Jak standardizovat procesy v automobilovém průmyslu, a neomezit přitom jeho flexibilitu?

Marie Mundilová Aimtec
22. 6. 2022 | 5 minut čtení

Jakým způsobem využívá systém DCIx společnosti Aimtec ke standardizaci procesů ve svých závodech výrobce automobilových komponentů působící na celosvětovém trhu? Pohled pod pokličku International Automotive Components Group (IAC) nabídl sám evropský viceprezident skupiny pro IT a systémy Tolga Özkundakci, který vystoupil v září 2021 na konferenci TAL (Trends in Automotive Logistics) v Plzni. Hlavním tématem jeho přednášky bylo hledání správné rovnováhy mezi směřováním globálních společností ke standardizaci a nutností zůstat flexibilní kvůli uspokojování různorodých potřeb zákazníků.

Globalizace vládne světu

Společnosti a průmyslová odvětví se v posledních padesáti letech stále více propojují v mezinárodním měřítku. Globalizace podniků přináší jistě mnoho výhod, avšak vyvolává také řadu problémů. Nadnárodní firmy působící v mnoha zemích jsou nuceny vyrovnávat se s různými kulturami, jazyky a přístupy, nemluvě o právních požadavcích, které se mezi jednotlivými státy mohou značně lišit.

Pro výrobní společnost, jakou je IAC, spočívá největší výzva globalizace v udržení provozní efektivity. Jak dosáhnout provozní dokonalosti? Tolga Özkundakci se domnívá, že klíčová je digitální transformace závodů a podniků.

Standardizovat, nebo být flexibilní?

Jak ale k digitální transformaci přistoupit? Řada odborníků prosazuje standardizaci, kterou považují za zcela zásadní pro podnikové a informační procesy, protože snižuje variabilitu i náklady a zajišťuje lepší kvalitu a konzistentnost.

 Jiní naopak nedají dopustit na flexibilitu, která je podle nich jedinou možností, jak zůstat relevantní a udržet si schopnost uspokojovat různé potřeby zákazníků.

Měli byste tedy dát přednost standardizaci před flexibilitou, nebo právě naopak? Na to neexistuje obecně platná odpověď. Mezi oběma možnostmi je třeba nalézt optimální rovnováhu a zvolit nejvhodnější přístup na základě pečlivého posouzení a analýzy potřeb – vyžaduje provoz vaší organizace flexibilitu, nebo spíše standardizované procesy?

Hlavním cílem standardizovaného systému ERP je zajistit, aby všechny evropské podniky skupiny IAC mluvily stejným jazykem, i když ne úplně doslova.

Jak ke standardizaci přistupuje IAC?

Tolga uvedl, že jedním z nejnáročnějších úkolů současnosti je pro IAC vytvoření a zavedení standardizovaného systému ERP v celé skupině. IAC nyní provozuje ve dvaceti závodech rozmístěných po celé Evropě celkem devět různých systémů ERP – je zřejmé, že tato situace není udržitelná. Proto se IAC v roce 2022 zaměřuje především na implementaci standardizovaného systému ERP v evropských závodech, což už se podařilo zvládnout v Severní Americe, Africe a Asii. Jak je vidět, cvičení dělá mistra: implementace nového systému ERP v jednom závodě dříve trvala 18 měsíců; v současné době zabere jen 3 až 4 měsíce. To už je značný pokrok!

Hlavním cílem standardizovaného systému ERP je zajistit, aby všechny evropské podniky skupiny IAC mluvily stejným jazykem, i když ne úplně doslova – všechny závody budou používat stejné nástroje a moduly, které jim usnadní vzájemnou spolupráci a výrazně zvýší efektivitu procesů.

 Zavedením jednotného systému ERP však standardizace nekončí. V oblasti provozních procesů narůstá potřeba individuálních úprav. A právě v tomto bodě vstupuje do hry systém DCIx společnosti Aimtec, který nabízí různé nástroje pro systémy řízení skladu a systémy řízení výroby.

Vytváření standardizované infrastruktury IT – za pomoci společnosti Aimtec

V rámci standardizace podnikových systémů IT po celé Evropě se skupina IAC rozhodla pro kombinaci systému QAD a systému DCIx společnosti Aimtec, s cílem dosáhnout rovnováhy mezi globální standardizací a provozní flexibilitou. Systém QAD poskytuje standardní řešení ERP, zatímco systém DCIx pokrývá potřeby přizpůsobení jednotlivých procesů ve výrobě a logistice.

Skupina IAC si vybrala Aimtec kvůli předchozí úspěšné spolupráci, která se datuje už od roku 2015, kdy skupina IAC vybudovala výrobní závod v Přešticích (nedaleko Plzně, kde sídlí společnost Aimtec). Závod IAC v Přešticích patřil ve své době z hlediska výrobních systémů k těm nejkomplexnějším. V současné době využívá kombinaci několika modulů systému DCIx společnosti Aimtec – MES, JIS, JIT a WMS. Aimtec také pomáhá nasazením systému Asprova APS pro pokročilé plánování výroby.

Jak najít správnou rovnováhu mezi flexibilitou a standardizací

Aby oba systémy pracovaly v souladu, vyvinula skupina IAC několik různých standardních rozhraní, která se mezi jednotlivými závody liší. Při nasazování dvojsystému QAD/DCIx tak vybere implementační tým to rozhraní, které je pro daný závod nejvhodnější. Díky tomu nemusí IAC kvůli standardizaci obětovat flexibilitu, což by podle názoru Tolgy Özkundakci neměl dělat nikdo. 

Zajímají vás podrobnosti? Podívejte se na celou prezentaci:

 


Kdo je Tolga Özkundakci?

330x330 Tolga Oezkundakci

Tolga Özkundakci zastává ve skupině IAC už více než tři roky funkci European Vice President of IT and Systems. Skupina IAC (International Automotive Components Group) patří k předním světovým dodavatelům systémů a komponentů pro automobilový průmysl. Provozuje 57 závodů v 17 zemích a v současnosti zaměstnává přes 18 000 lidí. Roční tržby IAC přesahují částku 4 miliard USD, přičemž 49 % obchodního mixu tvoří tržby z Evropy. IAC dodává komponenty pro výrobce vozidel značek Ford, Daimler, General Motors nebo Volvo. Aktuálně se IAC zaměřuje především na vozy kategorie SUV a CUV.


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading