Automatizace skladů se stala klíčem ke konkurenční výhodě

15. 6. 2023 | 5 minut čtení

Společnost Swisslog, jeden z našich hlavních partnerů na konferenci Trends in Automotive Logistics (TAL) 2023 , je předním poskytovatelem automatizačních řešení pro sklady a distribuční centra. V dnešní době překotných změn podnikatelského prostředí se rychlost plnění objednávek stala zásadním faktorem úspěchu. Odběratelé očekávají, že zboží bude dostupné a bude doručeno v krátké lhůtě. Podnikům, které tyto požadavky nedokážou splnit, hrozí, že zákazníky jim přebere konkurence. V následujícím článku sdílí společnost Swisslog své poznatky o důležitosti pružné automatizace v dnešním rychle se měnícím prostředí logistiky.

S nárůstem elektronického obchodování a dalších trendů potřebují podniky agilní a adaptabilní systémy, které zvládnou velké objemy objednávek a širokou škálu produktů. Pokud jde o význam flexibilní automatizace v oblasti logistiky, není odvětví výroby automobilů žádnou výjimkou. Pružná automatizace hraje klíčovou roli v automobilovém průmyslu tím, že umožňuje výrobcům zlepšit efektivitu provozu, zvýšit produktivitu a splňovat vyvíjející se požadavky trhu.

Rychlost plnění objednávek se stala zásadním předpokladem úspěchu dnešních podniků. Ve světle současné krize životních nákladů, energetické krize a narušení dodavatelského řetězce automobilového průmyslu může být dostupnost a rychlá dodávka zboží pro zákazníky důležitější než samotná cena. Schopnost přizpůsobit se a pružně reagovat se v čím dál větší míře stává normou a může být zásadně významným rozhodujícím faktorem. Nedokážete-li zásilku doručit do zítřka, může jen o několik kliknutí dále být váš konkurent, který to třeba dokáže.

Automatizace skladů nabízí obrovský potenciál pro zvýšení efektivity logistiky a zároveň umožňuje podniku být flexibilnějším a reagovat na neustále se zrychlující změny v poptávce.

Pokud mají značky, výrobci a maloobchodní prodejci zúročit tento potenciál budoucího růstu, musejí naplňovat očekávání zákazníků již dnes. Období vyšší poptávky však řadu operací vyřizování objednávek dostávají pod tlak a situaci ztěžují, a to zejména ve společnostech, které dosud automatizaci neprovedly nebo dosud spoléhají na rigidní mechanizované systémy.

O to výrazněji vystupuje do popředí naléhavá potřeba operace plnění objednávek automatizovat. Organizace zvažující automatizaci však dnes stojí před náročným úkolem implementovat nové technologie během období vysoké poptávky a zároveň v prostředí ekonomické nejistoty. Potřebují zajistit, aby se nasazované systémy uměly přizpůsobit všemu, co budoucnost přinese, a zároveň musí vše proběhnout dostatečně rychle, aby bylo možné začít využívat přínosů automatizace co nejdříve. Automatizace tak musí více než kdy v minulosti zajistit flexibilitu a implementaci během krátké doby.

Evoluce automatizovaných skladů

S požadavky flexibility se dokáže vypořádat současná generace robotických a datově řízených řešení pro automatizaci na základě principu „zboží k člověku“. Na rozdíl od rigidních mechanizovaných automatizačních systémů minulosti poskytují dnešní robotické automatizační systémy (například AutoStore) flexibilitu a škálovatelnost, takže zvládnou uspokojovat proměnlivou poptávku a přitom nadále zkracovat objednávkový cyklus a dodací lhůty. Zajišťují dobu návratnosti obvykle o polovinu kratší než v případě mechanizovaných automatizačních systémů a snižují riziko zastarání tím, že se dokážou přizpůsobovat změnám poptávky, procesům plnění objednávek a podporovaným produktům.

Například systém skladování a vychystávání AutoStore umožňuje kdykoli přidat další roboty pro dosažení vyšší propustnosti. Lze také přidávat další vychystávací stanice podle rostoucí poptávky nebo rozšiřovat modulární úložný box tak, aby podporoval další SKU. Systém má také vestavěnou inteligenci, která mu umožňuje dále se vyvíjet s novými technologiemi, což umožňuje integraci perspektivních technologií, jako je robotické vychystávání a umělá inteligence.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


Standardizace urychluje nasazení

Zatímco plánování a nasazení mechanických systémů může trvat roky, zakázkově upravený robotický automatizační systém lze nasadit za 12 až 14 měsíců, což přináší mnohem rychlejší návratnost investice a delší životnost díky schopnosti skladu přizpůsobovat se změnám.

Avšak stejně jako v případě dodacích lhůt elektronického obchodu platí, že to, co se před několika lety zdálo rychlé, dnes už dostatečně rychlé není. Proto se další vývoj v technologii skladové automatizace zaměřuje na zvýšenou standardizaci, aby bylo možné dobu nasazení ještě více zkrátit, aniž tím bude ohrožena funkčnost. To je možné díky spojení vyspělosti softwaru a zkušeností nabytých během dlouhé řady implementačních projektů.

Návrh systému a zakázková úprava softwaru mohou implementace automatizačních systémů prodloužit o měsíce. S nasazováním dalších automatizačních systémů potřeba zakázkových úprav klesá. Mnoho softwarových funkcí, které by ještě před několika lety byly považovány za „zakázkové“, je nyní integrováno v platformě SynQ společnosti Swisslog jako standardní funkce.

Zkušenosti získané během více než 370 implementací systému AutoStore umožnily společnosti Swisslog vyvinout standardní hardwarové konfigurace, které vyhovují potřebám většiny aplikací. Společnost Swisslog dosáhla stadia vyspělosti, kdy je standardizace praktická a přináší významné výhody.

Swisslog nabízí standardizované konfigurace řešení systému AutoStore, které lze realizovat od podpisu smlouvy až po spuštění ostrého provozu za pouhých šest měsíců. Standardizované konfigurace jsou k dispozici na základě požadavků na propustnost, například:

  • Konfigurace 400 objednávkových řádků za hodinu
  • Konfigurace 1 000 objednávkových řádků za hodinu
  • Konfigurace 2 000 objednávkových řádků za hodinu

Vyšší úrovně výkonu jsou dostupné s pomocí týmu odborných konzultantů společnosti Swisslog, kteří mají za sebou přes 370 realizovaných systémů.

Přestože se tyto systémy vyznačují vysokým stupněm standardizace, nabízejí možnost pružně přizpůsobovat počty robotů, portů, regálů a zásobníků konkrétním požadavkům dané aplikace. A samozřejmě jak standardizované, tak zakázkové konfigurace jsou škálovatelné podle potřeby.

„Ve společnosti Swisslog jsme přesvědčeni, že zvýšená standardizace představuje budoucnost automatizace skladů, protože umožňuje rychlejší nasazení a kratší dobu návratnosti,“ konstatuje Magdalena Choquet, Sales Manager Swisslog AutoStore for Eastern Europe.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading