Tři největší nepřátelé elektroniky ve skladu a ve výrobě

Petr Stejskal Aimtec
22. 2. 2024 | 3 minuty čtení

Výrobní a skladovací prostory jsou často náročná prostředí představující výzvu nejenom pro osoby, které se v něm pohybují, ale také pro jejich elektronické pomocníky. Všude kolem nich jsou skenery čárového kódu, vozíkové terminály nebo tiskárny. S jakými nástrahami se tato zařízení musí potýkat? Pojďme se podívat na tři největší nepřátele.

Nepřítel číslo jedna: Prach

Prvním nepřítelem je prach. Je všude kolem nás. Může jít o „běžný“ prach pohybující se ve vzduchu, ale také o prach, který je vedlejším produktem výroby. Často se může stát, že je lepkavý, korozivní anebo abrazivní. Zařízení musí být připraveno na všechny varianty, a proto vždy vyžadujte co nejvyšší IP krytí. Pozornost si zaslouží také nezakryté nebo neprůmyslové konektory (nejvíce náchylná jsou klasická USB rozhraní na běžných zařízeních). Průmyslová zařízení Zebra (ať už jde o skenery, mobilní terminály nebo vozíkové terminály) jsou ve většině případů dostupná s nejvyšším krytím IP6X, a tak poskytují nejvyšší ochranu proti vniknutí prachu dovnitř.

Typickým příkladem prašného prostředí je závod společnosti LASSELSBERGER, který v Chlumčanech u Plzně vyrábí keramické obklady a dlažby pod známou značkou RAKO. „Výroba obkladů má svá specifika, se kterými si v logistice musíme umět poradit – pracujeme s různými formáty výrobků, šaržemi a jakostmi a z toho vycházejí speciální pravidla práce s nimi. Kromě těchto specifik je naše výroba spojena s poměrně hlučným, a hlavně prašným prostředím. Technologie, které ve výrobě a logistice používáme, tak musí odolat extrémním podmínkám,” říká Pavel Vokáč, ředitel logistiky, LASSELSBERGER.

Neotřesitelná odolnost je nutnost

Dalším nepřítelem jsou vibrace. Možná je to pro vás překvapivé, dokonce ani řidič manipulační techniky je nepocítí, protože sedí na odpružené sedačce. Cokoliv je ale napevno přimontováno, je trvale vystaveno výrazným vibracím. Každá elektronika instalovaná na manipulační techniku proto musí s vibracemi počítat a musí být podle toho navržena už od začátku. Zebra nabízí nejenom speciální vozíkové terminály vyvinuté pro maximální odolnost, ale také průmyslové tablety, které pomocí příslušenství podporují instalaci na manipulační techniku. Použití kvalitních komponent, extrémně odolného šasi a robustní konstrukce odolné proti vibracím jsou samozřejmostí.

Tik tak, tik tak…

Třetím a možná nejpřekvapivějším nepřítelem je faktor času. Mnoho lidí mění mobilní telefon za jeden až dva roky. Vybavení do skladu však pořizujeme za mnohem delší dobu. Zákazníci nakupují zařízení minimálně na pět let, často se ale setkáváme s delším cyklem. A proto je nutností vybavit operátory zařízeními, která nejenom že nezestárnou, ale také obsahují kvalitní průmyslové komponenty s dlouhou životností. Kondenzátory, plošné spoje, elektronické čipy, to všechno je součástí každého zařízení. Přestože mohou komponenty vypadat na první pohled stejně, každý z nich má jinou předpokládanou životnost. Vždy proto hledejte nejkvalitnější zařízení a zároveň se ptejte i po jeho garantovaném životním cyklu.

Zařízení Zebra nabízí u většiny průmyslových modelů garanci dostupnosti po dobu pěti let a následnou garanci servisní podpory na dalších pět let. Desetiletý životní cyklus je tak běžnou záležitostí.

Zebra Expert CZ Banner

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading