Digitalizace a automatizace v Continental Automotive

Marie Mundilová Aimtec
15. 3. 2022 | 3 minuty čtení

Holistický přístup k digitalizaci – buď digitalizujete všechno, nebo nic, nemá smysl zůstat na půl cesty. To je ten správný přístup podle Tomáše Vondráka, ředitele Continental Automotive Czech Republic, který vystoupil na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL) 21. září loňského roku v Plzni. Inspirujte se nejdůležitějšími myšlenkami jeho příspěvku.

Budoucnost automotive

Není pochyb o tom, že odvětví automotive prochází převratnými změnami. Při výběru nového vozu se zákazníci stále méně zabývají tradičními parametry, jako je například jeho výkon. Spotřebitelé touží po dokonalém požitku z jízdy, spojeném s jedinečným uživatelským zážitkem. Pokud jim ho chcete dopřát, neobejdete se v odvětví automotive bez digitalizace.

Nezůstat v půli cesty

Tomáš Vondrák přirovnává digitalizaci k pevným základům, na kterých by měl stát každý výrobní závod – a čím rozsáhlejší výroba, tím spíš je toto tvrzení platné. Tomáš je zastáncem přístupu „všechno, nebo nic” — buď digitalizujete, nebo ne. Nemá smysl se do digitální transformace pouštět jenom napůl, protože nepřinese kýžené přínosy.

Proč a jak?

Tomáš Vondrák doporučuje přistupovat k digitalizaci holisticky. Navrhuje:

  1. Ujasnit si, proč a jak chcete digitalizovat.
  2. Zrevidovat všechny procesy. Digitalizace neefektivních procesů nefunguje. Do digitální podoby převádějte pouze ty, které jste nejprve pečlivě zkontrolovali.
  3. Vždy mít na paměti, že chytrá digitalizace musí jít ruku v ruce se standardizací.


Podívejte se na celou prezentaci Tomáše Vondráka v angličtině:


A jak na automatizaci?

Digitalizací je podmíněna i smysluplná automatizace. Tomáš Vondrák popsal, jak v Continental Automotive před každou implementací nového nebo změnou stávajícího procesu nejprve vytvoří jeho digitální dvojče. To umožňuje optimalizovat proces bez rizika negativního dopadu zamýšlené změny. Úpravy můžete například otestovat bez nutnosti zpomalení výrobní linky. Pokud je potřeba proces opravit, nemusíte zastavit skutečnou výrobu. Optimalizujete jej virtuálně a do ostrého provozu pustíte jeho dokonalou verzi.

Logistické a skladové projekty

Co byste chtěli vidět, když nahlédnete do výrobního závodu? S největší pravděpodobností plynulý, nepřerušovaný tok materiálu a perfektně koordinovanou lidskou práci. Tomáš Vondrák proto doporučuje zaměřit se na vybudování optimální logistické infrastruktury. Jako perfektní příklad uvádí následující úspěšnou optimalizaci: U jednoho ze skladů v Continental Automotive se podařilo zmenšit prostorovou kapacitu z 5 000 m2 na 3 400 m2, přitom skladová kapacita prostor byla naopak čtyřikrát navýšena! Na této dokonalé optimalizaci měla podíl Autostore technologie, díky které bylo možné automatizovat skladové prostory a zároveň využít jejich kapacitu na maximum. Nyní jsou díly v nových (menších) prostorách skladovány jak horizontálně, tak vertikálně, a je využit doslova každý čtvereční i krychlový metr místa.

Autostore technologie umožňují automatizovat skladové prostory a zároveň využít jejich kapacitu na maximum.

Obejdeme se v budoucnu bez lidí?

Tomáš Vondrák předpovídá, že dojde ke změnám v rozložení jednotlivých profesí, ale nevěří, že by lidé měli být v budoucnu zcela nahrazeni. Je možné, že budeme potřebovat méně operátorů u výrobních linek a více softwarových inženýrů, ale stále se neobejdeme bez lidských zdrojů. Mimochodem, dokážete si představit operátory výrobních linek pracující z domu? V Continental Automotive už takové mají.

 


330x330 Vondrák

Kdo je Tomáš Vondrák?

Ředitel společnosti Continental Automotive Czech Republic. Řídí závod v Brandýse nad Labem, který získal ocenění za vývoj, rozvoj, implementaci a propagaci modelu digitálního výrobního závodu. Česká pobočka je největší společností Continental Automotive na světě, která má více než 2 600 zaměstnanců.


 

 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading