TAL 2023: Jak vypadá digitální transformace společnosti Safran

Petra Troblová Aimtec
3. 11. 2023 | 4 minuty čtení

Smyslem každé změny v chodu firem by mělo být zlepšení, ať už z pohledu efektivity, nákladů či workflow. Ideální je pak takový upgrade, který přináší pozitiva ve všech oblastech. U velkých firem podnikajících v různých oborech to nemusí být zrovna snadné. V technologické společnosti Safran to dokázali, přičemž se opírali o čtyři hlavní pilíře digitální transformace, jak na konferenci TAL 2023 vysvětlili manažeři Frédéric Vétil a Bindioa Ouali.

Společnost Safran působí v leteckém, obranném a kosmickém průmyslu jako dodavatel pohonných ústrojí ale i vybavení interiérů. V 27 zemích světa zaměstnává 83 tisíc zaměstnanců a vyrábí na 800 nejrůznějších výrobních linkách. Tento kolos dodává svým odběratelům každý den 120 různých typů produktů, přičemž některé se expedují po stovkách týdně, jiné se vyrobí jednou za rok. Tato rozmantost je tím, co společnost odlišuje od ostatních firem, jejichž zástupci na konferenci zaměřené primárně na automotive vystoupili.

Pro transformaci ve prospěch digitalizace se ve firmě rozhodli před třemi lety. Cílem bylo zlepšit spolupráci se zákazníky, zjednodušit každodenní provoz, zvýšit efektivitu a uspořit. „Chtěli jsme kolaborativní platformu, kterou bychom mohli využít ke sdílení informací a dat, a také jsme chtěli celým procesem projít rychle, proto jsme spolupracovali s těmi nejlepšími v digitálním prostoru,“ uvedl Vétil, SAFRAN Group Director of Digital Transformation Manufacturing 4.0, který za celý proces digitální transformace zodpovídal.

Čtyřikrát 4.0

Podstatným sdělením Vétilovy části přednášky bylo, že představa uskutečnění digitální transformace od bodu 0 je iluzorní. Takový projekt si žádá koordinaci postupů ve všech klíčových sekcích, které Vétil označuje přídomkem 4.0. „Digitální transformaci výroby, tedy Manufacturing 4.0, nemůžete udělat, aniž byste spolupracovali s Engineeringem 4.0. Jen tak jsme mohli vytvořit takový monitoring, který potřebujeme,“ naznačil Vétil, který v Safranu začínal v oddělení kontroly kvality.

Dále si příprava projektu vyžádala koordinaci s oddělením Sales, support and services 4.0. „A protože na spojení digitální transformace není důležité to ´digitální´, ale to ´transformace´, potřebujete, aby vám pomohl někdo, kdo má potřebnou kvalifikaci pro monitorování takových změn, a to jsou lidské zdroje,“ osvětlil Vétil, jak v Safranu došli ke 4. pilíři, tedy Employee Experience 4.0. Zároveň dodal, že cílem Safranu nebylo digitalizovat všechny činnosti, ale dosáhnout toho, aby jejich zaměstnanci měli k dispozici ty nástroje, které jim usnadní práci.

TAL2024 CZ banner registrace

Miliardové úspory

Exekutivu digitalizačního projektu v divizi Safran Cabin měl na starosti Ouali. Ten v Plzni uvedl, že manuální práce v Safranu představovala asi 70 procent všech činností a cílem projektu bylo snížit tento podíl na polovinu a posílit kompetence pracovníků. „Spustili jsme program digi maps, což je digitální výroba a plánování. Nezaměřujeme se na nástroje, ale na řízení změn, dovedností a postupů,“ řekl Ouali s tím, že se snažili připravit takový pracovní rozvrh, který bude odpovídat realitě výroby. „Zaměřit se na řízení výroby, na správu skladů a na to, co je pro nás skutečně důležité,“ vylíčil Ouali. Pro tento účel Safran Cabin využívá digitalizační platformu DCIx od společnosti Aimtec. „Díky tomu se manuální práci ve výrobě podařilo snížit o 30 procent, u zásob a polotovarů také o 30 procent, což znamená miliardové úspory,“ uvedl Ouali a na vysvětlenou dodal, že divize Safran Cabin zaměstnává 10 tisíc lidí ve 12 zemích, kteří pracují na 200 výrobních linek.

Tohle není pro roboty

Na příkladu konkrétního pracovníka, který dělá manuální úkony, pak Ouali ilustroval, jak se jeho pozice proměnila. „Když se přihlásí do systému, najde informace o dostupnosti materiálu a podle toho si může vybrat, co bude dělat. Automatizace je sice hezká věc, ale u nás se každý den změní 30 procent všeho, co děláme. Představte si, jak by to asi zvládali roboti,“ poukázal na nezbytnost lidské přítomnosti na pracovišti. Podle Oualiho se hlavní změna týká způsobu řízení informací, jejich sdílení a zvýšení kompetence lidí, kteří umí s daty lépe zacházet. Při zavádění obrazovek na pracoviště hrála důležitou roli ergonomie. Vše muselo být nastaveno tak, aby nebrzdilo lidi v práci a bylo srozumitelné.

Technicky se jednalo o integraci ERP systému, přenastavení pracovních buněk kvůli integraci DCIx a propojení IT systémů. Výsledkem je nejen nové univerzální standardizované řešení, ale také nárůst efektivity o 10 procent.

Jak přesně implementace probíhala a jaké další technologie zahrnovala? Sledujte přednášku manažerů společnosti Safran! (přednáška je v anglickém jazyce)

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading