SCHERDEL – flexibilita jako klíčový cíl automatizace

Petra Troblová Aimtec
16. 1. 2024 | 3 minuty čtení

In-house logistika je obtížnou věcí už u středně velkých společností. Jednou z nich je i firma SCHERDEL. Její česká divize se pustila do projektu automatizace a digitalizace logistiky, konkrétně do implementace plně automatizovaného skladu plného samohybných robotů. V průběhu prací byl celý koncept několikrát změněn, protože jednou z klíčových podmínek celého řešení byla flexibilita, kterou není jednoduché automatizací zajistit. Zkušenost s budováním automatizovaného skladu sdíleli manažeři firmy v jejich prezentaci na konferenci TAL 2023.

Společnost SCHERDEL se specializuje na výrobu technických pružin, klasických pružin nebo vyrážených dílů. Jak v prezentaci uvedl Michael Kuhn, Head of Organization ve společnosti SCHERDEL, tamní výrobní logistika byla relativně jednoduchá. Když však firma na přelomu let 2016 a 2017 získala velkou zakázku na výrobu dvaceti různých montovaných celků, bylo zřejmé, že přechod od jednostupňové výroby k několikastupňové výrobě se neobejde bez zásahu do skladové logiky. Náročnost zákazníků na technickou čistotu v kombinaci s nedostatkem pracovních sil v Česku pak přivedl firmu k jasnému rozhodnutí – musíme automatizovat.

Automatizovaný sklad Servus řízený digitalizační platformou Aimtec DCIx

Firma se obrátila na externího dodavatele, rakouskou společnost Servus, která nabízí řešení plně automatizovaného skladu se samohybnými autonomními roboty. Po dvoudenním workshopu a vypracování analýzy zahrnující veškeré potřebné procesy bylo zřejmé, že se firma neobejde bez nového řídicího systému. „Nabízelo se využít WMS od firmy Servus, nebo univerzálnější plně konfigurovatelné řešení od společnosti Aimtec, do kterého by se daly integrovat veškeré firemní automatizační procesy,“ vysvětluje Michael Kuhn.

Po jednání s managementem v centrále společnosti, které se protáhlo kvůli koronavirové pandemii, nakonec dostalo vedení tuzemské divize SCHERDEL zelenou k realizaci řešení postaveného na automatickém skladu Servus a digitalizační platformě Aimtec DCIx. To si vyžádalo nejprve implementaci informačního systému a poté úzkou spolupráci obou firem při dalším postupu.

Konkrétní podobu řešení v prezentaci představila šéfka logistiky tuzemské divize SCHERDEL Kateřina Donate. Výrobní materiál se přesouvá v KLT přepravkách na sedmi vozících řízených a monitorovaných aplikací Servus. 

Sklad má v současnosti 4 000 skladových pozic, přitom brzy bude spuštěna třetí řada skladu, díky které vzroste kapacita na 6 000 pozic.

Flexibilita až na prvním místě

Primárním a nelehkým cílem firmy je flexibilita logistiky. Proto také v její prospěch firma v průběhu realizace několikrát pozměnila zadání. „Rádi bychom šli v oblasti zásobování výroby cestou robotizace s malými samohybnými robůtky, kteří nepotřebují budovat pevné dopravníkové cesty a zajistí potřebnou flexibilitu při zásobování výroby,“ zmiňuje v prezentaci Kateřina Donate. Zkušenost s pomalostí a omezeními, která přinášejí fixní cesty a pozice, firmu přiměla upustit od záměru dalšího budování pevných předávacích pracovišť. Dospěla k řešení spočívajícímu na rychlejších robotech Fetch Robotics.

TAL2024 CZ banner registrace


Jaké další problémy byly spojené s automatizací skladu a jaké ještě musí společnost SCHERDEL vyřešit? Sledujte video (v německém a českém jazyce). Nebo si stáhněte komplexní případovou studii.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading