Když migrace EDI znamená skutečný upgrade

Sabina Eretová Aimtec
22. 8. 2023 | 4 minuty čtení

Máloco vzbuzuje v představách šéfů IT oddělení větší hrůzu než migrace EDI. I u firem střední velikosti obsahuje katalog procesů EDI velké množství položek a gigabyty dat a není divu, že manažeři odkládají klíčové rozhodnutí zahájit takovou operaci za chodu firmy. Ve společnostech, kde se k tomu odhodlali, ale přechodem ze staršího systému k novému řešení získali výhody strategického rozměru.

Elektronická výměna dat je klíčovým nástrojem v řadě průmyslových odvětví. V automotive je dlouhé roky standardem, a kdo chce v této branži uspět, musí mít EDI v pořádku. Manažeři odpovědní za IT vědí, že jde o kritický systém, proto mají z jakýchkoli zásahů přirozené obavy – nikdo nechce řešit zatíženky od významných automobilek jen proto, že se pustil do upgradu, ale nedopadlo to podle představ. Proto firmy často pod heslem „co není rozbité, to nespravuj“ zůstávají u zastaralých, překonaných systémů a jejich CIO se věnují palčivějším problémům.

Čistá data bez kostlivců

Dalším zdrojem obav mohou být kostlivci ve skříni. Pokud systém není průběžně udržován, může po letech zdánlivě bezproblémového chodu při migraci vyvstat spousta problémů, jejichž vyústěním budou zatíženky od klientů kvůli chybám v EDI. Zatíženka bude ostatně logickým výsledkem většiny chyb, které při migraci mohou nastat. Proto je třeba každý jeden proces při migraci otestovat, což je sice časově náročné, ale tato časová investice se rozhodně vyplatí.

Pokud migraci neuskutečňuje sama firma ale externí dodavatel, je nutná součinnost interního IT týmu.

„Spolupráce interního týmu či klíčových lidí je nezbytná. Součinnost potřebujeme, abychom znali návazné procesy, detaily těch věcí za oponou, detaily věcí, které nejsou zdokumentované. Zároveň potřebujeme vědět, co je důležité a urgentní, kteří odběratelé jsou kritičtí... Zkrátka potřebujeme součinnost kvůli znalostem jejich byznysu.“

Marek Šabatka, Business Development Manager, Aimtec

Ve chvíli, kdy jsou správně nastavené kompetence a zodpovědnosti, představuje migrace EDI pro firmu podle Šabatky minimum práce. Poskytovatel by měl nejprve vypracovat důkladnou analýzu s detailním popisem procesů a rizik, která zajistí, že se migrace nepromění v nákladnou noční můru. Po vyhodnocení analýzy nastupuje nástroj OMA (Onboarding Messages Analyzer) vyvinutý společností Aimtec, který umí z archivu vytáhnout a roztřídit veškerá data. „Výsledkem je pak analýza obsahů zpráv, identifikace párů zpráv a identifikace typů procesů. Pomocí nástrojů, jako je OMA, jsme schopni výrazně zrychlit migraci, snížit chybovost a zároveň i náklady na projekt,“ vysvětluje Jan Stočes, Cloud Services Director ve společnosti Aimtec.

SAP? Žádný strach!

Samotný firemní IT tým má pak volné ruce, protože poskytovatel se postará o veškerou infrastrukturu, nastavení partnerů, řešení problémů i podporu. Jakožto specialista na EDI pokrývá v této oblasti všechny současné požadavky a připravuje se na ty budoucí. Již nyní implementuje některé z technologií budoucnosti, včetně integrace EDI s novou generací ERP systému SAP S4/HANA. Aimtec je ostatně dlouholetým partnerem společnosti SAP, disponuje týmem specialistů na tento systém, a není proto důvod k obavám ze zásahů do této „centrální nervové soustavy“. Z pohledu klienta představuje spolupráce s takovým partnerem úsporu času i peněz, které by bylo třeba vydat při spolupráci se dvěma dodavateli.

V případě integrace na SAP ERP společnost Aimtec využívá expertních znalostí a kompetencí jak v systému SAP, tak v EDI k zajištění správného nastavení v těchto systémech. Roli pak nehraje ani verze SAP ERP, ani různé OEM koncepty, specialisté zajistí správné nastavení v obou systémech a postarají se o splnění zákaznických požadavků.

Návratnost - spokojenost

Ve firmách, které se do migrace EDI pod taktovou společnosti Aimtec pustili, už vědí, že tato investice se vyplatila. Jsou mezi nimi například význační dodavatelé autodílů jako SFC, SIGIT, RAPA, Alfmeier či Sodecia. „Nejen tyto reference dokazují, že rozhodnutí pustit se do migrace je správné. Je ale třeba vybrat kompetentního partnera. Ve společnosti Aimtec klient získává partnera, který ctí flexibilitu, standardizaci a agilitu. Tedy schopnost učit se a reagovat na vývoj trhu, efektivně udržovat vysokou kvalitu kdekoli a kdykoli a rychle jednat, protože čas je zásadní,“ dodává Šabatka.


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading