Asprova APS ‑ osvědčený dirigent v novém smokingu plánuje výrobu na sekundu

Pavel Boháč Aimtec
21. 7. 2022 | 4 minuty čtení

Téměř neomezené možnosti variability ve výrobě nutí firmy hledat cesty k jejímu zefektivnění. Jedním z nástrojů, který s tím umí výrazně pomoci, je systém pro pokročilé plánování výroby APS (Advanced Planning and Scheduling). V Evropě je nabízejí více než dvě desítky dodavatelů, těch skutečně dobrých je ale méně. Specialista na IT v automotive, společnost Aimtec, sází na japonský Asprova APS. Jeho nová verze má několik předností – ještě vyšší rychlost plánování díky optimalizovanému algoritmu, strojové učení či uživatelsky přátelské rozhraní. Tím to však zdaleka nekončí.

Japonský výrobce Asprovy svůj APS vyvíjí jako „stand alone“ systém již téměř tři dekády. Na začátku byla poptávka japonských top firem po řešení, které maximálně zefektivní výrobu a sníží plýtvání a prostoje. S dnešním Asprova APS tak uživatel nezískává jen funkční řešení, nýbrž i plánovací know-how průmyslových firem, které uspěly na vyspělém trhu ve vysoce konkurenčním prostředí.

Na pár týdnů i dlouhé měsíce

Skrze Asprova APS je možné plánovat výrobu na nejbližší dny i na rok dopředu. V případě krátkodobého plánování hovoříme zhruba o dvou týdnech. Asprova umí rozvrhnout výrobu pro každý zdroj (zdrojem se rozumí stroj, člověk, forma, nákladní auto), a to na den, směnu, hodinu, minutu, a dokonce i sekundu.

Při dlouhodobém plánování jde o období 2-16 měsíců, pro něž Asprova může provádět simulaci strojních a personálních kapacit i velikost výrobních dávek.

Výhodou systému APS je, že jej lze integrovat jako komplement ERP systému, nejčastěji SAP, v zákaznické adaptaci bez nutnosti sáhodlouhého programování. Všechny možné klíčové funkcionality pro pokrytí požadavků zákazníka jsou již obsaženy v základní verzi. V letošním roce bude představena nejnovější verze 17 s novými funkcionalitami. Společnost Aimtec coby partner Asprovy již ví, na co se stávající i budoucí uživatelé systému mohou těšit. 

Nové rozhraní

Dosavadní grafické zpracování Asprovy, jak je v oblasti průmyslového softwaru obvyklé, nevyniká přílišnou elegancí. To se s verzí 17 změní. Uživatelské rozhraní dozná podstatného vylepšení, ovšem nikoli na úkor funkčnosti. Naopak – uživatelské rozhraní bude lépe poskládané, propojení a zobrazení dat se stane přehlednějším a totéž platí o reportech. Podstata změny spočívá v tom, že grafické uživatelské rozhraní je u verze 17 více propojené se samotným jádrem systému, což prospívá rychlosti práce se systémem i samotné tvorbě výrobního plánu.

Systém tak dynamicky plánuje operace výrobních zakázek a přeskládává je tím způsobem, aby našel nejefektivnější variantu z tisíců možností.

Modul Solver a Autonomní klient

Lepší uživatelské rozhraní je určitě vítaná změna, to podstatné se ale odehrává pod povrchem. Nová funkce Solver využívá možnosti strojového učení (machine learning) pro účely optimalizace výroby. Zatímco dosud systém Asprova optimalizoval přes jeden zdroj, pomocí Solveru se optimalizace provede přes více zdrojů. Systém tak dynamicky plánuje operace výrobních zakázek a přeskládává je tím způsobem, aby našel nejefektivnější variantu z tisíců možností. Pracuje s takzvaným zpětno-vazebním učením (reinforcement), kdy sleduje a zpětně reportuje, které varianty řešení dopadly lépe, mění počáteční podmínky a koriguje výrobní systém.

Zákazník s důslednou správou dat a soupisem situací, které mohou nastat v procesu výroby, bude moci využít i funkci autonomního klienta. V takovém případě se nastaví scénáře a nový příchozí požadavek Asprova rozpadne do výrobních zakázek a zaplánuje sama bez plánovače, který jen výrobní plán potvrdí a pošle na halu.

Na cloud

S blížícím se koncem podpory aktuální verze SAP systému čeká jejich uživatele přechod na systém S/4HANA. To znamená, že budou muset volit mezi dvěma cloudovými verzemi SAP (private, nebo public). Jakmile běží nějaký software v cloudu, jakékoliv dodatečné rozšíření funkcionality nebo integrace externích nástrojů je velmi složité, ne-li nemožné. Společnost Aimtec připravuje možnost napojení Asprovy jako cloudové služby a její integraci. Při tom bude certifikovat vlastní interface pro privátní cloudové edice SAP. Zákazníci, kteří budou chtít integrovat Asprovu do SAP na cloudu, budou mít možnost si interface koupit v e-shopu SAP Store. Aimtec je partnerem nejen Asprovy, ale i SAP a počítá se s tím, že tato funkcionalita bude použitelná pro celý svět.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading