Dodavatelský řetězec naruby: SEAT začíná koncovým zákazníkem

11. 8. 2022 | 5 minut čtení

Do dodavatelských řetězců nezadržitelně vstupují inovativní technologie a digitalizace. I díky nim je možné opustit tradiční postupy, jak doložila přednáška zástupců španělské společnosti SEAT:CODE na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL) 2021, která se uskutečnila v Plzni.

Paul Palmero Martinez a José Marín Ruiz jsou manažery společnosti SEAT:CODE, „digitální laboratoře“ se zhruba dvěma stovkami developerů, jež patří pod španělskou automobilku SEAT. Úkolem této společnosti je hledat a nacházet budoucí cesty pro automobilku v oblasti digitalizace a nových technologií. U jejího zrodu stál mimo jiné i Luca di Melo, aktuální generální ředitel Renaultu. A tato „laboratoř“ už dodává výsledky. Jedním z nich je revoluční změna celého dodavatelského řetězce SEAT.

Poznej poptávku

„Jak víme, automobilový průmysl prochází velkými změnami,“ řekl na úvod Martinez. Některé se prosazují rychleji, jiné pomaleji, společným jmenovatelem je ale přirozená snaha přizpůsobit se novým zákazníkům, prostředí, politickým a společenským faktorům a samozřejmě při tom využít technologického pokroku.

V případě digitalizace hovoříme primárně o celkové transformaci firem, nikoli o dílčím zavádění digitálních inovací, pokračoval Martinez. Transformace může probíhat dvěma směry: zdola, nebo shora. Problém té prováděné shora je podle Martineze v tom, že zaváděné novinky se často míjejí s potřebami trhu. Proto ty skutečně úspěšné transformace takřka vždy přicházejí na základě poptávky koncových uživatelů. Ruiz připomněl, že v případě digitalizace nejde o konkrétní proces, ale celou sérii technologických trendů. Za nejpodstatnější považuje data, která jsou podle něj novým zlatem. „Data můžeme prodávat, můžeme je analyzovat, pomáhají nám dosahovat našich cílů,“ vysvětlil Ruiz a následně ukázal sílu správně vyhodnocených dat. Kde je ale sehnat? Dle Martineze je třeba zpracovat zdroje ze SAP, excelových tabulek, ale hlavně EDI zpráv od dodavatelů. Právě EDI komunikace je základním kamenem, který se ale neustále vyvíjí. Pokud dojde k jejímu zapojení do logicky fungujícího řetězce dalších způsobů datové komunikace, umožní pracovat s daty v reálném čase.

Zákazník na prvním místě

Ruiz přiblížil změny v celém pojetí dodavatelského řetězce skupiny SEAT: „Běžně vypadá produkce tak, že firmy začínají nějakou prognózou, snaží se na maximum využít kapacity, které mají k dispozici, následuje distribuce a až na konci je zákazník. My tento proces obracíme a zákazníkem začínáme. Protože když se zákaznické preference změní, v tradičním pojetí trvá dlouho, než se informace dostane na začátek a celý řetězec na změnu zareaguje. Zbytečně se tak utratí spousta peněz. Jestliže ale začneme u zákazníka a jeho potřeb, víme v předstihu, po čem je poptávka, máme lepší představu o distribuci a o zajištění zdrojů.“ Zní to jednoduše, jenže jak zjistit, co zákazník žádá?

Vše začíná na webu

SEAT:CODE postavil web dle konceptu „customer first“. „Zákazník přijde na webový portál, kde si vybere, jaké chce auto, jakou barvu a další specifikace. To je základ pro všechny další články řetězce. Nejprve tuto poptávku registruje distribuce, která ji požaduje po výrobě. Ve výrobě tak vědí, jaké konkrétní specifikace vyrábět, jaké díly objednat a tak dále,“ vysvětlil Ruiz s tím, že na konci je úspora v plánování a nákupech materiálů od subdodavatelů. I ti již mají přístup k tomuto webu, což zefektivňuje dodávky. Příkladem mohou být mikročipy, jichž je v posledních měsících na trhu nedostatek. Tento nástroj pomáhá, aby na trh šla jen ta auta, o něž je opravdu zájem. „Funguje to i obráceně. Pokud dodavatel není schopen nějaký díl zajistit, kontaktujeme zákazníka a nabídneme mu alternativu,“ pokračoval španělský manažer.

Jako v pavoučí síti

Další inovací SEAT:CODE je „kontrolní věž“, jejímž smyslem je monitoring procesů v dodavatelském řetězci. Není to jen hračka pro firemní manažery, „kteří mají rádi velké obrazovky“, ale součástí jsou i webové a mobilní aplikace, pomocí nichž mohou zákazníci sledovat, v jaké fázi se aktuálně jejich objednávka nachází, případně ji i upravovat. Každý zákazník, který si objedná vůz, obdrží unikátní kód, pomocí nějž získá přístup ke své objednávce. 

Systém funguje podobně jako pavučina. Cokoli se stane v jakékoli jeho části, všichni zúčastnění o tom vzápětí vědí.

Z pohledu distribuce je na tomto systému přínosné, že poskytuje dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob v každém dealerství, v každém překladišti. Zároveň stopuje i pohyb všech kamionů dodavatelů s dodávkami autodílů. Sami dodavatelé se k systému mohou připojit. Pokrytí výroby a zásobování díly je pak vypočteno ne na dny, ale na hodiny. Jakmile dojde na jakémkoli stupni řetězce k jakémukoli zádrhelu, nedostatku materiálu, změně specifikace a podobně, kontrolní věž o tom okamžitě informuje zodpovědná místa „alertem“. Systém tak vlastně funguje podobně jako pavučina. Cokoli se stane v jakékoli jeho části, všichni zúčastnění o tom vzápětí vědí.

Celý proces funguje díky toku dat skrze řetězec od zákazníka k dodavatelům dílů. Opačným směrem pak úsporným a efektivním způsobem vzniká a plyne produkt k zákazníkovi, který dostane přesně to, co si objednal. V úvodu přednášky si Ruiz položil otázku: „Proč digitalizace?“ A také si na ni odpověděl: „Protože chceme zvýšit zisk. Každý ale musí najít pro sebe to správné řešení,“ uvedl manažer. V SEAT ho našli.
 


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading