Jak se neztratit v záplavě konceptů OEM v EDI komunikaci

18. 1. 2023 | 4 minuty čtení

Odvolávka (4905, 4984, DELFOR, 4A3, ANSI 830). Ano, i takto vypadají požadavky OEM výrobců na komunikaci v rámci EDI. V ní se vyměňují stovky typů zpráv, přičemž každý výrobce vyžaduje jiné standardy. Vznikají tak řady nejrůznějších konceptů, pro něž je třeba jiné nastavení systému EDI.

Přečíst a převést EDI zprávu do požadovaného formátu je jedna věc, ale nastavit procesy v logistice věc zcela jiná. Jak tedy zabezpečit proces v sekvenci tak, aby nedošlo k záměně sekvencovaných dílů? Jak si poradit s guidelinem od OEM výrobce? Jak najít experta, pro nějž požadavky OEM nejsou noční můrou, ale naopak denním chlebem? Takové otázky musí při přípravách na vychystání dodávek v sekvenci do automobilek řešit každý dodavatel.

V čem se OEM koncepty liší?

Všichni OEM výrobci mají stejný cíl – mít vše ve správný čas na správném místě. Cesty k tomuto cíli jsou velmi různé, ať z pohledu procesů či standardů. V čem se liší? V přípravě dodávek, vypočítávání forecastů, podobě štítků (labels) nebo způsobu posílání ASN zpráv, které závisí například na způsobu skládání palet.

Zatímco Volkswagen posílá dodavatelům odvolávky v kumulativních číslech, která se neustále přičítají, Stellantis pracuje v číslech RAN. Ta fungují sice podobně, ale počítají se skrz jiný matematický model. Aby toho nebylo málo, u dalších OEMs (Renault, Hyundai, BMW, Faurecia) se lze setkat také s rozdílnými principy MURN či PickUpSheet. Právě Stellantis pak po dodavatelích vyžaduje také validaci TENOR spočívající v testovacích procesech, které každý dodavatel musí umět pokrýt, a to i v případě, že se neshodují s tím, jak bude ve výsledku opravdu dodávat. Jak se s tím vším vypořádat? Jednoduše. Dodavatel EDI řešení specializovaný na automotive zná specifika od A do Z a umí vše automaticky pokrýt.

1000x320_EDI_obecne_CZ

Jistota dodání

Firmy působící v automobilové branži se buď mohou pokusit EDI řešení vyvinout vlastními silami, nebo se obrátit na externí pomoc. Obojí má svá úskalí. Pro interní IT tým je vývoj i správa EDI velkým břemenem, ani u externí firmy ale nemusí být úspěch zaručen.

Častým problémem spolupráce s externím dodavatelem je, že ani tyto specializované firmy nemají dostatek kompetentního personálu, aby byly schopny projekt implementovat řádně a včas. Kromě zpoždění realizace se také často stává, že dodané řešení selže už u prvního „milníku“, jímž je EDI test s OEM – tedy přijetí testovací odvolávky a zaslání testovací ASN.

„Dlouholeté zaměření na obor automotive nám umožnilo získat know-how, díky kterému jednotlivé procesy známe. Naše přednastavená templatová řešení, která splňují požadavky na formát EDI zprávy, přípravu výroby v sekvenci a další, nám umožňují během velmi krátké doby vzít šablony a upravit je na konkrétní procesy firmy zákazníka. Například firma Estra díky našim řešením prošla konkrétním EDI testem s BMW za pouhé tři měsíce.“

Luděk Zahálka, Project Manager, Aimtec

Integrace do SAP ERP

Rychlý vývoj automatizace, digitalizace a optimalizace v automotive vede také k rychlému množení nejrůznějších požadavků OEM výrobců na dodavatele, a to nejen v rámci EDI komunikace. V době dodavatelských režimů Just In Time a Just In Sequence (JIT/JIS) je pro mnohé dodavatele obtížné nastavit komunikaci a zařídit dodávky do automobilek.

„Každý jednotlivý případ vyžaduje jiné řešení. Máme široký tým odborníků, který zahrnuje experty jak na jednotlivé automobilky a jejich specifické požadavky třeba i na etikety, tak na režimy JIT a JIS. Často přitom dodané řešení EDI integrujeme do SAP ERP a zajišťujeme správné nastavení na obou stranách. Případně můžeme celý JIS/JIT integrovat v platformě DCIx, která umožňuje úplné vertikální i horizontální propojení dodavatelsko-odběratelského řetězce,“ dodává Zahálka.

EDI mapping

Nastavit EDI komunikaci správně znamená vyhnout se chybám, tudíž i postihům v podobě zatíženek od OEM výrobců. Pokud máte EDI formou vlastního řešení on-premise, využijte možnost případné optimalizace formou mappingu. EDI mapping převádí strukturované zprávy EDI do podoby čitelné pro ERP a naopak data z ERP připraví pro EDI systém, aby je mohl v požadované struktuře odeslat obchodnímu partnerovi.

Nehazardujte se svým byznysem a neohrožujte spolupráci s OEM partnery nedostatky v EDI. Obraťte se na někoho, kdo zná do puntíku nároky OEM výrobců.


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading