YMS ‑ Nakládka a vykládka přesná jako hodinky

Jan Stočes Aimtec
18. 6. 2019 | 2 minuty čtení

Omezený počet bran, zpoždění způsobené dopravní nehodou nebo neznámé kamiony v areálu. To mohou být jen některé z problémů, které řeší nejedna výrobní, ale i logistická společnost. Jak zamezit zbytečnému čekání kamionů v areálu, bloudění a hledání té správné nakládací rampy nebo jak operativně reagovat na to, když doprava a jiné okolnosti nedovolí přijet k nakládce a vykládce včas? Logistika si oblíbila třípísmenné zkratky, v tomto případě je řešením další z nich – YMS.

Určitou část plánování nakládky a vykládky nabízejí i některé ERP systémy. Ne vždy ale dokáže tak velký systém pružně reagovat na všechna specifika, a navíc, informace potřebují často až tři strany – zákazník, dodavatel a dopravce. A pokud je nemají zpřístupněné na jednom místě, plán prakticky neexistuje. Vyplatí se proto pořídit si Yard Management System (YMS), který je nejen integrován s ostatními potřebnými softwary u zákazníka, ale umožňuje také přístup k plánovací tabuli dopravcům a přímou rezervaci konkrétních časů pro nakládku nebo vykládku. Pokud zároveň využijete YMS v cloudu, můžete systém začít využívat velmi rychle bez velkých vstupních investic. Naopak v případě, že ho již nevyužijete, můžete službu vypnout a neplatit za ni.

Automatické sdílení informací

Yard Management System umožňuje dopravcům a jejich zákazníkům sdílet požadavky na dopravu a automaticky se navzájem informovat o nečekaných situacích a změnách. Zákazník pak má možnost pružně reagovat a relokovat manipulanty i techniku na jinou nakládku nebo vykládku. Další z výhod YMS je možnost napojení například na závory v areálu a pomocí rozpoznání RZ kamionu vpustit dopravce bez většího zdržování. Nájemce areálu získá jistotu, že jsou zde pouze ti lidé, kteří tu mají být, což zvyšuje bezpečnost. Na základě dodržování plánovaných časů příjezdu a délky nakládky/vykládky lze také vyhodnocovat spolehlivost dopravců. Společně s propojením YMS a WMS dochází k dalšímu zrychlení a zpřesnění u procesu příjmu materiálu do skladu. 

Výhody YMS:

  • optimální plánování kapacit a techniky pro manipulaci,
  • úspora administrativních nákladů na plánování nakládky a vykládky,
  • vyhodnocení spolehlivosti dopravců,
  • monitoring výkonnosti operátorů,
  • automatické informace o neočekávaných změnách,
  • grafické zobrazení plánu a skutečnosti přímo u nakládacích bran. 

Jedním z poskytovatelů YMS na českém trhu je společnost Aimtec, která poskytuje Yard Management System v on-premise i cloudové verzi a zajišťuje také integraci na ostatní intralogistické systémy.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading