Lokální automotive výroba? Umožnit ji mají chytré mikrotovárny

Tomáš Svoboda Aimtec
19. 5. 2021 | 5 minut čtení

Tradiční výrobní linky už možná brzy vystřídají inovativní mikrotovárny. Stačí jim o dva řády menší plocha a do provozu mohou být uvedeny výrazně rychleji. „Principem mikrotovárny je několik na první pohled stejných výrobních buněk, souvisí s tím i samotný návrh výrobku právě s ohledem na to, aby se dal vyrábět na značně flexibilních robotických stanovištích,“ vysvětlil Pavel Burget z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pro Český rozhlas.

S mikrotovárnami se pojí i nedávný největší veřejný úpis akcií (IPO) v historii. Letos se 25. března stal rekordmanem nenápadný start-up Arrival, výrobce elektrických dodávek a autobusů, který plánuje zavést revoluční lokalizovanou „mikrovýrobu“. Investoři firmu ocenili na téměř 14 miliard amerických dolarů. Arrival se tak svezl na vlně velkého zájmu o elektrická vozidla v době, kdy vlastní záměr vyrábět auta na baterky ohlásil dokonce i výrobce iPhonů, tchajwanský gigant Foxconn.

Zapomeňte na velké výrobní haly automobilek s rozlohou několika kilometrů čtverečních – mikrotovárně postačuje plocha 10 tisíc metrů čtverečních.

Blíží se konec výrobních hal, jak je známe?

Arrival se do širšího povědomí zapsal začátkem roku 2020, kdy navázal partnerství v hodnotě 110 milionů dolarů s korejskou automobilkou Hyundai/KIA a ve stejném období obdržel objednávku od doručovatelské společnosti UPS na 10 tisíc elektrický dodávek s opcí na stejné množství v roce 2024. Výroba prvních dodávek má začít koncem roku 2021. Pozornost vyvolala také zpráva o partnerství s firmou Uber, se kterou se podílí na vývoji vozidla uzpůsobeného této specifické službě.

Od klasických OEM se Arrival liší inovativním způsobem výroby, rozvíjí koncept tzv. mikrotovárny (microfactory). Firma při propagaci této cesty tvrdí, že máme zapomenout na velké výrobní haly automobilek s rozlohou několika kilometrů čtverečních – mikrotovárně údajně postačuje plocha 10 tisíc metrů čtverečních. Každé vozidlo má být vyráběno v nízkonákladovém prostoru, využívajícím metodu flexibilních robotických montážních stanovišť a výrobních buněk (tzv. cell-based assembly) namísto tradiční výrobní linky. V jedné mikrotovárně má pracovat 50‒100 zaměstnanců. Podle firmy je jen na montáž karosérie u klasického auta nyní potřeba alespoň tisíc robotů na výrobní lince, kdežto Arrival jich potřebuje pouze sedmdesát. Klíčem k úspěchu by měl být modulární design každého vozu s karosérií z patentovaného termoplastického kompozitu. Díky tomu lze vozidla montovat ve výrazně menší fabrice než v tradiční továrně. Odpadne také potřeba lakovny a svařovny, protože použité kompozitní panely tyto úkony nevyžadují.

Automatizace je pro mikrotovárny samozřejmostí

Továrna má být postupně plně automatizovaná včetně skladových prostor a má plně využívat výdobytků Průmyslu 4.0. Náklady na její výstavbu se pohybují jen v několika desítkách milionů dolarů. Tento typ výroby lze nasadit již do šesti měsíců, a to i do stávajících komerčních prostor původně využívaných například jako sklad. Díky tomu je možné začít rychle uspokojovat lokální poptávku po vozidlech. Pro srovnání: výstavba velké automobilové továrny trvá obvykle 2‒3 roky a přijde na více než miliardu dolarů.

Mikrotovárny mají vzniknout na mnoha místech nejen v USA, což má napomoci regionální zaměstnanosti a také má snížit environmentální stopu. Vozidla Arrival mají být vyráběna tam, kde lidé žijí, tím údajně podpoří místní komunity. Do roku 2026 slibuje firma tisíc mikrotováren.

Vedle automatizace výroby je pro Arrival důležitá i vize lokálního dodavatelského řetězce. Tracey Yi, CEO Arrival Elements Yi tvrdí, že firma se bude primárně snažit získávat co nejvíce lokálních dodavatelů i partnerů a pouze v nezbytných případech využije možnosti geograficky vzdálenějších subdodávek.

Když není třeba vybírat mezi udržitelností a efektivitou

„Naše komponenty, materiály a technologie vyvíjíme a vyrábíme in-house. Stejné technologie, komponenty a materiály jsou používány na našich flexibilních skateboardových platformách ve všech našich vozidlech. To je klíčem k efektivní výrobě v mikrotovárnách Arrival. Lokalizovaná produkce pak odstraňuje potřebu složité a nákladné dopravy. To nám umožňuje snížit 30 % nákladů a tím maximalizovat marže u každého vozidla, které vyrobíme,“ popisuje svou technologickou vizi společnost Arrival.

Výrobní buňka v Arrival microfactory

Výrobní buňka v Arrival microfactory
Zdroj obrázku: Forbes.com

Podobný princip montáže, kdy se upouští od klasické linky, již začala pro model Taycan využívat automobilka Porsche v továrně v německém Zuffenhausenu. Montážní linka zde byla prakticky zrušena. Vozidla místo toho procházejí výrobou po předem určené trase na dopravních systémech bez řidiče (AGV), a následně jsou krok za krokem dokončována. To značně zvyšuje flexibilitu. Rychlost AGV je stejně proměnlivá jako doba, kterou stráví na montážních stanicích, a teoreticky nemusejí jít všechna vozidla při výrobě stejnou cestou.

Princip mikrotováren ukazuje, že přesun k lokalizaci se nemusí týkat jen spotřebního zboží či produkce potravin, ale i vysoce globalizovaného automotive odvětví. Vezmeme-li v potaz ještě udržitelnost průmyslu a šanci na poměrně snadnou automatizaci a robotizaci, je výsledkem zajímavá alternativní vize pro celou průmyslovou výrobu. I tak ale na stole zůstávají otázky, jak u mikrotováren zajistit Just in Time dodávku či společný kvalitativní standard.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading