SAP a EDI v automotive: integraci svěřte odborníkovi

Marek Šabatka Aimtec
4. 8. 2022 | 6 minut čtení

Integrace řešení EDI do SAP je už vyšší IT škola, a kdo se domnívá, že ušetří, pokud úkol zadá internímu IT oddělení, může se ošklivě přepočítat. Ideální je svěřit se do rukou odborníka s dlouholetou zkušeností s automotive branží a řešeními přímo připravenými pro nasazení v automobilovém průmyslu. Takovým expertem je společnost Aimtec se svým automotive SAP EDI balíčkem. Co všechno se v balíčku nachází?

ERP systém SAP se globálně prosadil mimo jiné díky své propracovanosti. Samotná správa SAP a nastavování procesů v něm vyžadují odborné znalosti. Hlubší externí zásah je, mírně řečeno, hazardem. Zvlášť, pokud by se měl do SAP integrovat tak komplikovaný mechanismus, jakým je EDI. Přes EDI dnes proudí zásadní komunikace mezi dodavateli a odběrateli v automotive. Dodavatel skrze EDI přijímá objednávky a odvolávky, které jsou impulsem pro výrobu, a odesílá ASN i faktury. Jenže to není vše, v dodavatelském řetězci v automobilovém průmyslu je dnes běžný režim Just in Time a branže se pomalu přesouvá do režimu Just In Sequence. Na to musejí být podnikové systémy připraveny. Může ve světle těchto faktů každý šéf IT oddělení v automotive firmě s klidným svědomím říct, že má ve svém týmu odborníka na SAP i EDI?

SAP + EDI = Aimtec

Ať už dodavatel v automotive teprve zavádí SAP s výhledem na EDI, nebo SAP už má a potřebuje jej o EDI rozšířit, měl by se obrátit na dodavatele řešení, který již mnohokrát dokázal, že umí oboje. Nezáleží přitom na verzi SAP, ani na tom, zda půjde o řešení cloudové pomocí online WebEDI platformy, nebo řešení on premise. Svěření tohoto úkolu společnosti Aimtec přináší úsporu úsilí i peněz spojených s vysvětlováním agendy dvěma různým dodavatelům. „Zajistíme správné nastavení na obou stranách, aniž by musel zákazník přemýšlet, jaké jsou speciální požadavky jednotlivých partnerů z řad OEM/TIER1. EDI automaticky zpracuje datové formáty a správně nastavené funkce SAP pomůžou data zpracovat a expedici doprovodit všemi potřebnými daty pro ASN, etiketami a tak dále. Už žádné přepisování, žádné excely či, nedej bože, tužky a papíry,“ vysvětluje Marek Šabatka, Aimtec Business Development Manager.

Výhody toho, že EDI a SAP dodá jeden dodavatel, jsou dalekosáhlé. Správně nakonfigurovaná kombinace SAP a EDI dovoluje propojit několik oblastí výroby a logistiky, a získávat tak zprávy z expedice, plánování výroby, nákupu atd. Odborný vhled společnosti Aimtec pak umožňuje dostat ze získaných dat maximum a dál je aktivně využívat.

Automotive know-how

Expertíza společnosti Aimtec spočívá nejen v dostatečném počtu specialistů na integraci EDI a SAP pod jednou střechou, kteří zajistí plnou implementaci EDI komunikace do SAP. Tou hlavní předností je znalost prostředí a procesů v automobilovém průmyslu.

Toto automotive know-how obnáší zkušenost se všemi dodavatelskými koncepty výrobců OEM. Tyto koncepty se v čase vyvíjejí. OEM mohou začít požadovat více informací nebo zprávy v nových formátech. Často dochází ke změnám v požadavcích na značení v expedici a podobně. Na reakci na tyto nové požadavky je zpravidla málo času. Dodavatel EDI řešení bez zkušeností v automotive musí specifikace dohledávat a vydat se cestou pokus/omyl. Aimtec má tým specialistů na automotive komunikaci a přednastavené procesy odpovídající požadavkům OEM i dodavatelů TIER1.

SD modul

Takzvaný modul SD (Sales & Distribution) zpracovává zákaznické odvolávky a posílá zpětnou vazbu. Modul řídí celý odbytový tok dokladů z jediného prostředí, spravuje konsignační zásoby s možností automatického hlídání hladin, přizpůsobuje se uživateli včetně jazykových mutací a pokrývá EDI komunikaci na vstupní i výstupní straně. Modul se zaměřuje na činnosti v odbytu a minimalizuje čas potřebný pro rutinní aktivity. Zpracování celé expedice k zákazníkovi probíhá v jediném prostředí s vazbou na sklady, řízení kvality a tisk dokumentace včetně etiket.

„Podobu transakcí naši vývojáři upraví podle požadavků konkrétního OEM, například jak má vypadat ASN pro VW, zda OEM vyžaduje ke každé dodávce jedno ASN, nebo tzv. transporty, tedy seskupení dodávek a podobně.“

Tomáš Pašek, SAP SD konzultant, Aimtec

Add-on společnosti Aimtec pro SD modul umožňuje rovněž snadnou fakturaci, a to jak formou klasické faktury (invoice), kterou zasílá dodavatel odběrateli, tak formou takzvaného self billingu, což je způsob fakturace, kdy odběratel vystaví fakturu jménem dodavatele a okamžitě ji hradí.

Jednoduše, kdo vsadí na Aimtec, získá přesné nastavení modulu SD pro zpracování objednávek a odvolávek, generování ASN, tisku přepravních dokumentů a všech dalších náležitostí podstatných pro elektronickou komunikaci v autoprůmyslu, přičemž zohledňuje potřeby každého konkrétního odběratele.

IDoc Monitor

Další důležitou součástí „automotive balíčku“ společnosti Aimtec je IDoc Monitor. Intermediate Document (IDoc) je standardní formát dokumentu SAP pro přenos dat obchodních transakcí se stromovou strukturou. Správa jednotlivých IDoc souborů ve standardním nastavení SAP není uživatelsky nejpřívětivější, proto společnost Aimtec vyvinula IDoc Monitor, který pomocí transakčního kódu WE02 umožňuje sledovat protokoly IDoc v příjemnější formě. Uživatel tak vidí přehledně uspořádané IDoc soubory vygenerované za určité období a také vidí, v jakém „stádiu odbavenosti“ jsou. Nadto ale IDoc Monitor umožňuje také snadné dohledání chybového IDoc souboru, odhalení příčiny chyby, její opravu a opětovné zaslání souboru ke zpracování.

Zástupy spokojených

Společnost Aimtec sbírá zkušenosti s automatizací a digitalizací procesů v automobilovém průmyslu déle než 25 let. Svou expertizu prokázala opakovaně dodáním řešení na míru řadě důležitých hráčů v automotive branži. Jen v oblasti EDI mezi nimi jsou němečtí dodavatelé autodílů RAPA, Alfmeier, italská Sigit Group, korejský koncern Hanwha, výrobce pneumatik Matador, společnosti NVH, Dätwyler, Eissmann a další. Těm všem dodal Aimtec customizované řešení EDI komunikace integrované do ERP systému.

Stačí málo a může mezi nimi být i vaše společnost. >> Využijte možnost úvodní analýzy a konzultace zdarma.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading