Úspěšná automatizace skladu: Sellier & Bellot

Zdeňka Linková Aimtec
9. 3. 2020 | 3 minuty čtení

Společnost Sellier & Bellot je jednou z nejvýznamnějších průmyslových firem v České republice a jedním z nejstarších světových výrobců munice. Její stopy najdete také ve sportu, například ve střeleckých disciplínách nebo v biatlonu. Pravděpodobně je jedinou firmou, která má ve svém areálu vlastní oboru. Pojďme se ale podívat do skladů Sellier & Bellot, které v roce 2016 čekal zásadní zlom – posun k výstavbě nové haly a umístění plně automatizovaného skladu.

Zákazníci společnosti Sellier & Bellot (S&B) vyžadují při výrobě naprostou preciznost a splnění těch nejpřísnějších norem. V tomto ohledu se S&B dlouhodobě drží na špici a své portfolio od počátku historie firmy neustále zdokonaluje. Interní logistika ale neprošla již několik desítek let výraznější obměnou. To se změnilo v roce 2016, kdy bylo rozhodnuto o přístavbě nové bezobslužné skladové haly. Vznikl tak požadavek na plně automatizovaný sklad s jasnými cíli: bezchybnou expedicí a maximálním využitím kapacity skladu. Na ploše 1 489 m2 vznikl unikátní projekt pro umístění AS/RS (Automatic Storage and Retrieval System) s více než 3 500 paletovými místy.


„Celkově jde o největší změnu v logistických procesech v historii Sellier & Bellot. Investice nám umožní další expanzi v budoucnu.“

Ladislav Pešata ml., samostatný projektant, Sellier & Bellot.


Vše, co dříve obstaral člověk, řídí nyní počítač

Řídicí systém se v případě plně automatického skladu nestará o „pouhé“ zaskladnění a vyskladnění. Má v sobě celou skladovou logiku, včetně váhových a balicích kontrol, řídí také všechny fyzické technologie – dopravníky, jeřáby, zásobníky, váhy a ovinovačky. Řídí a monitoruje pohyb všech palet od vstupu až po expedici, samozřejmě v reálném čase.


Obecně hodnotíme projekt jako úspěšný. Byl realizován v živém prostředí, což přinášelo jisté limity, omezení a požadavky na přesnost plánování jednotlivých milníků projektu, jako byly například přechod na ostré prostředí, migrace dat mezi systémy, školení obsluhy apod.“ 

Ladislav Pešata ml., samostatný projektant, Sellier & Bellot.


Jak se připravit na automatizovaný sklad

Řízení plně automatizovaného skladu má mnoho specifik, na která je třeba při jeho zavádění myslet. Automat zvládne mnohem rychleji, přesněji a snadněji veškeré standardní operace. Na rozdíl od běžného skladu, kde skladové operace provádí člověk, je třeba v projektech s automatizací detailně analyzovat a popisovat kromě běžných procesů i nestandardní situace. Stroj – automat – musí mít na každou, i chybnou, situaci jasně dané jednoznačné řešení. Tento požadavek vyžaduje od řídicího systému maximální flexibilitu.

To znamená, že je možné ho naprosto přizpůsobit reálné situaci, kterou znázorníte na začátku projektu pomocí diagramů. Pokud se systém neumí přizpůsobit a nemá nekonečně mnoho variant nastavení, bude při spouštění narážet na limity a překážky, které nedovolí využít technologii automatizovaného skladu naplno. Pokud je systém konfigurovatelný, je výsledkem řešení, které je připraveno na budoucí změny a rozšiřování a které tak otevírá nové možnosti a umožňuje úspory.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Přínosy automatizace v S&B:

  • úspora lidské práce
  • zrychlení skladových operací
  • zavedení a popsání standardů všech operací
  • bezchybná expedice objednávek zákazníkům

Projekt plně automatizovaného skladu ve společnosti Sellier & Bellot realizovaly firmy: Aimtec, Blumenbecker, LogTech, Stow a Swisslog. Podrobnosti najdete v této případové studii.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading