První krok na cestě k Průmyslu 4.0 v DAIHO

Jan Kratochvil Aimtec
27. 6. 2018 | 3 minuty čtení

Jednotlivé kroky digitalizace podniku se mohou zdát náročné. Vyžadují dlouhou přípravu a důkladné proškolení zaměstnanců. Veškerá námaha se ale vrátí v podobě jasně definovaných procesů, evidence dat z výroby a jejího plánování. Jeden systém, který zvládne integrovat logistiku, výrobu i finance a controlling tak může být pro firmu obrovským přínosem. Své o tom ví v DAIHO CZECH a v DAIHO Schenk. Obě společnosti čekalo zavádění nového ERP systému. A obě společnosti se rozhodly pro kombinaci SappyCar + ClouEDI.

DAIHO v České republice vyrábí plastové výlisky pro průmyslové využití. Výrobky z liberecké továrny DAIHO Schenk, kterými jsou popelníky nebo držáky kelímků, najdete v automobilech Audi, BMW, VW a Mercedes. V plzeňské továrně DAIHO Czech se orientují především na výrobu komponent pro elektroniku a klimatizace. V obou závodech vznikla potřeba lépe sledovat informace o výrobě, plánovat nákup a řídit materiálové toky. Jako první čekal změnu Liberec. 

Digitální obraz liberecké továrny v reálném čase

DAIHO Schenk využíval ERP už před zavedením SappyCar. Kromě něj ale používal několik dalších systémů pro sledování zásob, materiálových toků a výroby, což je velmi náročné na obsluhu, a hlavně na zajištění správnosti dat. Po implementaci SappyCar, přednastaveného řešení SAP ERP pro automobilový průmysl, získali v DAIHO kompletní nástroj pro automatické řízení materiálových toků. Mají tedy přehled o stavu zásob v reálném čase, mohou lépe plánovat výrobu i nákup. Stejně tak získali kompletní přehled o jednotlivých fázích výroby. A nezapomínejme na evidenci dat pro zpětnou sledovatelnost, která je pro automotive zásadní. Součástí projektu byla i aktivace EDI jako služby, ClouEDI, které zaručuje bezchybnou automatickou komunikaci se zákazníky.

 

Pro ulehčení práce skladníků a eliminaci chyb byly integrovány mobilní terminály Zebra.

Při „go-live“ poskytl Aimtec 24hodinovou podporu přímo na místě.

 

Šablona z Liberce putuje do Plzně

V libereckém závodě DAIHO Schenk se zavedení nového systému osvědčilo a proces implementace byl šablonou pro plzeňské DAIHO CZECH. Hlavní motivací projektu byla podpora podnikových procesů, řízení skladových zásob, plánování výroby a sledování výrobních dat, například nákladovosti. Zavedení nového ERP a řízení logistických procesů uvnitř továrny je první fází digitalizace výroby obecně a DAIHO se tímto krokem přidalo k dalším společnostem, které modernizují své postupy v duchu Průmyslu 4.0.

Aimtec tým - Implementace SappyCar & ClouEDI
Aimtec tým - Implementace SappyCar & ClouEDI

Nadstandardní podpora a úpravy systému

Hlavním klientem plzeňského DAIHO CZECH je výrobce klimatizací Daikin. Speciální požadavky tohoto klienta musely být reflektovány také v systému. Proto byly SappyCar a SappyWMS, řídící skladové zásoby, rozšířeny tak, aby expedice výrobků probíhala bez komplikací. Jedním z customizovaných procesů je například vychystávání do zákaznických vozíků v předem definované sekvenci. Dalšími klienty jsou Panasonic nebo Fehrer. Elektronickou výměnu dat i zde zajišťuje ClouEDI. 

Vzhledem ke kompletní změně fungování procesů v plzeňském závodě nás DAIHO požádalo o nadstandardní podporu během přípravy a při samotném „go-live“. Zaměstnanci byli v předstihu vyškoleni na práci se systémem a s novými mobilními terminály, ale tým Aimtecu byl 24 hodin k dispozici také přímo v závodě během prvního týdne při spuštění systému a ohlídal, aby přechod proběhl bez komplikací a negativního vlivu na výrobu. 

Připraveno pro další rozvoj

SappyCar se nyní v DAIHO Czech stará o kompletní sběr výrobních dat a plánování výroby v lisovně, lakovně a na montážních pracovištích. V jakémkoli čase tak mají vedoucí pracovníci přehled o aktuálním stavu výroby a zásob, tedy digitální obraz továrny. Systém je ale připraven i na další rozvoj. Již nyní sbírá potřebná data pro kontrolu kvality tak, aby v budoucnu mohla probíhat její důkladnější kontrola. A úpravy určitě čekají i další procesy, které posunou DAIHO do další fáze automatizace.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading