Rovnováha v logistice a kde ji najít

Marie Mundilová Aimtec
5. 1. 2022 | 6 minut čtení

Nejmodernější přístupy v logistice – proč je dobré sledovat nejnovější trendy? A jak to celé udržet v rovnováze? Marco Prüglmeier na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL) 2021, která se konala v Plzni, ukázal různé náhledy na robotizaci v logistice, představil divákům nejpřevratnější technologické novinky a také poukázal na některá úskalí automatizace. Přinášíme vám shrnutí nejdůležitějších bodů Marcovy prezentace.

Proč hledat rovnováhu v logistice?

Protože technologický vývoj v oblasti logistiky jde mílovými kroky kupředu. To vyžaduje, abychom byli neustále ve střehu; v opačném případě se může stát, že si konkurence vytvoří takový náskok, který už nebudeme schopni dohnat. V angličtině se rovnováha (balance) definuje jako „the ability to keep steady“, tedy schopnost udržet se — na nohách, v byznysu i jako lídr ve svém oboru.

Flexibilita neboli přizpůsobivost

Marco v rámci své prezentace ukázal nejnovější robotické mechanismy, které vás uhranou svými schopnostmi. Uvidíte roboty metající salta či zdolávající parkurové překážky. Uplatnění pro roboty-akrobaty sice zatím ve firmách nenajdeme, nicméně tento příklad velmi dobře ilustruje, jak se obecně zdokonaluje flexibilita robotických zařízení a jejich schopnost přizpůsobit se.

Roboty, které se s přehledem vyhýbají kabelům na podlaze, obejdou lidského kolegu, aniž by do něj narazily, či si samostatně přepočítají svou trasu v případě, že se před nimi objeví překážka – takové již dnes existují a jsou schopny pracovat po boku lidí. Ani není třeba pro ně speciálně upravovat pracovní prostředí. Marco Prüglmeier předpovídá, že plně autonomní roboty (AMR = Autonomous Mobile Robots) získají v blízké budoucnosti převahu v moderních logistických operacích a nahradí tzv. AGV roboty (Automated Guided Vehicles). Rozdíl ve vyspělosti obou typů nejlépe vystihuje situace, kdy se před robotem ocitne překážka: AGV před ní prostě zastaví a zůstane stát, zatímco AMR zastaví, přepočítá svou trasu a následně překážku objede.

Robot-člověk vs. robot-robot

Zatímco v minulosti bývaly práce lidí a robotická práce dost striktně odděleny, současným trendem je naopak posilovat míru spolupráce živých zaměstnanců s roboty. Marco uvádí, že kooperace lidské a robotické síly roste každým rokem cca o 40 %. Z existujících trendů lze také vypozorovat, že v budoucnu budeme stavět stále více vnitřních logistických operací na kooperaci Robot to Robot (Machine to Machine).

Chcete-li vidět atletické roboty či výjevy jako z futuristického filmu, podívejte se na celou prezentaci Marca Prüglmeiera zde:

 

Řidič kamionu, pracující z domova

Motoresty zející prázdnotou – to zatím nehrozí. Ve vnitřních prostorách firem postupují automatizace a robotizace logistiky mílovými kroky, ve vnějším světě se ale robotizace musí poprat s mnoha nevypočitatelnými proměnnými (například s rozmary počasí). Díky tomu není v této oblasti pokrok tak dramatický. To ale neznamená, že neexistuje.

Marco ve své prezentaci zmiňuje francouzského AMR robota (Gaussin), který k sobě dokáže ve venkovním zázemí firmy připojit návěs kamionu a odvézt ho na určené místo. Totéž lze provést napůl autonomně: FERNRIDE, start-up z Mnichova, přišel s řešením, kdy na parkovišti u spediční firmy jezdí návěsy nákladních vozů, které jsou řízené živými zaměstnanci – ti ale sedí v kanceláři uvnitř budovy. Zde jsou lidský a robotický faktor v dokonalé rovnováze.

Rozšířená vs. virtuální realita

Například brýle s rozšířenou realitou (AG – Augmented Reality) jsou podle Marca budoucností pro řadové pracovníky v logistice. Díky brýlím pracovník okamžitě ví, na které polici a na jakém místě má hledat určité zboží. Na podobném principu „vylepšených lidí“ fungují všechny tzv. Wearables – např. skenovací náramky na zápěstí, díky kterým má pracovník neustále volné ruce (NIMMSTA).

Spíše než v oblasti logistiky dle Marca najde virtuální realita (VR) uplatnění v počítačových hrách, přestože aktuálně se v některých firmách používá například při plánování. Nicméně Marco by se zatím doporučoval soustředit spíš na realitu rozšířenou (AR).

Automatizujme v oblastech, kde bychom po člověku vyžadovali, aby pracoval jako robot, a zaměstnejme živou osobu tam, kde je nenahraditelná.

Infrastruktura a udržitelnost

Když balíček pro zákazníka nachystají, zabalí a odeslání objednávky kompletně vyřídí roboty, proč by nemohla být zásilka automaticky i doručena? Podle Marca je nutno počítat s tím, že se v budoucnu změní celá urbanistická infrastruktura. V Hamburku již městská rada schválila první stadium projektu výstavby podzemních „vláčků“, které by mohly automaticky doručovat balíčky na určená místa.

Modernizace tak má v tomto směru pozitivní vliv na ekologii a udržitelnost – znamená výrazně méně emisí v ovzduší.

Umělá inteligence

Není možné hovořit o robotizaci a automatizaci bez toho, aby řečník zmínil umělou inteligenci. Marco mluví o webové stránce, která dokáže vygenerovat naprosto přesvědčivou tvář člověka, který ale neexistuje a nikdy neexistoval. Web pracuje na principu umělých neuronových sítí, tzv. GANs (Generative Adverserial Networks) – jedna síť tvář navrhuje, druhá posuzuje, zda je reálná. Výsledky jsou pro lidské oko k nerozeznání od reality.

Uplatnění této dovednosti je zatím spíše otázkou zábavního průmyslu než výroby či logistiky, nicméně je dobré o tomto trendu vědět a vést ho v patrnosti.

Proč inovovat?

Máte firmu s provozem, ve které je prostor pro automatizaci interní logistiky? Zajímejte se o moderní trendy. Logistické procesy jsou ve světě řízeny IT oddělením již od 70. let 20. století a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v nejbližší době změnit. Naopak; automatizace a robotizace logistiky jsou nevyhnutelné, pokud chcete zůstat relevantní. Proto potřebujete znát nové trendy, ačkoliv jsou zatím ještě v praxi nepoužitelné, potřebujete vědět, jak fungují, abyste byli připraveni na dobu, kdy bude jejich praktické uplatnění aktuální. Tempo technologických inovací se rapidně zrychluje. Nikdo si nemůže dovolit implementovat nové trendy mezi posledními.

Jak říká Marco v závěru své prezentace – dejme práci lidem tam, kde jsou opravdu potřeba, kde jsou opravdu dobří. Pacientům v nemocnici může klidně přinést jídlo robot, pokud to dá zdravotnickému personálu větší prostor pro to, aby se nemocným více věnovali individuálně. Přeneseno do oblasti logistiky – automatizujme v oblastech, kde bychom po člověku vyžadovali, aby pracoval jako robot, a zaměstnejme živou osobu tam, kde je nenahraditelná. Nikdo nechce najmout 200 řidičů vysokozdvižných vozíků, aby je za dva roky musel propouštět.


Marco Prüglmeier

Kdo je Marco Prüglmeier?

Marco má více než dvacetileté pracovní zkušenosti z manažerských pozicí v BMW Group, které nyní zúročuje ve své vlastní společnosti i2market, poskytující odborné konzultace na téma implementace technologických inovací. Je spoluzakladatelem NOYES TECHNOLOGIES, start-upu zabývajícího se robotikou.


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading