tým přibližně čtyřiceti zaměstnanců a pracovní kolektiv budeme dále rozšiřovat. Trh autonomních logistických systémů má obrovský potenciál, jak v Evropě, tak i za jejími hranicemi. Z toho chceme dále těžit. A samozřejmě po této cestě chceme dojít daleko – v mezinárodním měřítku.

Naše prezentace na TAL 2021 bude o přístupu k vývoji AMR a o tom, jak využíváme technologie jako např. platformu NVIDIA Omniverse.

Proslýchá se, že idealworks vystoupí na konferenci TAL 2021...

Je to tak. Přijede náš Digital Design Lead Dylan Sheppard a já. Naše prezentace bude o přístupu k vývoji AMR a o tom, jak využíváme technologie jako např. platformu NVIDIA Omniverse k mnohem rychlejší a snazší integraci našich produktů do ekosystémů nových zákazníků. Od ostatních společností v této oblasti nás odlišuje digitální přístup. Nejsme jen hardwarová společnost, která dodává zákazníkům hotová řešení. Naším posláním jako poskytovatele logistických služeb je mít za tím vším modulární a výkonnou sadu technologií, která nám umožní přizpůsobovat náš software a zůstat flexibilní, abychom dokázali naplňovat nové potřeby zákazníků. To je pro nás velké téma, které se do jednoho rozhovoru nevejde. Těšíme se na to, až ho v září na konferenci TAL představíme podrobně.

  

 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading