Petr Eret o vzdálené dodávce: Je to spíše mentální než technologická změna

Tereza Čechová Aimtec
7. 5. 2020 | 6 minut čtení

Dodávka softwarových řešení zcela na dálku? Dokončení projektu bez nutnosti návštěvy výroby nebo skladu nabízí plzeňská poradensko-technologická firma Aimtec, která se věnuje vývoji softwarových řešení pro výrobu a logistiku už skoro 25 let. Jak důležitou roli hraje COVID-19 v posunu ke vzdálené dodávce a jaké nároky klade tento způsob spolupráce na zákazníka? Na to a na mnohem víc jsme se ptali Aimtec Senior Business Consultanta Petra Ereta.

Jak si můžeme představit vzdálenou dodávku? V čem se liší princip práce na projektu u softwarových řešení?

Rozdíl je zejména v tom, že projektové aktivity, kde konzultanti byli vždy osobně u zákazníka, provádíme kompletně na dálku. Konzultant je tedy se zákazníkem ve spojení hlavně prostřednictvím videokonference. Vzdálená dodávka ale neznamená jen změnu platformy schůzek, mnoho aktivit dlouhodobě podporujeme videoškoleními i jinou formou e-learningu, kde má navíc zákazník šanci si nabyté vědomosti rovnou vyzkoušet v reálné aplikaci instalované v aimtec.cloud.

Co je pro tebe největším benefitem, který nabízí tento způsob dodávky zákazníkovi? Je to právě zmiňovaná flexibilita, nebo něco jiného?

Aktuálně je určitě největším benefitem to, že dokážeme v projektech pokračovat bez omezení. Nedochází ke zpoždění, nebo dokonce k jejich zastavení. Pokračujeme podle plánu. Zákazník ale vzdálenou dodávku ocení u nových projektů, které teprve chystá. Může si být totiž jistý, že s pomocí našich systémů bude maximálně vybavený pro překonání aktuální krize nebo nástup jakékoli další.

Pro někoho může být těžké představit si jednání s dodavatelem jen přes počítač. Asi se shodneme, že každá on-line schůzka bude méně efektivní než ta osobní. Na druhou stranu ale z konferencí na dálku může zákazník i těžit. Bavíme se například o možnosti zapojit do projektu výrazně širší tým Aimtecu, ke schůzce se může poměrně snadno připojit specialista na danou oblast bez velkého plánování a přesunů. Za zmínku určitě stojí i úspora času a cestovních nákladů.

Už jsi zmínil, že některé z benefitů se dnes projeví výrazněji, než by tomu bylo před pár měsíci. Jak COVID-19 ovlivnil plány Aimtecu na vzdálenou dodávku? Nastartoval transformaci, nebo jen posílil její výhody?

Už dříve jsme na projektech prováděli řadu aktivit vzdáleně, několik projektů jsme tak realizovali i kompletně. U některých fází práce, jakými je například analýza, prototypování a samozřejmě spuštění produktivního provozu, jsme vždy viděli osobní přítomnost konzultanta jako efektivnější. V té době jsme si ale ani my, ani naši zákazníci nedovedli představit, že se situace může tak rapidně posunout. COVID-19 změnil i tento pohled a dnes se tomu musíme všichni co nejrychleji a nejlépe přizpůsobit.

Pokud zákazník uvažuje o projektu na dálku, způsob dodávky asi ovlivní i to, jak by se na ni měl připravit. Jak velká je náročnost příprav právě pro zákazníka?

Při srovnání s klasickým projektem najdeme hned několik odlišností. Pokud má být projekt na dálku úspěšný, potřebujeme mít na straně zákazníka zkušeného IT specialistu, který bude v celém průběhu naší prodlouženou rukou. Právě on je schopný vyřešit i na první pohled drobné, ve výsledku ale velmi důležité problémy, jako když nefunguje tiskárna, nedaří se připojit terminál nebo se objeví problémy s wifi.

Při rozjezdu produktivního provozu je pak zásadní fungování rozšířeného realizačního týmu u zákazníka. I během vícesměnného provozu si musíme být jisti, že na místě je vyškolený a zkušený klíčový uživatel, se kterým mohou být naši konzultanti ve spojení ve formě videohovoru.

Probrali jsme interní tým, vyžaduje vzdálená dodávka i nějaké speciální technologie?

Dnes už náročnost spolupráce na dálku výrazně klesla. Ať už zákazník, nebo my jako dodavatel, si vystačíme s relativně běžným vybavením pro vzdálenou komunikaci. Abych byl přesný, potřebujete zasedací místnost s videokonferenční technikou, televizi nebo projektor a vždy se hodí, pokud je možné kamerou sdílet i whiteboard nebo flipchart. Během definicí je často třeba kreslit schémata a připomínkovat je, což napomáhá porozumění a posunu projektu dál.

Finálním bodem je pak mobilní aplikace pro videokonference. Ta nám umožní se zákazníkem sdílet obraz přímo ze skladu nebo z výroby, a navíc se přenést na místo, aniž bychom museli situaci jen popisovat. Obecně si ale myslím, že vzdálená dodávka spočívá spíše ve změně mentální než technologické.

Pokud se vrátíme k vašim reálným zkušenostem se vzdálenou dodávkou – jak většinou vypadá?

Na dálku řešíme nejčastěji roll-outy u našich stávajících zákazníků do jejich dalších závodů, ale tento přístup aplikujeme i u nových projektů. Vybavuji si například jednu českou gumárenskou společnost a přenesení řešení do jejich závodu v Americe, který jsme vlastně nikdy neviděli na vlastní oči.

Po situaci s COVID-19 už proběhlo několik prototypování a integračních testů, rozjela se také vzdálená definice a připravujeme některé projekty na kompletně vzdálený rozjezd produktivního provozu. Momentálně dostáváme velmi pozitivní odezvu, zejména díky možnosti dodržet plánované termíny projektu.

Jak vidíš budoucnost vzdálené dodávky – je to způsob, který náš trh zcela ovládne? Bude se dodávat už pouze na dálku?

Já doufám, že se se zákazníky budu moct nadále setkávat osobně. Ať už u nich v závodech, nebo u nás v Aimtecu. Osobní jednání mě baví víc. Na druhou stranu se ukazuje, že existuje řada věcí, kvůli kterým jsme cestovali, a teď zjišťujeme, že to jde i bez toho. Často také benefity spolupráce na dálku převáží, učíme se dělat věci efektivněji. To asi o důsledcích pandemie koronaviru platí obecně, nejen o našich projektech.

Ty sám jsi často součástí týmů realizujících vzdálenou dodávku. Vzpomeneš si na něco, co tě při takové spolupráci překvapilo?

Nedávno jsem u stávajícího zákazníka zvolil pro řešení supportního požadavku právě formu videohovoru. Na obrazovku terminálu se dokážeme kdykoliv vzdáleně připojit a vidět reálná data, příjemně mě ale překvapilo, že jakmile díky videohovoru vidíte reálnou situaci a její okolnosti, mnohem snáz pochopíte i problém a rychleji ho vyřešíte. Má to ale jednu podmínku – vašemu protějšku s mobilním telefonem se nesmí klepat ruka!

Takže jako perličku na závěr můžeme ihned zákazníkům doporučit, podle jakých kritérií vybírat klíčové uživatele…

…musí mít pevnou ruku!

Vzdálená dodávka od Aimtecu

Vzdálená dodávka je souhrn postupů a opatření pro možnost nasazení systémových řešení společnosti Aimtec bez nutnosti přítomnosti jejích konzultantů u zákazníka. Jde především o tréninková videa, testovací prostředí v cloudu i zaškolení pomocí videokonferencí. Firma tak reaguje především na omezení v souvislosti s pandemií koronaviru, aby firmám umožnila implementaci nových softwarových řešení a zefektivnění výrobních a logistických procesů. Služba je součástí Digital Delivery, jednoho z pilířů společnosti, který se zaměřuje na řízení projektů a jeho automatizaci a digitalizaci.


Petr Eret

Petr se oblasti projektového řízení věnuje již přes patnáct let, z toho dvanáct let v Aimtecu jako Senior Business Consultant. Specializuje se zejména na systém WMS (Warehouse Management System) a MES (Manufacturing Execution System).

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading