Elektromobilita: I ztrátová výroba se může vyplatit


V srpnu 2019 publikovala konzultační společnost Deloitte výsledky své studie zaměřené na automobilové dodavatele (2019 Global Automotive Supplier Study). Podle ní činily v roce 2018 tržby automobilových dodavatelů 1,7 bilionu amerických dolarů. Segmentová analýza odhaluje, že příjmy z některých komponent (palivový systém) mohou do roku 2025 klesnout až o 20 procent, naopak některé atraktivní produkty (elektrická pohonná jednotka) mohou generovat až trojnásobné příjmy oproti současnému stavu.  

Dodavatelé by podle Deloitte měli provést revizi svého produktového portfolia a ujasnit si, která část je vhodná pro další investice a rozvoj, a která naopak bude stagnovat nebo dokonce klesat. Produktové strategie se budou lišit podle poptávky po jednotlivých komponentech v souvislosti s nastupujícími trendy v automotive, kterými jsou nové technologie, příchod nových hráčů do dodavatelského řetězce a měnící se spotřebitelské preference s ohledem na mobilitu.

VW_ID.3_2019_zahajeni_vyroby_04 Zdroj Reuters
Výroba nového VW ID.3. Zdroj: Reuters.

Proč se automobilkám vyplácí vyrábět elektromobily se ztrátou?

V listopadu 2019 Volkswagen odstartoval výrobu nového elektromobilu ID.3 a i přesto, že jeho výroba je o 40 procent levnější než e-Golfu, automobilka na jednom novém autě prodělá zhruba 70 tisíc korun. Jak je to možné? Akumulátory. Kvůli vysoké poptávce a nedostatku nerostných surovin nenastal očekávaný pokles cen li-ionových baterií, a tak i přes veškeré ostatní úspory je celková bilance minusová.  Obdobně je na tom ŠKODA AUTO, která na každém Citigo iV prodělává přes 200 tisíc korun. Oba výrobci ale v produkci a prodeji pokračují dál, i přesto, že na první pohled nemusí výroba dávat ekonomický smysl. Důležité je podívat se hlouběji.


Banner_WP_CZ



Automobilkám se vyplatí prodávat elektrická auta i s velkou ztrátou, protože jen jejich prostřednictvím se mohou vyhnout pokutám za emise oxidu uhličitého (víc jsme o pokutách psali tady). Pokud emise Škody Citigo iV činí papírově 0 g CO2 na 100 km, pro automobilku to představuje úlevu od 95 g CO2 za jiné prodané auto. To znamená zhruba 232 tisíc korun úlevy od potenciální pokuty. Jinými slovy – pokud dnes ŠKODA AUTO na každém prodaném Citigo iV tratí např. 210 tisíc korun přímo, jiných 232 tisíc šetří nepřímo. A tím se už produkce vyplatí.

Mohlo by Vás také zajímat

Jen AI nestačí. Jak stavět odolná digitální řešení? Radí řečníci konference TAL 2026

Jen AI nestačí. Jak stavět odolná digitální řešení? Radí řečníci konference TAL 2026

Umělá inteligence v řešeních Aimtec: konkrétně, účelně a tam, kde to dává smysl

Umělá inteligence v řešeních Aimtec: konkrétně, účelně a tam, kde to dává smysl

Digital by design: Digitalizace není náplast, je to základ

Digital by design: Digitalizace není náplast, je to základ

Zebra ZEC500: Mozek moderního pracoviště

Zebra ZEC500: Mozek moderního pracoviště

Další články

loading