Bez robotů to nepůjde. Jak vyhovět extrémní personalizaci výroby?

Tereza Čechová Aimtec
2. 6. 2020 | 4 minuty čtení

Autonomní roboty se pomalu stávají běžnými „zaměstnanci“ výrobních a logistických firem. Chtějí je všichni. V rámci prezentace Faouziho Grebiciho z OMRONu na TAL 2020 jsme ale došli k tomu, že představují pouze špičku ledovce moderního a maximálně efektivního skladu. I tak hrají v transformaci výroby a logistiky důležitou roli. Bude úloha robotů větší než jejich lidských kolegů?

Továrna budoucnosti je svatým grálem, ke kterému se snaží přiblížit většina výrobních firem. Její definice se ale různí.  „Je takřka nemožné se shodnout na univerzálním konceptu. V dnešní době musíme výrobu a logistiku neustále přehodnocovat. Každý krok a změnu, den co den,“ vysvětluje Grebici, který ve firmě OMRON působí jako Industry Solution Manager pro EMEA.

Jak udržet tempo s měnícími se podmínkami a vlivy?

Podívejte se na celou prezentaci Faouziho Grebiciho z letošní konference Trendy automobilové logistiky (v angličtině):

Hybatel digitalizace je jinde, než byste čekali

Pokud chcete najít příčinu transformace logistiky a výroby, zapomeňte na chvíli na Průmysl 4.0, doporučené tržní strategie i robotizaci. „Skutečným hybatelem jsou společenské změny. Já, vy, naše děti. Dnešní generace se pohybuje ve zcela jiném modelu. Výrobek nevzniká proto, aby se prodal, ale aby vyhověl osobním preferencím každého jednoho zákazníka. To zcela mění vzdálenost mezi zákazníkem a továrnou,“ vysvětluje Grebici. Podle něj je to právě koncový zákazník, kdo ve výsledku určuje chod výroby. Tlakem trhu výrobní podniky nutí připravit se na personalizovanou a extrémně rychlou výrobu, v ideálním případě také plně automatizovanou, aby nedocházelo k chybám. Jaké podmínky musíme splnit, abychom vyhověli trendu malonákladových výrobků na míru?

„Továrnou budoucnosti je takový podnik, který mění své operátory na tvůrce.“

Je třeba rozbít výrobní linky

„Dříve býval symbolem úspěchu objem, dnes je to flexibilita a to, jak rychle dokážeme reagovat.“ Právě proto již běžný koncept továren a skladů nedokáže držet krok s dobou. Problém řeší modulární linka, součást konceptu inteligentní produkce, kde jednotlivá stanoviště propojují právě autonomní roboty. Každý výrobek díky tomu může mít unikátní cestu řízenou z jednoho místa a s možností flexibilně se měnit podle aktuálních podmínek provozu.

 Jaké benefity nabízí inteligentní produkce?

  • Transparentnost procesů i dat
  • Schopnost reagovat na data v reálném čase
  • Strojové učení a prediktivní údržbu

Přestože inteligentní produkce působí jako plně automatizovaný proces bez lidského zásahu, opak je pravdou. „Je velmi důležité, aby člověk stále zůstával v srdci celého systému. Stroje asistují lidem, nikdy naopak,“ dodává Grebici, který se ve firmě OMRON věnuje právě robotizaci.

Člověk jako centrum továrny budoucnosti

Otázka robotizace výroby a logistiky je citlivá. Většinou se totiž pojí s představou propouštění nebo rušení pracovních míst. Musí to tak ale být? „Továrnou budoucnosti je takový podnik, který mění své operátory na tvůrce,“ vysvětluje Grebici. Stačí se podívat na autonomní roboty dneška. Jejich hlavním cílem je snížit náročnost práce operátora, který musí denně ujít cca 10–12 kilometrů, a to poměrně svižným tempem. Již brzy se ale „popis práce“ robotů může výrazně změnit a nespokojí se s pouhým převážením nákladu.

„Věříme, že roboty se budou nejen schopny učit od operátorů, ale proces bude fungovat i opačně. Po nějaké době by stroj měl dokázat rozvíjet dovednosti svých lidských kolegů.“ Právě robot, který svou aktivitu přizpůsobuje úrovni schopností člověka a postupně ji cíleně zlepšuje, již existuje. Možná tedy nejde o tak vzdálenou budoucnost, jak by se mohlo zdát.


Faouzi Grebici

Faouzi Grebici působí jako Industry Solution Manager pro EMEA region v rámci společnosti OMRON. V oblasti průmyslové automatizace se pohybuje přes třicet let, specializuje se zejména na mechatroniku. V jeho přednáškách často zaznívá myšlenka, že flexibilní výroba nové generace se neobejde bez personalizované produkce, ke které mohou firmy dospět přeměnou operátorů v tvůrce.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading