Rozhovor s Janem Kratochvilem: O novinkách v systému SAP, přechodu na SAP S/4HANA a cloudových řešeních

Marie Mundilová Aimtec
5. 2. 2024 | 6 minut čtení

Systém SAP je jedním z nejrozšířenějších ERP na světě. Komunita uživatelů tohoto řešení se chystá na změnu, kterou výrobce avizoval v roce 2015 – migraci na novou generaci systému, SAP S/4HANA. Jak se společnosti na přechod připravují, jaké novinky přináší a jaké možnosti se uživatelům otevírají? O tom jsme promluvili s Janem Kratochvilem, který působí jako SAP Solutions Director ve společnosti Aimtec.

Honzo, v roce 2027 končí podpora stávající verze řešení SAP. Co znamená pro uživatele přechod na SAP S/4HANA?

Především to, že budou pracovat s platformou, jejíž rozvoj je garantován minimálně do roku 2040. Je to rychlejší a stabilnější systém s moderním uživatelským rozhraním. Musíme si uvědomit, že stávající verze vychází z řešení, které procházelo evolucí od roku 1973. Dokážete si představit, jaký byl průmysl v té době a dneska? SAP S/4HANA není nová verze řešení, je to úplně nový produkt. Připravený podpořit transformaci businessu, integrovat nové technologie a využívat pokročilé technologie, jako jsou analýzy v reálném čase, umělá inteligence a strojové učení.

Poměrně častou obavou je ztráta zákaznického vývoje, do kterého řada společností investovala v průběhu let čas i nemalé finanční prostředky. Je vůbec reálné tyto změny přenést do nového systému?

Ano, existuje nástroj pro zhodnocení technického stavu systému, tzv. Readiness Check. Zanalyzuje aktuální stav systému a ověří kompatibilitu jeho nastavení včetně zákaznických modifikací pro přechod na SAP S/4HANA. My ale doporučujeme zamyslet se i nad tím, zda stávající nastavení systému po letech používání odpovídá realitě ve společnosti. Doporučujeme našim zákazníkům využít přechod na SAP S/4HANA jako příležitost k revizi interních procesů a vizí rozvoje. Navíc je potřeba si uvědomit, že SAP S/4HANA je obrovským technologickým krokem kupředu. To, co stávající systém neuměl a co bylo v něm doprogramováno, ten nový velmi pravděpodobně zvládá v rámci některého ze standardních nástrojů. Většina úprav ale převést samozřejmě půjde. Například Sappy – add-on, který jsme vyvinuli pro naše zákazníky, umožňuje hladký přechod na nový systém bez ztráty specifických nastavení. Už od roku 2019 je naše řešení plně kompatibilní se SAP S/4HANA.

Společnost SAP razí strategii „cloud first“, nové implementace řešení už v jiné variantě ani nebudou možné – jaký na to máš názor?

Většina technologických společností přechází ke strategii „cloud first“ z důvodu flexibility, škálovatelnosti a inovací, které cloudová infrastruktura poskytuje. Přechod do cloudu je obecný trend, který má své opodstatnění. Implementace SAP S/4HANA Cloud je obvykle rychlejší než u tradičních on-premise systémů. Řešení poskytované formou služby je zároveň udržitelné – například upgrady a aktualizace jsou prováděny automaticky. Dlouhodobě dává toto řešení smysl i z pohledu nákladů – odpadá potřeba správy vlastní infrastruktury i jejího zabezpečení.

„Je potřeba si uvědomit, že náklady na systém neznamenají jen cenu licence, ale veškeré další náklady s tím spojené, které se kolikrát těžko vyčíslují. Zatímco náklady za cloud řešení jsou jasné a transparentní.“

Jan Kratochvil, SAP Solutions Director, Aimtec

Jak vnímáš bezpečnost dat v cloudu?

Cloudové servery jsou daleko lépe chráněny před kybernetickými útoky nebo technickými závadami než nedostatečně zabezpečené interní servery. Kybernetické útoky jsou bohužel realita a jejich dopad umí být pro společnosti devastující. Minimalizace takového rizika je zásadní, a proto je vhodnější pořídit si řešení jako službu.

Nový systém bude k dispozici ve dvou variantách cloudového řešení – „public“ a „private“. Jaký je mezi nimi rozdíl a pro koho jsou vhodné?

Zjednodušeně si lze „private“ variantu představit jako řešení, které je plně customizovatelné a rozšiřitelné tak jako stávající on-premise verze systému SAP. Ze systémového pohledu je to Single-Tenant, kdy má každý zákazník svůj vlastní „izolovaný“ systém. SAP S/4HANA Cloud, private edition, je preferované řešení zejména pro velké společnosti s nestandardními procesy a specifickými požadavky na nastavení či pro korporace s celou řadou poboček, u nichž dává tato volba smysl i ekonomicky. 

Oproti tomu „public“ verze systému nenabízí možnost systém plně modifikovat, což bereme jako výhodu. A právě v této variantě vidíme udržitelnou budoucnost podnikového řešení. Systémově je řešení multi-tenantní, v základu tedy jednotné pro všechny uživatele, kdy specifická nastavení jsou na úrovni klienta. Tato verze stojí na stovkách scénářů, best practices, které pokrývají většinu běžných potřeb společností. A pokud je potřeba ošetřit nějaký specifický proces, je k dispozici prostředí SAP Business Technology Platform (BTP). Zde je možné vyvíjet specifické doplňky a rozšíření, případně stáhnout již existující řešení dostupné v SAP Store.

Plánujete ve společnosti Aimtec vývoj v rámci BTP a umístění aplikace na SAP Store?

Ano, museli jsme naše řešení přizpůsobit změnám, které v rámci systému SAP probíhají. I my dnes uvádíme novou generaci našeho add-onu pod jménem Aimtec SCIx. Vychází z našeho stávajícího řešení Sappy, navazuje na jeho přínosy a dále ho rozvíjí. Podstatné je, že nezáleží na tom, kterou verzi systému SAP S/4HANA zvolíte. V každém případě dokážeme naše zákazníky podpořit v nastavení prostředí SAP tak, aby vyhovovalo jejich potřebám.

A právě Aimtec SCIx vyvíjíme také v rámci BTP. V nejbližší době ho plánujeme uveřejnit na SAP Store. I v tomto případě přistupujeme k celému řešení koncepčně tak, aby umožňovalo pokrytí specifických potřeb napříč celou digitální továrnou bez nutnosti modifikace standardu SAP. V centru naší pozornosti je uživatel. Naším cílem je díky široké konfigurovatelnosti řešení systém dokonale přizpůsobený fyzickému procesu a ne naopak.

Migrace na SAP S/4HANA a přizpůsobení systému specifickým potřebám například v rámci automotive je opravdu náročný proces. Poradíš, na co se hlavně zaměřit?

Je to náročný proces, ale na druhou stranu – budou ho podstupovat stovky firem. Není to nic, co by nebylo možné zvládnout, byť o rutinním projektu bych určitě nemluvil. Důležité je pochopitelně zvolit vhodného implementačního partnera, který má zkušenosti a dostatečně silný tým, zvláště pokud jde o roll-out napříč řadou poboček. Zároveň je také důležité nepodcenit interní zdroje – to je asi nakonec to nejdůležitější, protože upgrade vyžaduje mít v pořádku především data, která se budou do nového systému přenášet, což bývá největším úskalím dobře fungujícího systému, nejen při migraci na SAP S/4HANA.

A na závěr důležitá otázka. Proč zvolit právě Aimtec jako partnera při migraci na SAP S/4HANA?

Naše síla spočívá v obrovském oborovém know-how, máme více než 27 let zkušeností z výroby, logistiky, především v prostředí automotive. Menší a střední projekty jsme schopni pokrýt sami, u velkých projektů, které vyžadují tisíce mandays, se nám osvědčila spolupráce s dalším implementačním partnerem, který má na starosti nasazení systému SAP S/4HANA v jeho základu. My paralelně připravujeme potřebné úpravy, především mobilní Fiori řešení pro výrobu a logistiku tak, aby uživatelé dokázali nový SAP používat jednoduše a efektivně.

SAP Expert CZ Banner

Celé řešení se potom spouští současně. Je to výhoda pro všechny – hlavní implementační partner neztrácí čas vývojem řešení, na které nemá potřebnou odbornost nebo kapacitu, a my se zabýváme tím, co je naše specializace. A to nejdůležitější – zákazník dostává plně funkční a přizpůsobený systém, což šetří čas, náklady, a hlavně zjednodušuje proces změny v organizaci. Uživatelé se potom nebojí systém používat a věří mu. A to je k nezaplacení.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading