Optimalizace materiálového toku díky chytré automatizaci

Marie Mundilová Aimtec
18. 8. 2022 | 3 minuty čtení

V červenci se v německém Norimberku sešli pod taktovkou organizace Bayern Innovativ ke společné diskuzi a sdílení best practices odborníci na téma optimalizace materiálového toku a hodnotového řetězce ve výrobních společnostech. Jednotlivé přednášky nabídly konkrétní technologie a ověřené postupy v oblasti zavádění inovací. Zkušenosti, které má v této oblasti Aimtec, přijel představit Jiří Hanžl, Sales Manager, příspěvkem o chytré automatizaci logistiky.

Proč právě toto téma? „Automatizace je jedním z účinných nástrojů pro optimalizaci intralogistických procesů. Tam, kde lidé chybějí, nepřinášejí přidanou hodnotu nebo je od nich vyžadována preciznost a bezchybnost, je automatizace ten správný způsob, jak logistice pomoci pokrýt rostoucí nároky na kapacitu a výkon,“ vysvětlil Jiří Hanžl a pokračoval: „Je to řešení škálovatelné a dostupné i v provozech, kde aktuálně není možnost stavět zcela nový sklad nebo tovární halu. I zapojení poloautomatických technologií nebo automatizace pouze části skladových procesů může mít vynikající výsledek. 

Štíhlá automatizace a integrace na ERP systém SAP

Ve své přednášce Jiří představil příklad společnosti Fehrer, kde stála interní logistika před nelehkým úkolem pokrýt 40% nárůst požadované skladové kapacity pouze desetinovým nárůstem skladové plochy. „Se stávajícím uspořádáním skladu a způsobem jeho obsluhy by byl takový úkol nesplnitelný. Zefektivněním využití skladovací plochy a zapojením poloautomatických VNA jsme se dostali na požadovaný počet skladových míst. Důsledná analýza materiálového toku nám umožnila pochopit jeho komplexnost a správně navrhnout jednotlivé procesy. Velkou výzvou pak bylo propojení technologií a informačního systému do funkčního celku,“ popsal Jiří a dodal: „Díky našemu řešení Sappy, které je rozšířením stávajícího ERP systému SAP, funguje integrace všech automatizačních technologií přímo do ERP bez potřeby dalších mezičlánků.“

Co to znamená? Všechny procesy jsou řízeny z jednoho prostředí a na jednom místě jsou i všechna data. To přináší řadu výhod – tou hlavní z nich je dlouhodobá udržitelnost takového řešení.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Aby byla automatizace úspěšná

Vhodným zapojením prvků automatizace do logistických procesů se firmě Fehrer podařilo splnit velkou logistickou výzvu a přizpůsobit se potřebám, které přirozeně vznikly růstem podniku. Jak ale zajistit, aby byl automatizační projekt úspěšný? I tomuto tématu se Jiří ve svém příspěvku věnoval. „Automatizační projekty jsou náročné na kapacity na straně dodavatele, ale i zákazníka. Vždy je potřeba najít leadera projektu, který umí pro věc nadchnout nejen management, ale i silný realizační tým. Je potřeba pracovat s daty a pokud je nemáme, tak je nejprve trpělivě získat a teprve pak plánovat výstupy. V neposlední řadě je potřeba vybrat zkušeného technologického partnera a nezapomenout také na to, že automatizace není jen o robotech, výtahových systémech a autonomních vozítkách. Je potřeba najít integrátora, který zajistí, že celý sklad bude jeden propojený, dobře fungující systém,“ uzavřel Jiří Hanžl.


Jak na chytrou automatizaci ve vaší firmě?
Proberte možnosti, jak rozjet automatizační projekt nebo vybrat tu správnou technologii. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

MicrosoftTeams-image

     Vít Glasl


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading