Elektromobilita: I ztrátová výroba se může vyplatit

Tomáš Svoboda Aimtec
16. 1. 2020 | 2 minuty čtení

V srpnu 2019 publikovala konzultační společnost Deloitte výsledky své studie zaměřené na automobilové dodavatele (2019 Global Automotive Supplier Study). Podle ní činily v roce 2018 tržby automobilových dodavatelů 1,7 bilionu amerických dolarů. Segmentová analýza odhaluje, že příjmy z některých komponent (palivový systém) mohou do roku 2025 klesnout až o 20 procent, naopak některé atraktivní produkty (elektrická pohonná jednotka) mohou generovat až trojnásobné příjmy oproti současnému stavu.  

Dodavatelé by podle Deloitte měli provést revizi svého produktového portfolia a ujasnit si, která část je vhodná pro další investice a rozvoj, a která naopak bude stagnovat nebo dokonce klesat. Produktové strategie se budou lišit podle poptávky po jednotlivých komponentech v souvislosti s nastupujícími trendy v automotive, kterými jsou nové technologie, příchod nových hráčů do dodavatelského řetězce a měnící se spotřebitelské preference s ohledem na mobilitu.

VW_ID.3_2019_zahajeni_vyroby_04 Zdroj Reuters
Výroba nového VW ID.3. Zdroj: Reuters.

Proč se automobilkám vyplácí vyrábět elektromobily se ztrátou?

V listopadu 2019 Volkswagen odstartoval výrobu nového elektromobilu ID.3 a i přesto, že jeho výroba je o 40 procent levnější než e-Golfu, automobilka na jednom novém autě prodělá zhruba 70 tisíc korun. Jak je to možné? Akumulátory. Kvůli vysoké poptávce a nedostatku nerostných surovin nenastal očekávaný pokles cen li-ionových baterií, a tak i přes veškeré ostatní úspory je celková bilance minusová.  Obdobně je na tom ŠKODA AUTO, která na každém Citigo iV prodělává přes 200 tisíc korun. Oba výrobci ale v produkci a prodeji pokračují dál, i přesto, že na první pohled nemusí výroba dávat ekonomický smysl. Důležité je podívat se hlouběji.


Banner_WP_CZAutomobilkám se vyplatí prodávat elektrická auta i s velkou ztrátou, protože jen jejich prostřednictvím se mohou vyhnout pokutám za emise oxidu uhličitého (víc jsme o pokutách psali tady). Pokud emise Škody Citigo iV činí papírově 0 g CO2 na 100 km, pro automobilku to představuje úlevu od 95 g CO2 za jiné prodané auto. To znamená zhruba 232 tisíc korun úlevy od potenciální pokuty. Jinými slovy – pokud dnes ŠKODA AUTO na každém prodaném Citigo iV tratí např. 210 tisíc korun přímo, jiných 232 tisíc šetří nepřímo. A tím se už produkce vyplatí.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading