Nejzajímavější výroky z konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2023)

Tereza Čechová Aimtec
31. 5. 2023 | 4 minuty čtení

Jak v logistice zapojit umělou inteligenci? Bude ekologický přístup opravdu nevyhnutelný? Jakou cestu v digitalizaci volí lídři odvětví automotive? Na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL 2023) zaznělo spoustu zkušeností, tipů a prohlášení, která dozajista utkvěly v hlavně nejednoho z téměř čtyř set účastníků. Není se čemu divit, téma letošního ročníku totiž znělo “Behind the Scenes at a Digital Factory”. Přečtěte si náš výběr nejzajímavějších výroků o digitální transformaci, automatizaci, ale i řízení změn a zelené logistice.

Není čas ztrácet čas aneb první krok ke změně

Globalizace je pro většinu světové populace přínosem, jenže systém globálních dodavatelských řetězců jsme optimalizovali až příliš. Mysleli jsme, že musí fungovat, protože přináší výhody všem. Není tomu tak a my teď musíme přijmout novou realitu,“ konstatoval hned v úvodu konference Robert Cameron z německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) v příspěvku o hybných silách, které formují dnešní automotive.

Pokud z AI získáme jen 30 % toho, co kolem sebe slyšíme, bude to zásadní změna, které bude třeba přizpůsobit end to end procesy i strukturu organizace. Pokud o využití umělé inteligence chceme vůbec přemýšlet, musíme udělat první krok a mít všechna data v datovém clusteru,“ poradil účastníkům ve vztahu k procesu digitalizace Klaus Straub, zakladatel a co-CEO společnosti xelerate a bývalý CIO BMW Group či Audi.

„Postupně se posouváme od zaznamenávacích systémů jako MES či WMS k systémům reality pracujícím s neustálým přísunem informací v reálném čase. Schopnost konkurovat v poptávkové ekonomice vyžaduje, aby podniky měly přehled o procesech, prostředcích a zásobách v reálném čase a používaly tyto informace k plynulému řízení work flow mezi roboty, lidmi a výrobními prostředky,“ upozornil na nutný posun Tom Bianculli, CTO Zebra Technologies, a zároveň nabídl i tajný tip. Podle něj se má automotive co učit od firem podnikajících v úplně jiných oborech, jež utvářejí očekávání spotřebitelů – například zkušenost při návštěvě kavárny Starbucks ovlivňuje to, jak zákazník vnímá nákup nového vozu – což popsal jako jev, kdy se očekávání zákazníků  ‘přelévají’ z jednoho odvětví do dalšího.

Výzvy i inspirace z reálných projektů

„Problém spočívající v tom, že jsme potřebovali 6,5metrový sklad postavit do prostoru pouhých 6 metrů, byl ve výsledku to nejjednodušší,“ dodal s úsměvem Denis Kittrich z firmy Brano, který ve své přednášce popsal cestu Tier 1 dodavatele k plně automatizovanému skladu.

„Naším cílem je co nejvíce standardizovat. Příkladem je pro nás SAP S/4HANA, umělá inteligence a jediný systém, který nasazujeme ve 40 závodech koncernu VW a nahradí 23 systémů existujících,“

David Strnad, vedoucí logistiky Škoda Auto

„Celý ASRS sklad je nakonec řízený jedním zaměstnancem v rámci ranní směny a jedním klíčovým uživatelem.“ I tak může vypadat cílová rovinka projektu kompletně měnícího logiku fungování skladu v podání Kateřiny Donate a Michaela Kuhna ze společnosti SCHERDEL.

V digitální transformaci není hlavní slovo digitální, ale transformace. Proto potřebujete někoho, kdo má zkušenosti s monitorováním lidských zdrojů a rozumí řízení lidí a změny jako takové.“ Na často zapomínanou rovinu digitalizačních projektů se mimo jiné zaměřil Frédéric Vétil a Bindioa Ouali z firmy Safran.

TAL2024 CZ banner registrace

Jak na zelenou logistiku v praxi

„Uhlíkovou stopu si každý spojuje s dopravou. Ale co obalové materiály?“ O tom, proč je často ekologičtější používat ve výrobě plasty než papír i jak změnit mindset celé firmy a začít využívat materiály chytře popovídala Pavlína Babková z firmy Bosch.

„Zelená není jen ideologie. Je to cesta, jak je možné dělat byznys dobře. Například odpad je pro většinu firem velmi nízko visící ovoce, které může vydělávat – doporučujeme začít tam,“ vyzval k akci i s ohledem na blížící se nedostatek recyklátů Cyril Klepek, zakladatele společnosti Cyrkl, kterou on sám označil za Tinder pro odpad.

Nechcete přijít o záznamy všech přednášek? Přihlaste se k našemu newsletteru.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading