Automatizace v logistice – od hardwaru k umělé inteligenci

Marie Mundilová Aimtec
30. 11. 2021 | 5 minut čtení

Intralogistika a skladová automatizace patřily i letos mezi hlavní témata konference TAL 2021. Právě těmto oblastem se věnuje český technologický startup VertiFlex, který byl hlavním partnerem celé akce. Firma působí na osmi trzích střední a východní Evropy, kam dodává automatizované skladovací vertikální zakladače švédského výrobce Weland Solutions, a vlastní software VertiNode Ai využívající umělou inteligenci. V rozhovoru s Managing Partnerem Bohumilem Tejnickým jsme se bavili o vývoji automatizace v intralogistice.

Na konferenci TAL představil automatizační řešení švédské společnosti Weland Solutions její CEO, Björn Karlsson. Proč si český logistický startup vybral pro spolupráci právě tohoto výrobce vertikálních zakladačů?

Technologie Compact od této společnosti jsou unikátní díky dvoupatrovému extraktoru, který umožňuje výrazně zrychlit vychystávání. Jiný model, zakladač Double, pak nabízí možnost skladování dvou polic za sebou a tím zásadní zvýšení skladové kapacity s minimálním navýšením podlahové plochy.


Podívejte se na záznam vystoupení Björna Karlssona, CEO Weland Solutions, z konference Trends in Automotive Logistics (TAL) 2021.


Znamená automatizace logistiky jen vhodné hardwarové vybavení?

Hardware je samozřejmě důležitý, ale je to pracovní nástroj, který pouze plní pokyny obsluhujícího personálu. Většina výrobců automatizovaných technologií navíc vnímá software jen jako doplněk k vlastní technologii. Náš přístup je zcela opačný – neděláme software ke stroji. Vyvinuli jsme vlastní software, který je kompatibilní se stroji jakéhokoliv výrobce. Samozřejmě není problém jej napojit na WMS (Warehouse Management System), který pak řídí navazující procesy a technologie ve skladu.

Bohumil Tejnický - Vertiflex

 

Z našeho pohledu je technologie, software a poradenství jeden celek, který navíc umožňujeme dodat jako službu. Není tedy třeba pořizovat vertikální zakladače jen jako investici.

Bohumil Tejnický, Managing Partner, VertiFlex

Váš software VertiNode Ai využívá umělé inteligence a strojového učení. Co to znamená?

VertiNode Ai obsahuje soubor funkcí umělé inteligence, které zlepšují provoz v automatizovaném skladu. Tradiční software nabízí typické funkcionality jako sdružování zakázek, využití Pick-to-Light technologie, multioperátorové řešení či základní optimalizaci jízdy zakladačů pro jejich efektivní využití. Software také ukládá historická data, která je možné využít k ručním analýzám pro nastavení optimalizace procesů. VertiNode Ai se posouvá mnohem dál. Náš software nabízí na základě získaných dat výkonnou defragmentaci materiálu v zakladači tak, aby nejvyužívanější položky byly dostupné nejblíže vychystávacímu otvoru. Tyto operace provádí zakladač buď automaticky, nebo na přímý příkaz mimo směnu, například v noci.

Mohl byste uvést konkrétní příklad scénářů, jak systém pracuje?

Software dokáže rozplánovat umístění materiálu v rámci jednotlivých zakladačů, například v případě poruchy některého ze strojů nebo pro dostupnost jednoho druhu materiálu ve více strojích. Zajistí tak rychlejší přístup materiálu pro více operátorů, a tedy i rychlejší odbavení zakázek. Umělá inteligence také nabízí možnost automatické ABC analýzy, a zjišťuje tak, které položky jsou vychystávány nejrychleji nebo nejčastěji a které naopak nejpomaleji nebo nejméně často. Pomáhá tím optimalizovat umístění zboží a navrhnout jeho optimální rozmístění pro efektivní odbavení jednotlivých zakázek. Umělá inteligence sdružuje zakázky podle výběru, který soubor je podle uložení materiálu nejrychlejší pro vychystávání.


VertiNode Ai


S umělou inteligencí je často spojována také prediktivní analýza. Je i ta součástí vašich systémů?

Na základě historických dat dokážeme predikovat odhad času dokončení zakázky ještě před začátkem samotného vychystávání a police s příslušným zbožím můžeme díky VertiNode Ai nachystat předem. Strojové učení, vycházející z historických dat, umožňuje tzv. Pre-Picking, tedy vyskladňování zboží či materiálu, o kterém předpokládáme podle historie operací, že bude potřeba. Rovnoměrné vytížení jednotlivých strojů při vychystávání je možné díky očekávanému objemu práce a cílenému rozložení materiálu mezi jednotlivé stroje. Umělá inteligence přináší také řadu kontrolních mechanismů pro minimalizaci chyb a odchylek při vychystávání zboží, např. kontrolu hmotnosti vychystaných položek, aniž by byla předem známa hmotnost materiálu, nebo kontrolu lokace na základě analýzy videa s automatickou identifikací operátora.

Pro využití potenciálu, který VertiNode Ai nabízí, je nezbytné pracovat s historickými daty a statistikami operací ve skladu, práce operátorů i strojů. Hloubková analýza, kterou není možné provádět manuálně, může například u dlouhodobé výkonnosti stroje odhalit nadcházející nutnost servisního zásahu. Z historických dat je také možné odhadovat množství potřebné práce a časové kapacity nutné pro vychystání předpokládaného objemu zakázek.

A co když se chce zákazník posunout směrem k plné automatizaci?

Řešením pro vyšší stupeň automatizace je Compact Dynamic, který je založený na osvědčené technologii zakladačů Compact, ale s využitím inovativní robotické technologie umožňující efektivní manipulaci s materiálem s vysokou mírou spolehlivosti. Dynamic je plně̌ automatické́ řešení, které manipuluje s plastovými boxy se zbožím prostřednictvím dopravníkového systému k člověku. Díky konstrukci je Compact Dynamic velmi flexibilní́. Je zabudován do modulů a sekcí, které jsou přizpůsobeny šířkou, hloubkou a výškou tak, aby optimálně zapadaly do vymezených prostor. Výška může být až dvacet metrů, což je na trhu zcela ojedinělé. Výhodou je, že vyřazení jednoho modulu, například z důvodu servisu, neomezí provoz celého systému. Úložiště lze také upravit nebo variabilně kombinovat podle potřeb a požadavků zákazníka.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading