Za oponou: jak se staví nová odolná logistika ve Škoda Auto

6. 10. 2023 | 5 minut čtení

Nároky na výrobní logistiku se v čase mění a tato změna v posledních letech nebývale akcelerovala s doprovodnými jevy pandemie covidu 19. Jak se s těmito výzvami vypořádávají a na ty další se připravují v největší tuzemské automobilce, přednesl na konferenci Trends in Automotive Logistics 2023 vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad

„Komplikovaná situace posledních let ovlivnila nejen logistiku Škoda Auto,“ říká Strnad na úvod svého vystoupení v Plzni. Když Škoda Auto v roce 2014 poprvé překonala hranici jednoho milionu prodaných aut, zdálo se, že růstový trend nebude mít konce. V roce 2020 však pandemie covidu ochromila výrobu v Asii a globální dodavatelské řetězce, což se v automotive projevilo fatálním nedostatkem polovodičů, a prodejní cíle se začaly rychle vzdalovat.

„Když jsme se dozvěděli, že výpadek v dodávkách polovodičů bude trvat šest měsíců, nechtěli jsme tomu věřit. Problémy dodavatelů se přeci řeší v řádu týdnů, ne měsíců. Dnes víme, že bychom za těch šest měsíců byli rádi,“ přibližuje Strnad důvody rázného přibrzdění automobilového průmyslu v Evropě.

 „Dříve přišel zákazník k dealerovi a za tři měsíce měl auto. Dnes to trvá déle, ale znovu se této hranici blížíme,“ vysvětluje Strnad s tím, že i za tím jsou dozvuky polovodičové krize a krize v logistice. Následující dva roky tak budou jistým zátěžovým testem, který prověří nově vznikající model výrobní logistiky ve společnosti Škoda Auto. Jak vypadá?

Odolná logistika místo štíhlé

Složitost celého procesu Strnad ilustruje na faktu, že do dvou závodů české automobilky, tedy Mladé Boleslavi a Kvasin, přijíždí 3500 kamionů denně, stejný je při plné kapacitě denní počet vyrobených aut. Firma odebírá díly od 1600 dodavatelů a denně nakupuje 38 000 dílů. Je tedy zřejmé, že při takových objemech musí firemní logistika šlapat naprosto bezchybně.

Před covidem ve společnosti Škoda Auto usilovali o štíhlou logistiku a minimalizaci zásob. To bylo podle Strnada vlastně ideální prostředí. A dnes? Místo dřívějších 11 programů, jakýchsi výrobních scénářů, je jich 45. Kapacity skladů se kvůli hrozícím výpadkům dodávek navýšily o 60 procent. Ideál štíhlosti byl nahrazen ideálem odolnosti.  

Spolehlivost musí být základní charakteristikou ve všech třech logistických segmentech: inbound, inhouse, outbound. Zajistit to má digitalizace a automatizace. Některé implementační projekty již běží, jiné jsou právě nasazovány, další jsou v přípravě.


Co dalšího v automobilce Škoda Auto uskutečnili a co plánují do konce této dekády? O to se podělil David Strnad na konferenci TAL 2023.


Inbound – integrace díky SAP S/4HANA

„Jedním z velkých projektů v oblasti inbound je nasazení SAP S/4HANA. Chceme využívat umělou inteligenci pro kompletní řízení logistického řetězce, transportu a objednávek materiálu a také pro vizualizaci celého procesu včetně přepravy přímo do závodu k montážní lince. Jedním z důvodů je, že chceme standardizovaný systém pro celou skupinu, tedy nejen pro firmu Škoda Auto, a právě specifika každého závodu byla velkým oříškem při nasazování systému SAP,“ líčí Strnad. Projekt nasazování tohoto ERP systému již trvá čtyři roky a po dokončení implementace poběží ve 40 závodech koncernu Volkswagen, přičemž nahradí 23 stávajících systémů. V Česku by měl být spuštěn nejprve ve vrchlabské výrobě komponentů, a to v říjnu 2023.

Další využití by umělá inteligence měla najít ve sledování pohybu zásob. „Dnes nevíme přesně, jaký jede řidič, kde přesně je kamion, zda přijede, kdy má. Celý proces řídí lidé. V budoucnu by měla umělá inteligence sbírat veškerá data, ta bude vyhodnocovat, bude sledovat i každý náklaďák, přičemž z výroby bude vědět, co má prioritu. Další změnou bude digitální průjezd, aby řidič nemusel chodit s papíry na bránu. To se bude týkat vstupů i výstupů. Na tom nyní intenzivně pracujeme,“ představuje modernizaci logistiky Strnad s tím, že hotovo by mělo být v příštím roce.

Sice drobností ale podstatnou byly i korekce, které automobilka provedla v navigaci Waze, což pomáhá především přespolním řidičům s orientací v závodech Škody Auto.

Inhouse – automatická nakládka baterií

Pokud jde o automatizaci inhouse logistiky, tam Škoda Auto již dříve zavedla KLT sklad, který zahrnuje plně automatizovaný vstup i výstup, autonomní převážení materiálu či kamery na rozpoznávání obrysů KLT. Tento projekt byl započat v roce 2017 a firma implementovala dva sklady naráz, což přineslo úspory.

Čerstvějším projektem je plně automatizovaný sklad baterií. „Zhruba před rokem jsme začali montovat baterie do modelu Enyaq, kdy dostáváme moduly a z nich děláme baterie. Ty rozvážíme nejen po našem závodě, ale expedujeme je i do koncernu a tady jsme poprvé realizovali automatickou nakládku, a to jak na nákladní vůz, tak na vlak. Vozy expedují po závodě, vlaky v rámci koncernu,“ vysvětluje Strnad a dodává, že v tomto procesu není třeba žádná intervence živého zaměstnance. (Řešení získalo v červnu letošního roku cenu VDA Award – pozn.redakce).

TAL2024 CZ banner registrace

Outbound – auta najde Atlas

Ve věci odbytu není nikdo tak docela svým pánem a platí to i o společnosti Škoda Auto, která je závislá na spolehlivém fungování transportních cest. I tady se ale firma snaží o optimalizaci a automatizaci. Jedním z takových nástrojů je Atlas Dezentral, který lokalizuje jednotlivé vyrobené vozy, znázorní, které se budou expedovat, a informuje speditéry. Základními pilíři odolnosti logistického procesu jsou podle Strnada i v tomto segmentu digitalizace a automatizace.

Logistika 2025

Do poloviny této dekády chce Škoda Auto spustit nové logistické centrum na dálnici D10, vnitropodnikovou dopravu by měly obstarávat autonomní kamiony a další autonomní prostředek by měl přepravovat vyrobená auta. Automobilka pracuje i na projektu semi-autonomního kamionu pro mezinárodní dopravu, jehož „řidič“ sedí v kanceláři a s pomocí několika monitorů dálkově řídí až pět vozů.  

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading