Tlak trhu je tím největším katalyzátorem změn

Petra Troblová Aimtec
8. 1. 2024 | 4 minuty čtení

Společnost Zebra Technologies, globální lídr a inovátor na poli automatické identifikace, provedla mezi tisícovkami manažerů v průmyslu z celého světa průzkum nazvaný Warehousing Vision Study. Získala tak zajímavé výsledky o zákaznických perspektivách a preferencích. O některých z nich promluvil Marian Šramko, Vice President Sales, Eastern Europe & Middle East, ve společnosti Zebra Technologies.

„Všechno to začalo pandemií. Ta nám ukázala, jak rychle se může vše rozbít a pokazit, ale také, že je možné to relativně rychle napravit,“ naznačuje v úvodu Šramko, že prvotní globální šok neprovázela jen samá negativa. Události z nedávné doby skutečně do značné míry proměnily naše životy, a to na mnoha úrovních, včetně výroby a logistiky.

1200x627 Šramko do clanku 2

Proměna se týká „posílení imunity“ co možná největšího množství civilizačních struktur, vazeb a systémů a odolnosti vůči jejich případným výpadkům. Každý tak přitom činí podle svých možností a zájmů, nicméně 80 procent manažerů v průzkumu uvedlo, že poslední roky je přinutily inovovat, být agilní, přizpůsobit se rychlému vývoji trhu a spotřebitelského chování.

Vizibilita v reálném čase

Doprovodným jevem, který však podle Šramka nemusí nutně souviset s pandemií, je fakt, že „zmizeli pracovníci, lidé prostě nejsou. To je jeden z klíčových faktorů dneška.“ Šramko dodává, že ruku v ruce s tím se také změnil přístup lidí k tomu, co se děje. To není akademické konstatování, ale závěr, který vyplývá z průzkumu. Tento vývoj se projevuje například obrovským boomem e-commerce, ale i změnou základního přístupu a adaptace na on-demand ekonomiku, s čímž souvisí i ochota „těch, kteří spravují rozpočet, investovat do real time visibility“ zboží a materiálu.

Když před lety Amazon spustil v částech New Yorku koncept „same day delivery“, získal nejen adekvátní porci pozornosti a uznání, ale také trhu. Postupem času se z dodání v týž den stal v doručovacích službách standard. Po narušení globálních dodavatelských řetězců se snažili třeba výrobci aut oslovit zájemce o nový automobil sloganem „same year delivery“. To je podle Šramka neudržitelné. „Neumím si představit, že bychom mohli dlouhodobě fungovat ve světě, kde zboží nevidíme, nevíme, kdy bude, a pokud nějaký termín uvedeme, nedodržíme ho.“ Proto vizibilita a traceabilita v reálném čase, nebo také real time locationing, jsou podle Šramka jasnou volbou pro každý subjekt, který chce v budoucnu zůstat relevantním.

1200x627 Šramko do clanku 1

Technologie budoucnosti

Dnes jsme ve stavu, že automatizací nahrazujeme ne existující zaměstnance, ale právě ty, kterých se na trhu práce nedostává. A problémy s těmi, kteří jsou, se podle Šramka nejsnáze vyřeší tím, že je vybavíme technologiemi.

O jakých technologiích že je řeč? Z výsledků Warehousing Vision Study mezi manažery vyplývá, že v příštích třech letech jsou připraveni investovat do kompletní digitalizace procesů v logistice a ve výrobě. K tomu použijí především mobilní a nositelné počítače se skenery čárových kódů, ale také průmyslové tablety, mobilní tiskárny a další vybavení, které u operátorů nahradí v téměř každém případě papír a tužku.

Zároveň ale musí firmy reagovat na měnící se požadavky nastupující generace zaměstnanců. Není to ani deset let, co Zebra Technologies provedla velkou studii, z níž vyplynulo, že za pár let bude obrovská adopce dotykových terminálů. „Firmy tehdy říkaly, abychom přišli za těch pár let, že teď chtějí klávesové,“ líčí Šramko. Jenže nyní však požadují další možnosti v podobě dotykového displeje, protože současná generace zaměstnanců na něm vyrostla. A v době nedostatku pracovních sil a zaměstnanců s omezenými technologiemi chtějí dobrou uživatelskou zkušenost, která podporuje rychlejší dobu zaškolení a přijetí.

Direct to Consumer

Z Warehousing Vision Study dále vyplývá, že manažeři očekávají posun ze světa jednoduché dopravy k daleko komplexnějšímu order fulfillment modelu, kde bude veškeré řešení od dopravy přes skladování až po dodání. Z hlediska výroby je poptávka po řešeních D2C, tedy Direct to Consumer. „Jedna věc je, kdo to prodá, druhá věc, kdo to vyrobí a dodá. A právě vzhledem ke zvyšující se komplexnosti a nákladnosti celého řetězce je tento koncept životaschopný a ti, kteří ho vyřeší, na tom budou profitovat,“ myslí si Šramko.

Co dalšího studie Zebra Technologies odhalila pro segmenty retail nebo distribuce? Dozvíte se zde .

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading