Nové řízení logistiky umožnilo německé RKT získat náskok před konkurencí

Marie Mundilová Aimtec
15. 12. 2022 | 5 minut čtení

Nároky na manipulaci s materiálem, precizní dohledatelnost, dodržení doby expirace – s tím vším se musí při nastavování logistiky vypořádat každá společnost podnikající ve farmaceutickém průmyslu, stejně jako německá RKT. S jejím ředitelem logistiky a dodavatelského řetězce, Martinem Hofstetterem, jsme měli možnost promluvit o tom, jak si u nich poradili nejen s digitální transformací skladové logistiky, ale rovnou se zcela novým způsobem řízení skladu.

Martine, RKT je dodavatelem výrobků pro zdravotnictví a farmaceutický průmysl. To jsou odvětví, kde je potřeba splňovat řadu přísných kritérií. Jak je tím ovlivněna interní logistika?

Zásadně, protože je zde celá řada specifik a omezení, která je potřeba respektovat. Jde například o manipulaci s chemikáliemi, které musejí být uskladněny při určité teplotě a vlhkosti. Všechny specifické podmínky musíme zajistit ve všech částech logistického řetězce včetně skladování. Vysoké nároky se týkají také dohledatelnosti – potřebujeme ucelený řetězec informací o šaržích od našich dodavatelů, o naší vlastní výrobě, o zákaznických objednávkách, o tom, jaký materiál byl u dané šarže zákazníka na lince použit. Když se nás zákazník zeptá, v kterých konkrétních šaržích a v které dny výroby byla použita určitá surovina, protože ji třeba musí stáhnout z trhu, musíme být schopni dohledat zásilky a příslušné manipulační jednotky. Patří sem i kontrola expirace. Chodí k nám chemikálie či suroviny s datem minimální trvanlivosti. Tento údaj musíme zkontrolovat, prověřit, zda je to doba vyhovující našim záměrům, a podle toho zboží přijmout, nebo nepřijmout.
 

V roce 2020 jste se pustili do poměrně rozsáhlé optimalizace intralogistiky. Co bylo hlavním impulsem pro tento projekt?

Původním záměrem bylo zavedení principů štíhlé logistiky, které budou odpovídat našemu korporátnímu standardu. Zároveň se před námi objevila nová obchodní příležitost. Věděli jsme, že v daném stavu bychom nebyli schopni dostát podmínkám získané zakázky na nové produkty. Celý projekt, který jsme realizovali, tak kromě digitalizace logistiky znamenal vytvoření úplně nové architektury transakcí a vytvoření zcela nové skladové logiky.
 

Čím byl nový projekt specifický, že znamenal tak zásadní změnu řízení skladu?

Šlo především o nový způsob práce s drahými materiály, které vyžadují speciální způsob manipulace a uskladnění. Pracujeme v čistém prostředí, s teplotně řízenými a zmrazenými materiály. V určitých podmínkách se materiály znehodnocují velmi rychle, proto náš nový systém SAP neustále kontroluje jejich použitelnost. Zároveň jsme zaváděli vícestupňové zásobování výroby – než jdou některé materiály na linku, musejí například projít procesem rozmrazení. Všechny tyto informace teď neustále kontroluje náš nový systém řízení skladu. Ten je navíc napojen i na výrobní linku, která umožní přípravu materiálů ke zpracování pouze v případě, že mají správné vlastnosti.
 

Proč jste projekt, tak zásadní z hlediska nové zakázky a nového klienta, nemohli realizovat vlastními silami?

Společnost RKT tehdy neměla vlastní kompetenční centrum SAP a schopnost zajistit si sama programování pro implementaci nových procesů a vytvoření nezbytných transakcí. Takže jsme rozhodně potřebovali externí pomoc. Bylo logické zvolit pro projekt jako partnera společnost Aimtec, se kterou probíhala dlouhodobá spolupráce v jiných závodech. 
 

"Z hlediska projektu bylo důležité, že Aimtec věděl nejvíc o struktuře našeho systému SAP a také věděl, jaké změny bude nutné udělat. Potřebovali jsme rychlé a specifické řešení pro tuto zakázku, proto jsme jako partnera zvolili právě jeho. A byla to dobrá volba."

Martin Hofstetter, Project Manager, RKT

Na jedné straně jsou velké firemní projekty a na druhé straně jsou zaměstnanci, kteří se jim mají přizpůsobit. Ne každý má ale rád změny. Jakou máte zpětnou vazbu od svých zaměstnanců na tyto novinky?

Mohu otevřeně říct, že nebylo snadné operativu přesvědčit o smysluplnosti změn. Představte si, že pracujete s nějakým systémem deset let a on se najednou zásadně změní. Nejen že se s ním musíte naučit zacházet, ale možná musíte plnit i více požadavků. Trvalo přibližně rok, než výrobní pracovníci pochopili všechny přínosy nového způsobu práce.
 

Pomohl vám v procesu seznamování personálu s novými funkcemi a novými podmínkami tým Aimtecu?

Ano, go-live fáze trvala zhruba jeden týden, dalších několik týdnů byl k dispozici intenzivní servis podpory. Během go-live byl u nás Aimtec zastoupen třemi pracovníky, kteří byli připraveni, pomáhali klíčovým uživatelům nového systému a prováděli je novinkami. Ale seznámení operativy s novým systémem byl náš úkol. Samozřejmě jsme měli před spuštěním velkou přípravu, ale jak víte, na cvičišti nikdy není tak těžko jako na bojišti, když všechno běží naostro.
 

Pokud byste měl zpětně zhodnotit spolupráci na projektu, kde byl z vašeho pohledu největší přínos partnera?

Z mého pohledu byl nejcennější vhled společnosti Aimtec do naší situace, rychlé pochopení toho, čeho jsme chtěli a potřebovali dosáhnout a také schopnost srozumitelně vysvětlit, co a proč je třeba udělat. Na začátku si konzultanti udělali seznam požadavků a pak přišli s konkrétním návrhem řešení. Osobně jsem byl překvapen tím, jak dobře navržená řešení fungují.
 

Zjistěte více o úspěšné spolupráci společností RKT a Aimtec. >> Přečtěte si kompletní případovou studii. 


Hofstetter Martin HF

Kdo je Martin Hofstetter?

Absolvent oboru Průmyslové inženýrství a management po studiích působil rok v americké filiálce společnosti Bosch. V roce 2013 nastoupil jako Project Manager do RKT. Po pěti letech vstoupil do programu společnosti Alfmeier pro budoucí manažery a strávil dva roky v šanghajské pobočce. Od dubna 2020 je ředitelem logistiky a řízení dodavatelského řetězce ve společnosti RKT.
Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading