Tři příklady z praxe, jak jednoduše a efektivně konfigurovat systém řídící logistiku a výrobu

Tereza Čechová Aimtec
9. 11. 2020 | 5 minut čtení

V době, kdy se požadavky na byznys a jeho fungování mění takřka neustále, je zásadní mít možnost rychle reagovat a okamžitě získat kontrolu i v náročných situacích. Nikoho proto nepřekvapí, že možnost vlastní konfigurace představuje zásadní otázku i u systémů řídících výrobu a logistiku, jakými jsou například WMS, MES nebo APS. Trend mluví jasně – zákazník hledá systém, ve kterém má volné ruce a zvládne tvořit vlastní transakce a procesy i rozhodovat o dalším vývoji daného systému. Je to ale skutečně možné?

Přečtěte si příběhy tří zákazníků Aimtecu, kteří se už touto cestu vydali a rozhodli se, že chtějí systém DCIx lépe pochopit a začít si ho přizpůsobovat „na vlastní pěst“. Kolik úsilí je to stálo?

DENSO: Přenastavení procesů při přestavbě materiálového skladu pro nás nebyl problém

Před libereckým závodem japonské společnosti DENSO, který denně vyrobí na 13 tisíc klimatizačních jednotek, stál těžký úkol. Požadavek na nový nouzový proces pro výrobky Toyota, který by obsahoval více než sto modulů od načtení dopravy přes vygenerování zákaznických štítků až po finální kontroly. Liberecký závod ale měl eso v rukávu – DCIx systém používal již od roku 2006 a Aimtec jeho tým pečlivě proškolil pro přípravu transakcí. Vývojáře v DENSO tak nezaskočila ani přestavba materiálového skladu, která se uskutečnila během čtyř dní, a to včetně úpravy podlah pro VNA vozíky. Blesková a zcela zásadní změna postihla i procesy a jejich nastavení. Nové materiálové flow si proto DENSO a Aimtec rozdělili. Zatímco Aimtec pokryl automatický objednávkový proces z pikovacích pozic do skladu, tým DENSO zvládl zbytek přenastavení sám. Vzniklo celkem devatenáct nových transakcí, tři nové tiskové formuláře a pět reportů. Zcela na straně zákazníka.

Systém DCIx umožňuje:

  • Úpravu stávajících a tvorbu zcela nových procesů
  • Rychlejší obsluhu díky znalosti možností systému
  • Úsporu času díky vynechání zadávání změn dodavateli

Veškeré transakce připravujeme tak, aby byl změny schopný nastavovat i uživatel s právy na úpravu master dat. Není nutné zasahovat přímo do transakce.

David Svoboda, Logistics Supervisor, DENSO

CWJ24: Za tři roky jsme byli schopni sami implementovat 150 customizací

V brněnském distribučním centru kosmetiky pro Česko, Slovensko a Maďarsko začali DCIx využívat před pěti lety, když opustili řešení, které si sami vyvinuli. I proto bylo pro sklad se 3 tisíci paletových míst velmi důležité přizpůsobit systém jejich potřebám. Do úprav se interní vývojáři pustili v několika oblastech od dashboardu čekajících zakázek přes výkonnost zaměstnanců až po monitoring doplňování vychystávacích pozic. Za tři roky si tak připsali více než 150 customizací. Jeden z největších benefitů vidí CEO firmy Jan Martinec například ve zjednodušení komunikace s manažery mimo sklad. „Potřebujeme vysvětlit náš způsob fungování obchodníkům, kteří skladu nerozumějí. Dashboard s graficky znázorněným vytížením a plánovanými zakázkami nám tento problém vyřešil.“ Velké usnadnění se projevilo také v plánování kapacit, podle počtu očekávaných vyskladnění se totiž v CWJ24 vždy nasmlouvá i počet brigádníků. Jejich výkonnost lze navíc v sledovat v reálném čase a systém barevně zvýrazní, pokud se objeví jakýkoliv časový výkyv. Ať už se balič zapovídá, nebo došlo k technickému problém, je možné to okamžitě řešit.

Pokud se chcete pustit do vlastních úprav DCIx, potřebujete informatika alespoň s bakalářským titulem, nebo někoho se znalostí MS SQL, JavaScriptu, CSS a HTML. Aimtec naše vývojáře vyškolil v rámci implementace, takže jsme se mohli do úprav pustit okamžitě.

Jan Martinec, CEO CWJ24

 

Skladon: Chceme být realizátor s interním know-how, který dokáže reagovat

Společnost, která dokáže e-commerce podnikům kompletně outsourcovat logistiku, využívá systém DCIx pouze necelé dva roky. Přesto patří mezi jeho nepokročilejší uživatele. Jedna z nejrychleji rostoucích českých firem do cloudu totiž „naskočila“ už při spuštění systému, stejně tak už využívá i API k propojení e-shopu či ERP klienta, kdy po přijetí požadavku vyskladní objednávku ještě tentýž den. „Po roce a čtvrt používání DCIx jsme ve stavu, kdy 95 % veškerých nových transakcí vytváří interní tým, který má plně pod kontrolou i další rozvoj DCIx. To je z mého pohledu strategický přístup,“ vysvětluje Konstanin Margaretis, CEO a zakladatel Skladonu. Cílem interního týmu není hlídání serverů. Najdete tam experty na reálné business cases, kteří znají detaily všech procesů a vědí, jak je optimalizovat. Vzhledem k rychle se měnícímu kontextu e-commerce potřebuje Skladon reagovat okamžitě. A to i v oblasti procesů. „Náš specialista na DCIx dokázal po školení od Aimtecu tvořit nové transakce již za dva měsíce od nástupu. Aimtec je pro nás spíš mentor, my jsme realizátor,“ dodává Margaretis. Ve výsledku tak například jediná změna v transakci umožněná přehodnocením procesu ušetřila Skladonu při zpracování objednávek 40 % času. A interní tým ji nasadil za tři dny.

Pro mě jako majitele firmy je Aimtec partner, ale i laboratoř pro nové technologie v logistice. Interně mi stačí malý flexibilní tým a zbytek týmu mám v Plzni – jmenuje se Aimtec.

Konstantin Margaretis, zakladatel a CEO Skladonu

Zaujaly vás příběhy našich zákazníků? Přečtěte si více o novinkách v systému, který umožňuje vysokou míru konfigurace.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading