Vyčistěte datovou džungli, centralizujte a připravte data pro pokročilou výrobu

Ivanna Čech Aimtec
2. 11. 2022 | 4 minuty čtení

Kvalita výstupů systémů odpovídá kvalitě vstupů. Tento jednoduchý vzorec platí již dlouhá léta, přesto lze stále ve spoustě firem narazit na údiv nad tím, že z „datové džungle“ nevznikají klenoty. Ponořit se hluboko do této džungle, integrovat data z jednotlivých divizí, vyčistit je a upravit do podoby ideální pro systémy plánování výroby, to je úkol pro produkt DEEP. Jak přesně funguje a co všechno umí?

V současné době pokročilých systémů pro plánování výroby APS mimořádně záleží na kvalitě a čistotě dat, s nimiž tyto systémy pracují. Cesta k nim vede přes centrální ERP systém typu SAP, ale také další systémy jako MES, WMS a další. Data tak přicházejí z jednotlivých divizí, jako je logistika, výroba, controlling, finance atd. Bývá proto obvyklé, že každý útvar má vlastní databázi s mírně odlišnými standardy. Tak vzniká ona zmíněná džungle. Jakmile chybí centralizace, může finální plán výroby na základě dat z výroby vypadat o dost jinak, než plán na základě dat z inženýringu či logistiky.

Co je DEEP

Nástroj DEEP společnosti Aimtec patří mezi integrační platformy pro kmenová data. Slouží primárně k integraci, kontrole a přípravě dat pro pokročilé systémy plánování výroby, jako je například Asprova APS. „Nástrojem DEEP se snažíme centralizovat zodpovědnost jednotlivých úseků tak, že data nahráváme do jednoho systému. Všechna data z jednotlivých zdrojů načítáme, můžeme mezi sebou porovnat, ale zároveň pod jednotlivou datovou entitou přidělit zodpovědnost za daná data a určit, jak mají vypadat, aby splňovala stejné formální náležitosti. A zároveň jsme schopni během tohoto procesu odstraňovat chyby,“ vysvětluje Pavel Boháč, APS Solutions Director ve společnosti Aimtec.

Funkcionality produktu DEEP

Vedle kontroly a korelace výrobních dat tak, aby dávaly smysl pro systém pokročilého plánování, umí tento nástroj ještě o mnoho více. Například Boháčem zmíněné odstraňování chyb vypadá tak, že notifikace chybných dat dostanou přímo správcové kmenových dat. Správce tak hned ví, co a kdy je třeba opravit.

DEEP je také schopen na základě ověřených dat tak trochu předvídat budoucnost, a tím odhalovat chyby a firmám šetřit peníze.

DEEP kontroluje data na určitou dobu dopředu. Když společnost má 3000 výrobků a každý z těchto výrobků má tři stupně výroby, znamená to spoustu výrobních dat, která nelze jednoduše opravit. Proto data upravujeme postupně. Začneme nejdříve s daty, která společnost bude potřebovat v následujících 14 dnech, a při nalezení chyb reportujeme správci kmenových dat, co má opravit a kdy. Pokud by tam chyba zůstala, firma se okrade například o 20 procent výrobního času, což by bylo velmi drahé,“ vysvětluje Boháč. Podobně DEEP ihned zbystří v případě nepřesných dat, jako jsou špatné kusovníky, nepřesný routing nebo neexistující routing pro objednané položky.

Podstatnou funkcí produktu DEEP je též reporting a vizualizace dat pomocí platformy MS Power BI. „V praxi to vypadá tak, že pokud operátor výroby má v následujících 14 dnech vyrábět 40 kusů, ví, kdy a kde vyrobí jen 39, protože jeden je chybně nastavený, jelikož správce kmenových dat špatně vytvořil kusovník,“ uvádí Boháč.

Zároveň tento produkt zaručí udržení kvality výrobních dat dlouhodobě. Nejde tedy o jednorázovou implementaci spojenou se startem jednoho konkrétního výrobního projektu.

DEEP provádí rovněž kontrolu, která nesouvisí přímo s plánováním výroby. Sem patří kontrola dispozic materiálu, pokrytí materiálu, obalů a dalších položek zanesených v SAP. Tato data se pak soustředí v zákaznické části produktu DEEP a jsou dále vizualizována.

Architektura řešení

Od některých podobných produktů na trhu se DEEP odlišuje především bohatým know-how společnosti Aimtec, které je v nástroji vetknuté. Týká se nejpodstatnějších systémů, s nimiž DEEP komunikuje, tedy ERP SAP a APS Asprova. Zatímco v případě konkurenčních produktů si implementace vyžaduje přítomnost experta na APS a dalšího na SAP, u společnosti Aimtec toto odpadá.

Kontrola dat a notifikace daným správcům, které vedou k opravám dat v systému SAP, se dějí externě v datové kostce, což dovoluje větší zásahy než úpravy přímo v SAP.

Integrační logika vypadá tak, že zákazník pošle data do cloudu společnosti Aimtec, DEEP data vyhodnotí, poukáže na chyby, notifikuje, co je třeba upravit, a vše se zákazníkovi zobrazí online. Asprova se pak na cloud napojí a data čerpá z něj. Odpadá tak nutnost mít databázi, zákazníkovi stačí splnit integrační požadavky na data a posílat je.



Zbavte se i vy datové džungle uvnitř IT systémů a nechte svá data vyčistit, integrovat a upravit pro potřeby plánování výroby.

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

KALV_ctverec

     Václav Kalina


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading