Vyvětrat a vymést pavučiny aneb jak dobře zvládnout migraci EDI

21. 9. 2022 | 6 minut čtení

Firmy působící v automobilovém průmyslu budují své EDI i desítky let. Během této doby se jeho nastavení mnohokrát změní. Málokde jsou přitom zodpovědné týmy tak osvícené, aby si vedly důslednou dokumentaci všech úprav on premise systému. Výsledkem pak bývá, že rizika poškození či ztráty dat při jejich přesunu se zdají být větší než přínosy, které lze migrací EDI získat. „Upgrade a migrace dat je zásadní akt, který prospěje chodu každé firmy,“ říká Jan Stočes, Cloud Services Director ve společnosti Aimtec. Tento proces přitom nemusí být rizikem vůbec, pokud si pro něj firma zvolí správného partnera. Jak ho ale vybrat? Přečtěte si, na co dávat pozor a jaké trendy můžete v oblasti EDI využívat.

AI na nevděčnou práci

Katalog aktivních i archivních procesů EDI u firem již střední velikosti obsahuje statisíce položek a gigabyty dat. Donedávna bylo pravidlem, že se tímto archivem při migraci EDI z on premise řešení na řešení SaaS konzultant probíral ručně, což je nejen pracné, ale hrozí u toho i spousta chyb. Společnost Aimtec si proto vyvinula vlastní nástroj zvaný Onboarding Messages Analyzer, který tuto nevděčnou práci odvede za analytika. „Naše pokročilé nástroje umělé inteligence dokážou komunikaci roztřídit a my se můžeme zaměřit na samotnou migraci,“ poukazuje Stočes na výhodu, která dokáže na projektu migrace ušetřit desítky hodin práce. Připouští přitom, že jde o nástroj pomalý, ale podstatné je, že je samostatný a výsledkem této jeho samostatné práce je analýza obsahů zpráv (standard, typ zprávy, klíčová data jako čísla dokladů...), identifikace párů zpráv a identifikace typů procesů (balení v ASN apod.).   

Když je SaaS opravdu služba

Na trhu působí několik dodavatelů, kteří nabízejí různé varianty EDI SaaS řešení. Pro zákazníka je složité se v nabídce orientovat. Často tak získá službu, v rámci níž dodavatel sice zajistí hosting, ale nikoli provoz. Dodavatel se tedy postará o to, že aplikace běží, veškeré dění uvnitř aplikace, ale už musí obstarat zákazník, respektive jeho interní IT tým. 

Zákazník společnosti Aimtec se naopak může spolehnout, že dostane full service, kdy se o EDI prakticky může přestat zajímat a stačí mu sledovat bezproblémový tok zpráv do firemního ERP. Aimtec zajistí provoz, řeší chyby a výpadky, komunikuje s partnery. Za touto schopností jsou roky vývoje a získávání zkušeností v oboru elektronické komunikace v automotive.  

Samostatnou kapitolou je pak rychlost servisu – každý požadavek Aimtec řeší do druhého dne, což ve světě EDI zdaleka není pravidlem. 

1000x320_EDI_obecne_CZ

Onboarding, validace a Validace 2.0 


Díky těmto zkušenostem se Aimtec dokáže postarat o onboarding nových partnerů (nastavení nových požadavků, spojení, procesy, testování), implementaci specifických konceptů a požadavků OEM na komunikaci v rámci OEM balíčku u SAP pro každou automobilku.  

Další nadstavba, kterou získá zákazník společnosti Aimtec, je jeho validace pro potřeby spolupráce s OEM. Například gigantická automobilka Stellantis vytvořila seznam požadavků, které musejí splňovat její noví partneři. Jde o nesmírně komplikované testy obsahující z pohledu zájemce o spolupráci spoustu nadbytečných požadavků. Aimtec je schopen firmu tímto validačním procesem provést. 

Zároveň se Aimtec postará i o validaci každé odchozí a příchozí zprávy ASN. U odchozích zpráv se tak děje během konverze z IDocu do formátu, který vyžaduje OEM. Pokud zpráva validací neprojde, zákazník se záhy dozví, že musí provést opravu. Touto kontrolou obsahu EDI zprávy Aimtec předchází tomu, aby k OEM přišla chybná zpráva, což by vedlo k udělení zatíženky.  

Pokročilejší variantou je takzvaná Validace 2.0, což je automatický proces, který chyby odhaluje a lokalizuje ještě rychleji a generuje pdf se seznamem konkrétních chyb. 

Dokonalý přehled

Díky speciálním nástrojům získává zákazník společnosti Aimtec transparentní dokumentaci. 

  • Message monitor vizualizuje příchozí a odchozí zprávy. Tento report umožňuje snadno dohledat veškerou komunikaci ve full textu a zákazník vidí, že zpráva byla doručena či zpracována.  
  • jazyk XSLT umožňuje automatické vytažení zpráv, což pomáhá efektivitě při velkých migracích dat. Je to nejmodernější instrukce pro jazykové překlápění zpráv a také nejtransparentnější, protože umožňuje přenášet informace mezi platformami.  
  • Message split rozřazuje informace z EDI zpráv do různých systémů. Například údaj, že materiál je na cestě od dodavatele, pošle do SAP, aby se udělal příjem v logistice, i do systému APS (Advanced Planning and Scheduling), který zakomponuje požadavek na nově příchozí materiál. Opakem je Message merge, kdy zprávy kompilujeme z jednotlivých systémů, aby bylo možné splnit všechny povinné informace. 

Migrujte společně

Společnost Aimtec disponuje nejen odborníky na EDI, ale coby partner dodavatele SAP také týmem specialistů na tento nejrozšířenější ERP systém. A jelikož se blíží konec podpory stávajících systémů SAP, který firmy přinutí k přechodu na cloudovou verzi SAP S4/HANA, nabízí se příležitost pustit se do migrace z gruntu, převést do cloudu i EDI a integrovat jej do SAP.  

V případě migrace a integrace pak nezáleží na verzi SAP ani na tom, zda je EDI on premise nebo přes webové rozhraní (jako produkt WebEDI, který umožňuje napojit i dodavatele, kteří nemají vlastní EDI řešení). Svěření tohoto úkolu společnosti Aimtec přináší úsporu úsilí i peněz spojených s vysvětlováním agendy dvěma různým dodavatelům.

„Zajistíme správné nastavení na obou stranách, aniž by musel zákazník přemýšlet, jaké jsou speciální požadavky jednotlivých partnerů z řad OEM/TIER1.“

Marek Šabatka, Aimtec Business Development Manager

Chytré čtení

Využití EDI není třeba omezovat jen na ASN. Lze pomocí něj zpracovávat i další dokumenty zásadní pro chod firmy. Například zpracování faktur obnáší ve většině firem obrovské množství manuální práce. Současná řešení digitalizace těchto dokumentů obvykle stojí na bázi optického rozpoznávání znaků, ale ve společnosti Aimtec se zrodilo nové a lepší.

Systém využívající strojové učení umí rozpoznat jednotlivé informace na faktuře a přečíst je bez ohledu na umístění. Poté je doručí do informačního systému zákazníka. „Výhoda technologií pracujících s neuronovou sítí a strojovým učením je v tom, že čtou dokument jako člověk. Rozumí všem evropským jazykům, je jim jedno, jestli je DPH dole nebo nahoře, v jaké části faktury je číslo výrobku, jednoduše vše přečtou a data zapracují,“ vysvětluje Stočes. Technologie takto umí číst nejen faktury, ale i dodací listy, reklamace či avíza o platbách.  

Jak je vidět, bránit se pokroku je pošetilé a bránit se migraci EDI rovněž. Tedy pokud ji bude řídit zkušený a spolehlivý partner.  
 


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading