Nechte se svézt autonomními vozíky do světa Průmyslu 4.0

Vojtěch Letko SICK spol. s r.o.
21. 2. 2020 | 4 minuty čtení

Zatímco u automobilů je autonomní řízení poněkud problematické, v továrnách a skladech se s vozítky bez lidských operátorů potkáte stále častěji. Rozdíly najdete ve způsobu navigace i ve stupni jejich nezávislosti. Pro intralogistiku jsou autonomní vozíky cestou, jak zefektivnit a zrychlit procesy, a samozřejmě možností, jak lidem uvolnit ruce. Protože se pohybují mezi lidmi, je důležitým pojmem i bezpečnost.

Pro dopravu výrobních dílů a součástek v rámci továrny, pro vyskladnění přepravek a zabalených krabic se zbožím, ale i přepravu hotových výrobků jsou určena autonomní vozidla AGV (Automated Guided Vehicles) a jejich menší sourozenci AGC (Automated Guided Carts). Robustní tahače a platformová AGV pak pomohou pracovníkům s převážením těžkých břemen.

Budoucností je využití kolaborativních robotů pohybujících se na autonomních vozítkách od jednoho pracoviště k druhému podle aktuální potřeby.

S tím, jak se mění způsob průmyslové výroby, kdy je část pásové výroby nahrazována ostrovními pracovišti, vznikají nové nároky i na intralogistiku a autonomní vozítka. V továrnách, kde se pohybují lidé, to znamená i vysoké nároky na bezpečnost a prevenci kolizí. Antikolizní systém je důležitý také z důvodu ochrany majetku a jako prevence srážky s jiným vozítkem. Tahounem inovací je e-commerce, který zvyšuje nároky na rychlost logistiky a minimální prostoje AGV. Budoucností je využití kolaborativních robotů pohybujících se na autonomních vozítkách od jednoho pracoviště k druhému podle aktuální potřeby. Moderní autonomně řízená zařízení tedy musí mít přesnou navigaci, udávat přehled o své poloze, být bezpečná pro lidi i majetek a fungovat co nejefektivněji.

Kolize - SICK

Ruku v ruce s technologickým pokrokem a novými možnostmi využití automatických vozíků jde to, jaké senzory a bezpečnostní prvky lze instalovat.  

Navigace a polohování automatických vozítek

  • Vedení v dráze – Senzory pro detekci magnetického nebo barevného pásku jsou umístěny na podlaze, navigace probíhá pomocí virtuální dráhy.
  • Lokalizace – Lokalizaci v prostoru umožňují 2D LiDAR skenery podle konturové mapy nebo odrazek, čárových a QR kódů na podlaze nebo čtení RFID tagů. Identifikace a komunikace je pomocí GPS, GSM a UWB.
  • Kontrola pohybu – Zpětná vazba od pohyblivých částí se sbírá z enkodérů a motorfeedbacků, případně od indukčních snímačů nebo snímačů náklonu.

Snímání okolí a bezpečnost AGV

  • Prevence kolizí – 2D senzory na principu LiDAR, ultrazvukové senzory, antikolizní 3D snapshot kamery se starají o to, aby se vozíky navzájem nesrazily.
  • Bezpečnost osob – Bezpečnostní spínače a bezpečnostní LiDAR skenery eliminují zranění lidí.
  • Bezpečné řešení pro řízení – Bezpečnostní relé, bezpečnostní enkodérová řešení a bezpečnostní moduly Flexi Soft slouží k bezpečné navigaci a řízení vozítek.
  • Záznam kolizí a důležitých událostí – Kamera EventCam zachycuje, co se děje před/za vozítkem, aby bylo možné si děj zpětně přehrát.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Manipulace s nákladem

  • Detekce nákladu – Optické a ultrazvukové snímače a 2D LiDAR skenery detekují (ne)přítomnost nákladu na vozítku.
  • Identifikace a sledování – UHF RFID skenery a čtečky čárových kódů automaticky identifikují převážený materiál a údaje zašlou do řídicího systému.
  • Polohování nákladu v prostoru – Sledují ho enkodéry a snímače náklonu, čidla pro detekci pozice a 3D snapshot kamery.

Podle některých odhadů poroste trh s AGV a AGC vozítky v období let 2019‒2024 meziročně až o 17 %. Už nyní se s nimi setkáváme v celé řadě aplikací a vzhledem k rostoucí ceně lidské práce i nutnosti přesunu lidí na pozice s vyšší přidanou hodnotou lze předpokládat, že potřeba využití těchto zařízení poroste. Lídrem v oblasti inteligentních senzorických a bezpečnostních systémů, využitelných pro řízení a bezpečnost autonomních vozítek AGC a AGV, je společnost SICK. Nabízí globálně nejširší produktové portfolio pro AGV/AGC. I proto spolupracuje na celé řadě projektů doma a ve světě, kam předává své know-how.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading