Digitalizace a automatizace dodavatelského řetězce ve společnosti RAPA

Tereza Čechová Aimtec
4. 10. 2021 | 4 minuty čtení

Již více než 70 let je společnost RAPA známá jako specialista na technologii elektromagnetických ventilů. Nedávno oslavila 100 let své existence. Dnes se pod touto značkou vyrábějí hydraulické a pneumatické komponenty a systémová řešení pro automobilový průmysl a pro řadu zákazníků ve zdravotnictví a průmyslu. Firma má přibližně 1 000 zaměstnanců a ve spolupráci s Aimtecem se zaměřila na řešení nedostatku know-how v oblasti integrací a na digitalizaci dodavatelského řetězce. O detailech řešení jsme se bavili s Janem Stočesem, ředitelem Cloud & Integration Solutions v Aimtecu.

RAPA působí jako zcela ideální zákazník pro EDI řešení. S jakými problémy se společnost potýkala?

Firma RAPA již využívala EDI řešení, pomocí kterého komunikovala se svými zákazníky a několika dodavateli. Dostala se ale do fáze, kdy nebyla schopna plně a včas vyřešit jejich požadavky. Interní IT zaměstnanci sice měli zkušenosti s EDI, bez klasického EDI specialisty ale chybělo expertní know-how. V kombinaci s rostoucími požadavky tak IT většinou zbýval čas pouze na řešení primárních EDI problémů. Protože hrozil nárůst chybných ASN a s tím spojených zatíženek, RAPA oslovil Aimtec – a tak jsme začali pracovat na migraci do ClouEDI.

„Spolupráce se společností Aimtec byla vždy vysoce profesionální, spolehlivá a závazná. Aimtec díky svým zkušenostem a kompetencím úspěšně dokončil náš projekt migrace v termínu, kvalitě i rozpočtu – dosáhli jsme všech cílů projektu, které jsme si stanovili. Jsme rádi, že můžeme se společností Aimtec spolupracovat, již jsme zahájili další projekty rozšíření EDI.“

Thomas Schott, viceprezident pro IT, RAPA

Setkali jste se s něčím, co je pro tuto firmu specifické?

Společnost RAPA dodává především pro automobilový průmysl a kromě sídla v bavorském Selbu má také dceřiné společnosti v Severní Americe a Číně. V automobilovém průmyslu je automatizovaný nákup zboží velmi komplexní a zároveň nesmírně důležitý pro zajištění hladkého průběhu výroby. Proto je celý proces dodávek podporován systémem EDI (Electronic Data Interchange). Řešení zajišťující výměnu informací mezi zákazníky a dodavateli je proto nezbytné. To platí zejména v souvislosti s tím, že společnost RAPA musí být schopna bezproblémové výměny strukturovaných dat se zákazníky v rámci časově kritických výrobních metod, jako je Just in Time nebo synchronní zásobování výroby.

EDI vyřešila aktuální problémy RAPA. Obstojí ale systém i v budoucnu? Na co všechno jste řešení připravovali?

V první fázi šlo primárně o to, vyřešit požadavky zákazníků. To znamenalo odesílat datově bezchybná ASN a snížit množství zatíženek. V druhé fázi přišla na řadu digitalizace a automatizace dodavatelského řetězce. RAPA má desítky dodavatelů a díky jejich integraci probíhá výměna zpráv zcela automaticky, navíc za monitoringu a validace ze strany Aimtecu. Odpadá tak nutnost ručního objednávání nákupčím, generování PDF a následné zasílání e­mailem, který nemusí vždy dorazit. Místo toho systém sám vytvoří odvolávku a přeposílá ji dodavateli.


Klára Jechová

„V automotive jsou běžné zatíženky za nedoručené nebo chybné ASN zprávy nebo etikety. Cíl firem RAPA i Aimtec byl shodný – žádná zatíženka, která by mohla ohrozit rating našeho zákazníka. I přesto, že ERP systém nebyl na začátku migrace připraven na některé požadavky, zejména v oblasti specifických informací v EDI zprávách vyžadovaných ze strany automobilek (vlastník obalu, DUNS čísla), řada implementací se podařila brzy, také díky dočasným, ale spolehlivým workaroundům.“

Klára Jechová
EDI Consultant projektu RAPA, Aimtec


Na co jsi v rámci dodávky projektu nejvíce pyšný?

Na způsob spolupráce, který jsme si nastavili. Vedení RAPA má jasnou vizi a uvědomuje si, jak důležité je mít kvalitní pracovníky a jak cenný je jejich čas. Proto je pro firmu výhodou, že jí Aimtec umožní naplno digitalizovat dodavatelský řetězec a že bude připravena na nové projekty.

Chcete se svými zákazníky a dodavateli komunikovat jednoduše, rychle a spolehlivě, stejně jako tomu je ve společnosti RAPA? >> Kontaktujte nezávazně našeho experta na EDI řešení.


Jan Stočes
Cloud & Integration Solutions Director, Aimtec

Jan má dlouhodobé zkušenosti v oblasti automotive, EDI, logistiky a řízení korporátních projektů. V Aimtecu stál u zrodu cloudových služeb a od roku 2019 vede celou divizi Integrace, která se specializuje na dodávku služeb v oblasti EDI, B2B komunikace a API implementací.


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading