Home office řidičů i UX jako hybná síla digitalizace. Nejzajímavější výroky, které zazněly na TAL 2021

Tereza Čechová Aimtec
21. 10. 2021 | 3 minuty čtení

Hledání správné rovnováhy pro logistiku v oboru automotive se stalo hlavním tématem letošní konference Trends in Automotive Logistics, která se uskutečnila 21. září 2021 v Plzni. Celkem čtrnáct řečníků z celé Evropy přijelo sdílet ověřené tipy a zkušenosti z realizace digitalizačních projektů. Jak vidí budoucnost experti na automotive logistiku? Vybrali jsme pro vás nejinspirativnější tvrzení z letošní konference.

„Brzy budou moci i řidiči v logistice pracovat z pohodlí domova,“ otevřel konferenční den Marco Prüglmeier, CEO konzultační společnosti i2market. Ve své prezentaci předložil vizi pro automotive logistiku, kde kromě autonomie dodavatelského řetězce poukázal na to, jak bude logistika měnit vzhled a fungování celých měst.

Fakt, že budoucnost je v digitalizaci, potvrdili Dylan Sheppard a Michael Schneider z německých idealworks: „V jeden moment můžeme spustit deset robotů stejně jako sto. Jsme v době digitální simulace.” Zástupci firmy, která vyvíjí autonomní logistické roboty, přiblížili, jak lze využít simulaci k získání dat dostačujících pro vývoj nových produktů na míru potřebám zákazníka.

Simulace přebírá žezlo mezi trendy

Důležitost simulace pro dnešní logistiku potvrdil Björn Karlsson z Weland Solutions: „Pokud nemáte správná data, nikdy nenajdete ani správné řešení.” Ve svém příspěvku rozebíral, jak maximalizovat benefit částečné automatizace a jak využít flexibilitu škálovatelných řešení.

„Provozní dokonalosti lze docílit. Digitalizací,” pokračoval Tolga Özkundakci, který zastřešuje projekt standardizace ERP napříč evropskými pobočkami International Automotive Components Group. Jako jeden z nejdůležitějších předpokladů pro úspěch označil kromě digitalizace také vyvážení standardizace a flexibility systému.

Uživatelská zkušenost zásadně ovlivňuje každodenní život a logistiku

O úskalích a přínosech implementace e-heijunky promluvili zástupci firmy Robert Bosch. „Jsou věci s větší přidanou hodnotou než skládání papírových kartiček a běhání do kanceláře pro propisku,“ zahájil prezentaci Jan Čermák a vysvětlil, jak zásadní a strategickou změnu tento projekt přinesl: „Díky e-heijunce můžeme vidět budoucnost, předvídat, kdy dojdou komponenty nebo co se nestihne vyrobit.“

„Mobilita je dnes nutnou podmínkou kvalitní životní úrovně,“ podotkl Tomáš Vondrák. První český ředitel brandýských závodů Continental Automotive se podělil o plánované kroky v procesu automatizace a digitalizace a odhalil, co je pro něj v automotive logistice zásadní: „Novým hnacím motorem digitalizace je UX.“

„Náklady na přepravu zboží patří ve firmách mezi nejvyšší, v EU je však téměř 20 % jízd prázdných.“

Ivan Marinec, AIMPARTNERS

Jak na výzvu v podobě dodavatelského řetězce

Samostatným tématem byla rovnováha v rámci dodavatelského řetězce, který aktuálně představuje jednu z největších logistických výzev. „Současné náklady na soběstačnost v dodavatelském řetězci jsou příliš vysoké,“ potvrdil Paul Palmero Martinez ze SEAT:CODE. Konferenční příspěvek zástupců inovačního centra společnosti SEAT přinesl několik konkrétních tipů, jak díky úspěšné digitální transformaci do dodavatelského řetězce přinést transparentnost a posílit tak rozhodovací kompetence na základě správných a včasných informací.

Jak v dnešní digitální době co nejefektivněji připravit podklady pro výběr dodavatele přepravních služeb, vysvětlil Ivan Marinec z AIMPARTNERS. Publikum zaujal alarmujícími čísly: „Náklady na přepravu zboží patří ve firmách mezi nejvyšší, v EU je však téměř 20 % jízd prázdných. To představuje množství emisí, které vyprodukuje za rok celá Česká republika.“ Následně vysvětlil, jak lze s pomocí digitálních platforem monitorovat využití vozidel na vstupu i na výstupu dodavatelského řetězce.


Chtěli byste ještě více nahlédnout pod pokličku digitální transformace? Sledujte náš AIMagazine, kde pro vás jednotlivé přednášky postupně zrekapitulujeme. Těšit se můžete i na videorozhovory s vybranými řečníky.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading