Pět změn v DCIx, které by vám neměly ujít

Tereza Čechová Aimtec
14. 12. 2020 | 6 minut čtení

Mnohem větší a efektivnější využitelnost sbíraných dat, širší možnosti vlastní úpravy nebo tvorby transakcí a samozřejmě „cloud native“ přístup. To ale není vše, co systém DCIx nově nabízí, novinky se projeví i u klientských aplikací. Projděte si pět nejvýraznějších změn, které by vám neměly uniknout.

1. Reporting, který zvládnete sami

DCIx standardně pracuje se dvěma typy reportů:

 • Analytické
 • Real-time

Analytické reporty umožňují v rámci DCIx pracovat s vybranými daty. „Abychom vám ještě více zpřístupnili práci s daty z DCIx, vytvořili jsme samostatný datový sklad, kterým jsme oddělili data pro reporting od produkční databáze, a plánujeme ho i nadále rozšiřovat,“ představil novou vizi přístupu k informacím Jan Kocián, Software Development Director. Díky oddělení datového skladu od produkčních dat reporting neovlivňuje výkon produkční databáze. Datový sklad je navíc pro komplexní dotazování nad velkým objemem dat optimalizován. Hlavní myšlenkou nového reportingu je možnost vytvářet reporty podle potřeb zákazníka – okamžitě, na míru specifikům byznysu a bez nutnosti kontaktovat dodavatele, tedy Aimtec. Tvorbu reportů usnadňuje uživatelsky přívětivý nástroj PowerBI, díky kterému se k datům dostanete snadno. Úprava stávajících a tvorba nových reportů nikdy nebyla jednodušší.

Druhý důležitý segment tvoří real-time reporting, tedy sledování informací v reálném čase bez nutnosti obnovy dat, ať už ze strojů, nebo z transakcí. Díky tomu lze sledovat aktuální výkonnost technologií a probíhajících procesů (vychystávání expediční objednávky apod.) a tím ušetřit čas i snížit riziko lidské chyby na minimum.

DCIx_reportyUkázka real-time reportů

Aktuálním cílem v oblasti reportingu je tak nejen rozšířit množinu dat dostupných v datovém skladu, ale také tato data optimalizovat pro dotazování a připravit standardizované reporty, které se stanou nedílnou součástí produktu.

2. Vizualizace a digitální dvojče

S reportingem úzce souvisí funkce vizualizace, kterou povznáší na zcela novou úroveň model digitálního dvojčete. Díky němu dokáže DCIx zobrazit podobu skladu se zbožím ve 3D modelu, a to včetně rozložení zón či heatmap podle množství zboží na jednotlivých pozicích. Zároveň můžete vizualizovat optimální cesty dodávek v rámci skladu nebo pohyb technologie po skladu v reálném čase. „Připravujeme také možnost skladem virtuálně procházet, a naživo vyzkoušet, zda jeho rozložení odpovídá představě zákazníka,“ dodává Jan Kocián k přínosům 3D modelu.

DCIx_dvojce
Vizualizace zboží ve skladu včetně heatmapy dle množství zboží na daných pozicích

3. Klientské aplikace DCIx

Při práci na různých typech zařízení již dnes nevystačíte pouze s webovým a textovým telnet klientem. Proto DCIx nezapomíná ani na vývoj dalších klientských aplikací, které se starají o to, abyste mohli naplno využívat benefity systému. „Naším cílem je umožnit uživatelům používat DCIx jednoduše, bezchybně a s co nejmenšími náklady na zaškolení a zvýšit tak efektivitu vaší práce,“ vysvětluje Jan Kocián. Je nezbytné optimalizovat klientské aplikace pro různá zařízení a jejich použití. Ať už jde o výrobu, sklad nebo logistiku, systém DCIx nabízí řešení pro každou roli. Jiné požadavky má vedoucí skladu, jiné skladník se skenerem či frézař v rukavicích. Společně s obecným trendem spočívajícím v přechodu na nová Android zařízení mají klientské aplikace v rámci rozvoje velkou prioritu.

Nový DCIx Browser pro Android

V novém browseru pro dotyková zařízení používající operační systém Android snadno nastavíte připojení k DCIx a zároveň můžete aplikaci v zařízení uzamknout tak, že z ní nelze odejít. To zamezuje neúmyslnému zavření a zpomalení práce, nebo využívání zařízení k jiným účelům. DCIx Browser navíc umožňuje připojení a ovládání zařízení, například vysokozdvižných vozíků, přes sériový port.

DCIx_browserNový DCIx Browser pro dotyková zařízení s OS Android

Aimtec Touch Client pro více zařízení

Mezi novinky aplikace Aimtec Touch Client, která slouží k ovládání skenerů s OS Android, patří podpora nových zařízení s OS Android 9 a také další funkce pro snazší používání aplikace, jako jsou například obrázky, tabulky nebo možnost stylizace obrazovky se zvýrazněním důležitých informací. Novinky systému čekají jak na uživatele, tak na správce:

 • uživatel může vybírat z několika přihlašovacích profilů,
 • uživatel může rozlišovat živé a testovací prostředí různých DCIx systémů,
 • správce může využít centrální konfiguraci klienta na všech zařízeních.

Vývoj nového webového klienta

Kromě změny technologie (přechod na vývoj ve frameworku Angular) se u nového webového klienta dočkáte snazšího ovládání, lepší použitelnosti a konfigurovatelnosti obsahu obrazovek. Plynulý přechod ze současného webového klienta usnadní hybridní model, kdy bude přesun od původních obrazovek k novým probíhat postupně.

DCIx_webclientNový webový klient

Z hlediska podpory klientských aplikací patří webový klient a další aplikace mezi nedílné součásti DCIx. Stejně tak Telnet client, jehož budoucí podpora závisí na tom, zda a kdy Telnet čtečky kompletně nahradí čtečky s OS Android. 

4. Novinky v dokumentaci 

Změnou prošla dokumentace, která podporuje možnosti konfigurovat DCIx podle vlastní potřeby. Práci s ní nyní výrazně usnadní využívání nových videonávodů doplněných o textový popis. Revizí prošla také dokumentace transakčních modulů a popis databázových struktur. Jejich cílem je zejména umožnit plné pochopení a vlastní konfiguraci na straně zákazníka.

5. Další plánované novinky? Strojové učení a lidský faktor

Průběžné zdokonalování reakcí i procesů pod taktovkou strojů bude dříve či později běžnou součástí světa logistiky a výroby, proto se na oblast strojového učení Aimtec průběžně zaměřuje v pilotních projektech. „V tuto chvíli jsme schopni propojit neuronové sítě s daty v DCIx a naučit je provádět analýzu, jejíž výstupy následně dokážeme zobrazit přímo v DCIx. Problémy, na které jsme narazili, souvisejí právě s daty, což je u strojového učení běžné. Dat máme k dispozici spoustu, ovšem jejich kvalita není vždy dobrá. Zvlášť v případě, kdy je vytvářejí uživatelé,” dodává Jan Kocián k využití strojového učení během pilotních projektů. Kvalitu dat tak výrazně ovlivňuje lidský faktor, což komplikuje například rozpoznávání zmetků při výrobě. Člověk totiž v některých případech označil kvalitní kus za zmetek a naopak.

Zapojení do pilotních projektů

Pro oblast reportingu, vizualizace a strojového učení stále hledáme zájemce, kteří by se zapojili do našich pilotních projektů. Máte zájem s námi rozvíjet a vylepšovat systém DCIx? Kontaktujte nás.

Plán podpory jednotlivých verzí DCIx

 • 2021 – konec podpory verze 5.4 a starších
 • 2022 – konec podpory verzí 5.5 a 5.6
 • 2023 – konec podpory verze 6.0
 • 2024 – konec podpory verze 6.1
 • 2025 – konec podpory verze 6.2
 • 2026 – konec podpory verze 6.3

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading