Location Based Services: Která technologie je ta pravá?

Antonín Steinberger Aimtec
12. 11. 2018 | 2 minuty čtení

Mít přehled o tom, co je kde ve skladu a výrobě schované, je přinejmenším užitečné. Ne vždycky ale potřebujete všechno vědět s naprostou přesností. Technologií, se kterou je možné lokalizovat objekty v halách, je několik. Připravili jsme pro vás základní přehled toho, co která umí a kdy je vhodné o ní přemýšlet.

Polohu v prostoru lze určovat několika způsoby. Od toho nejjednoduššího, zároveň ale méně přesného, kdy zjišťujeme pouze přítomnost sledovaného předmětu v okruhu přístupového bodu, po sofistikovanější způsoby, jako je například TDoA (Time Difference of Arrival), kdy na principu triangulace a zachytávání signálů ve více bodech vypočteme polohu předmětu. Příkladem první metody může být WIFI AP, RFID brána nebo i scanner čárových kódů. Metoda TDoA naopak nabízí zatím nejpřesnější určení polohy. 

Všechny zmíněné technologie spadají pod jednu velkou množinu Location Based Services (LBS). TDoA využívá také Ultra Wideband (UWB), která je základem pro Real Time Location Systems (RTLS) – systémy využívající polohu pro další využití, a to nejen její stav, ale i pohyb. Pomocí těchto technologií získáváte přehled nejen o tom, že čip prošel kontrolním bodem, ale můžete sledovat i jeho skutečnou trasu.

  RFID BLE Wi-Fi UWB
Přesnost 1–5 m 1–3 m 2–5 m 5–30 cm
Účel pouze identifikace identifikace, poloha poloha identifikace, poloha, pohyb
Spotřeba baterie střední nízká vysoká nízká
Maximální čtecí vzdálenost 10 m 10 m 30 m 30 m
Výhody možnost pasivních bezbateriových tagů jednoznačná identifikace možnost zkombinovat s datovou infrastrukturou široké možnosti integrace a analytiky, vysoká přesnost lokalizace
Nevýhody komplikovaná infrastruktura,

riziko chybného načtení

nízká škálovatelnost nízká přesnost,

zarušené pásmo

signál může být blokován velkými kovovými objekty
Využití identifikace materiálu a zboží detekce přítomnosti,

nízkoenergetická komunikace

detekce přítomnosti identifikace, přesné sledování polohy

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading