S ředitelem logistiky společnosti LASSELSBERGER o úspěšném zavádění změn

Marie Mundilová Aimtec
27. 11. 2023 | 5 minut čtení

Značka RAKO má na trhu tradici více než 140 let. Patří do skupiny Lasselsberger, která je jedním z největších producentů keramických obkladů a dlažeb na světě. O tom, že logistika těchto výrobků má svá netušená specifika, jsme se v distribučním centru společnosti v Chlumčanech bavili s Pavlem Vokáčem, ředitelem logistiky české pobočky.

Když jsem společnou case study připravovala, kolegové mě s úsměvem upozornili, že logistika „dlaždiček“ je docela výzva a že je to rozhodně složitější téma, než by se mohlo zdát. Co jsou ta největší specifika?

Je jich hned několik. Pracujeme s různými formáty a šaržemi zboží, ale také s jakostmi výrobků. Musíme je důsledně rozlišovat, protože drobným kvalitativním odchylkám – myšleno například v odstínu výrobku – se v rámci srovnání několika šarží nevyhneme. S tím souvisí i to, že nemůžeme často měnit výrobu produktů na výrobní lince, a proto pracujeme s velikou skladovou zásobou, konkrétně na 4–5 měsíců. No a další specifikum je váha výrobků a balení – asi si dovedete představit, že paleta s obklady nebo dlažbou něco váží. To něco je zhruba tuna. A takových palet máme jen tady, v distribučním centru v Chlumčanech, 110 tisíc.

Logistiku značky RAKO máte na starosti již přes patnáct let. Kam se za tu dobu vaše práce posunula? Co byly nejdůležitější milníky?

Posun v interní logistice je za ty roky samozřejmě obrovský. Všechno je o digitalizaci. Daří se nám postupovat systematicky, každé 2–4 roky je něco nového. Když se ohlédnu, důležitých milníků bylo více: otevření nového distribučního centra nebo nejrůznější dílčí projekty, které zlepšily některé z procesů.

„Zásadní byl určitě přechod logistiky na stejný řídicí systém, jako má zbytek firmy, systém SAP. Ten nám umožňuje veškerý další rozvoj, včetně automatizace, která je pro nás velmi aktuálním tématem.“

Pavel Vokáč, ředitel logistiky, LASSELSBERGER

Automatizace v logistice rozhodně rezonuje. Co je pro vás ten hlavní důvod pro implementaci takových řešení?

Učíme se efektivněji využívat lidskou práci, automatizací ji podpořit. Lidí je zkrátka na trhu nedostatek a nebude to lepší. V době krize na trhu práce sklízíme benefity, které nám automatizace a digitalizace přináší. Tím hlavním důvodem je ale náš důraz na přesnost a rychlost. Soustavná práce na optimalizaci našich procesů se nám vyplácí. Díky tomu máme méně reklamací od zákazníků a rychlejší reakci na vyřízení.

Mohl byste uvést nějaký příklad úspěšné automatizace?

Je to konkrétně tok zboží v Chlumčanech, který je propojený od výroby až po expedici zákazníkovi. Zavedli jsme značení balení QR kódy, které nesou informace z výroby o šarži, kvalitě i výrobní směně. Z balení pak vznikají palety, které jsou zaneseny do systému, a ten podle jejich obsahu vyhodnocuje, co se s paletou bude dít dál. Systém řídí, kde se paleta zrovna nachází, a podle logistických parametrů je řízena práce obsluhy skladu. Velká část procesu je automatizovaná – automatické rozpoznání obsahu palety, automatický dopravník, poloautomatické VNA vozíky, čtečky, scannery. A vše funguje v návaznostech na jednotlivé dílčí kroky, které jsou zaznamenané a dohledatelné.

Je nějaký proces, jehož digitalizace byla opravdu oříšek?

Určitě vychystávací a zaskladňovací strategie. Velmi těžko můžeme odhadnout výrobní dávku od jednoho výrobku a šarže. Nemůžeme předem vědět s přesností, kolik výrobků z dané šarže projde kontrolou kvality. Je to opravdu specifické pro náš typ výroby, protože materiál, ze kterého vyrábíme, je přírodní a některé vady můžeme objevit až na konci výrobního procesu. Až na výstupu výroby víme jistě, jaké množství výrobků bude potřeba zaskladnit.

Digitalizační a automatizační projekty, které popisujete, jsou vždy spojené se změnou práce lidí, kterých se dané procesy týkají. Mluvíte o tom, že takové změny probíhají relativně často. Jaký je váš recept na to, aby jejich zavedení proběhlo hladce?

Osvědčilo se nám vícekrokové zavádění změn. Je to i proto, že každá úprava probíhá za plného chodu skladu a expedice. Pokud to nebude nezbytně nutné, uděláme vše pro to, abychom šli postupnými kroky a aby nehrozilo, že paralyzujeme celou logistiku. A to je zároveň odpověď na to, jak zajistit, aby byly změny všemi přijaty. Kolegové si postupně zvykají na to, co je nové, a adaptují se. Tím, že nikdy neměníme celé fungování logistiky přes noc, zajistíme postupné odladění všech nejasností. Je to opravdu naše priorita. Zákazník nesmí poznat, že se u nás něco děje.

Je nějaká zkušenost, dobrá nebo špatná, kterou byste chtěl sdílet se svými kolegy logistiky?

Myslím, že to souvisí právě se zaváděním změn – to je opravdu důležité téma. Vedení logistiky se jich musí účastnit. Nestačí lidi proškolit, je potřeba nechat je zažít, co změna znamená. Provést lidi procesem za přítomnosti vedení i mistrů. A to platí vlastně o celém projektu. Nikdy neděláme změny od stolu. Vždycky, když něco vylepšujeme, účastní se projektu i kolegové z provozu. Kontrolují, že si změnou někde nezaděláme na problém. A naopak.

Pokud mají dobrý nápad lidé z operativy, vždycky posuzujeme, jak zapadá do dlouhodobé vize rozvoje. To je asi zásadní. Neustále mít představu o tom, kam směřujeme. Máme také pro digitalizaci dlouhodobě jednoho partnera, Aimtec. Díky tomu, že nás dobře zná, jsme v přípravě a implementaci změn rychlejší a efektivnější. Snažíme se standardizovat řešení napříč společností a práce s jedním dodavatelem systému to významně usnadňuje.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading