Tři nejčastější chyby při výběru WMS

Tereza Čechová Aimtec
19. 1. 2021 | 5 minut čtení

Warehouse Management System dokáže řídit procesy v celém skladu a díky tomu bývá první volbou pro interní logistiku. Nejnovější studie spolku SKLAD ukázala, že do WMS se během jednoho roku chystá investovat neuvěřitelných 53 % českých logistických firem. Patříte mezi ně? Potom se ujistěte, že neuděláte při jeho výběru žádnou z chyb, které by mohly ohrozit úspěšnost vašeho projektu!

Chyba č. 1: Nepromyslíte návratnost projektu

Jste připraveni. Znáte výhody, které vám Warehouse Management System přinese. Víte, že vám ušetří jak cenný čas pracovníků skladu, tak pomůže jednoduše získávat a vizualizovat informace o všem, co se v interní logistice šustne. Už jste si ale definovali, jak přínos WMS ve vaší firmě vyčíslíte? Jasně definované ROI vám usnadní průběh projektu implementace i jeho následné vyhodnocení. Podívejme se, co všechno lze do ROI zahrnout a které kategorie se vyplatí sledovat.

a) Vyčíslitelné ROI (hard benefits)

 • cena práce (restrukturalizace pracovních pozic, posun zaměstnanců)
 • úspora času = zvýšení efektivity práce zaměstnanců (čas hledání daného kusu, výsledné snížení nákladů na zpracování jednotky zboží)
 • využitelnost skladových pozic (double deep, sloučení nenaplněných pozic)
 • úspora prostředků vynaložených na pokuty kvůli chybám

b) Těžko měřitelné benefity po implementaci systému

 • zvýšení transparentnosti procesů a dat ve skladu (kontrola v reálném čase)
 • menší fluktuace zaměstnanců (snížení nákladů na zaškolení, vyšší efektivita)
 • spolupráce v týmu

Při plánování ROI je třeba myslet také na následující benefity WMS a případně do ROI zahrnout očekávanou úsporu času i zvýšenou efektivitu. 

Nejvhodnější pikovací cesta

Díky optimalizaci na bázi dostupných dat dokáže systém navrhnout ideální cestu, při které se ušetří nejvíce času a která umožňuje nejlepší navázání závislých doprovodných procesů ve skladu i mimo něj. 

Zrychlení outbound a inbound procesů

Systém zajistí, že zboží je na správném místě ve správný čas pro vyzvednutí a přesunutí – vše funguje hladce bez zmatečného hledání ztracených dodávek a nesprávně identifikovaných pozic. 

Snížení chybovosti = eliminace pokut

Jednou z nejčastějších příčin lidských chyb ve skladu a logistice jsou nestandardní procesy. Díky automatizaci, kterou WMS přináší, dochází k výraznému snížení počtu manuálních procesů – zvyšuje se jak rychlost, tak efektivita. Kontrolní checkpointy zajistí plynulost bez větších rizik. 

Možnost napojení dodavatelského řetězce

Pokud hledáte cestu, jak se více propojit s vašimi dodavateli, WMS přináší odpověď. Do ROI můžete zahrnout sledování stavu dodavatelských skladů nebo snížení nákladů vašeho vlastního skladování. Jakmile si můžete ověřit množství zboží u dodavatele, stačí vám totiž výrazně menší zásoby.

Nevíte si rady, jak a na jaké oblasti se při definování ROI zaměřit? Pobavte se o tom nezávazně s naším odborníkem!

Chyba č. 2: Řešíte pouze bolestivé oblasti bez komplexního pohledu

Využijte šanci, kterou získáváte díky digitalizaci a zdokonalení procesů prostřednictvím WMS. Nabízí se vám totiž jedinečná příležitost otevřít dveře do světa automatizace. Bez WMS by to šlo jen těžko, s Warehouse Management System však můžete řešit nejen dnešek, ale i zítřek v podobě prediktivního plánování nebo zapojení umělé inteligence. Pokud se rozhodnete propojit WMS například s pokročilými technologiemi, jakými jsou automatické VNA vozíky, plně automatické regálové zakladače, váhy nebo sortéry, můžete velkou část skladových procesů přesunout z lidí právě na zmíněné technologie.

Ukažte, že myslíte komplexně:

 • Zohledněte procesní strategii vaší firmy. o
  • Do řešení se vyplatí zapojit kromě skladu i výrobu, montáž nebo back office.

 • Nezapomínejte ani na „nutné zlo“ v podobě inventur či vratek.
  • WMS tyto procesy dokáže jednoduše standardizovat a nastavit.

 • Zapojte do vaší vize i skladové technologie.
  • Propojením s WMS znásobíte jejich přínos.

Aktuálním trendem v automatizaci je přístup zvaný MOM (Manufacturing Operations Management), který maže hranice mezi systémy řídícími výrobu a logistiku nebo sledováním kvality. Jaké to má benefity? Vše lze propojit do jediného procesu, ve kterém není třeba žádného lidského zásahu či kontroly.

Pročetli byste si raději konkrétní příběhy firem, které už WMS zapojily? Podívejte se na případové studie!

Chyba č. 3: Vyberete řešení, které si nebudete moci konfigurovat sami

Při výběru WMS a specifikaci projektu zvažte, zda byste nepřivítali větší prostor pro jeho konfiguraci. Tvorba vlastních transakcí a procesů, úprava těch stávajících nebo dokonce kontrola nad dalším rozvojem systému tak, aby co nejvíce vyhovoval potřebám vaší firmy. To vše je možné a může to ušetřit značné množství času, které byste jinak trávili specifikacemi pro dodavatele a procházením reakcí na požadavky, které jste zadali do vývoje. Pokud máte pocit, že by to mohla být ta pravá cesta, musíte se na ni ale připravit.

Benefity interní konfigurace systému:

 • umožní řídit rozvoj systému ve váš prospěch,
 • šetří čas strávený zadáváním a schvalováním práce s dodavatelem,
 • interní tým se učí a rozvíjí se.

S interním specialistou na WMS se rázem otvírá zcela nové spektrum možností a šance okamžitě optimalizovat nevhodné transakce nebo vytvořit nové tak, aby sklad i logistika fungovaly jako hodinky.

Podívejte se, jak WMS konfigurují zákazníci, jako jsou DENSO, Skladon nebo CWJ24.

Sdílejte článek

WMS

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading