Pět věcí, které potřebujete pro úspěšný start projektu automatizace vaší výroby a logistiky

Tereza Čechová Aimtec
18. 2. 2021 | 6 minut čtení

Automatizace logistických a výrobních procesů jede na plný plyn. Napomohl tomu neustálý tlak na efektivitu, ale i digitální transformace a posun k větší nezávislosti na lidském kapitálu. Vznikl tak prostor pro zavádění nových technologií, se kterými se automatizace často pojí. Jak využít potenciál automatizace logistiky a výroby na maximum a zajistit co nejhladší průběh celého projektu?

1. Zapálený vůdce, který má konkrétní vizi i osobní zodpovědnost

Vůdčí osobností v automatizačních projektech často nemusí být ani majitel, ani CEO firmy. Místo nich do hry vstupuje ten, kdo zná detailně všechny procesy, má důvěru lidí a prostor vysvětlit a následně realizovat svou vizi – manažer logistiky. Může se stát, že zmíněné pozice jeho roli částečně suplují, vždy jim ale bude něco chybět – většinou hlavně expertiza a čas.

RIZIKO: Co když zapáleného vůdce pro automatizační projekt nemáte?

Co je nejčastější Achillovou patou automatizačních projektů? Dlouhodobá vize ideálního stavu logistiky. Pokud chybí, projekt se často zasekne již v přípravné fázi a realizace se nikdy nedočká. Jestliže vedoucí projektu neví, co vlastně chce, nedokáže vytvořit ani požadavky pro nabídky dodavatelů. To může celý proces zdržet i o několik let. Kvůli zmatenému zadání navíc nepomůže ani sebešikovnější dodavatel. Na stůl se totiž dostanou předražené nabídky nebo takové, které řeší jiný problém, než podnik ve skutečnosti má. Co je řešením? Raďte se a vzdělávejte, skvělým pomocníkem jsou například referenční návštěvy závodů, kde už podobný systém funguje.

Nejčastější Achillovou patou automatizačních projektů je absence dlouhodobé vize ideálního stavu logistiky. Pokud chybí, projekt se často zasekne již v přípravné fázi.

2. Silný interní tým, o který se lze opřít

Opravdu je tým tak zásadní? Máte přece schopného manažera logistiky s jasnou vizí! Přestože má váš lídr představu, co, jak a proč, až se zkušeným týmem ji dokáže rozpracovat do funkčních kroků, které vyhovují jednotlivým rolím a funkcím logistiky. Často se stává, že se projekt odloží kvůli nejistotě v interním týmu. Výjimkou nejsou ani případy, kdy potíže s dynamikou v přípravném týmu způsobí změny v managementu. Důvěra je totiž zcela zásadní.

RIZIKO: Co když silný interní tým nemáte?

Jedna vůdčí osobnost se postará o nastartování projektu, jednotlivci ale může brzy dojít dech. Přestože se třeba zdá, že spolupráce s lidmi s různou specializací projekt zdrží, šanci na úspěch i udržitelnost řešení to radikálně zvyšuje! Nebojte se zapojit další experty, nebudete litovat.


Zajímají vás konkrétní příběhy firem, které už mají automatizační projekt za sebou? Podívejte se na případové studie!


3. Zkušený technologický partner, který vysvětlí pro i proti

Nenechávejte se v tom sami! Během naší praxe jsme se nesetkali ani s jediným projektem, který by došel až k realizaci bez partnerů. Jak je to možné? Technologický partner odvrátí nejednu katastrofu. Přináší zkušenosti z desítek až stovek projektů, vše vám vysvětlí na konkrétních příkladech a pokud věci nepůjdou podle plánu, doporučí, kudy se vydat dál. Technologický profík vám navíc předloží pouze realizovatelné návrhy. Poukáže na mantinely, zachová vaše požadavky a vyloučí cokoliv, co by bylo příliš drahé nebo riskantní.

Každé řešení bývá kompromisem a je třeba pracovat nejen s vizí vaší logistiky, ale také s možnostmi jednotlivých technologií, stupněm automatizace, cenou a postupným stavěním plánu. Ruku na srdce, na to sami být nechcete!

RIZIKO: Co když silného technologického partnera nenacházíte?

Pokud výběr partnera podceníte, může se automatizační projekt značně prodražit a často se ani nezrealizuje. Každá změna nebo přesun k jinému poradci přináší utopené náklady, ale i přerod projektu. Proto se vyplatí do výběru investovat čas, hledat spolupracovníky, kterým budete věřit, a sdílet vizi zmíněnou výše. Nebojte se klást otázky. Ověřte si, že vám potenciální technický partner dovede vysvětlit své postoje a doporučení. A hlavně, že chce v první řadě přijít s řešením vašeho problému.

4. Podpora celé firmy, která vám umete cestu

Ať chcete nebo ne, automatizační projekt se dotkne celé firmy. Jeho odpůrci mohou zapříčinit zpoždění, nebo dokonce zastavení projektu. V přípravné fázi proto nezapomínejte zapojit klíčové uživatele – a to nejen z logistiky, ale i z IT, kvality, výroby a často i dílny. Pokud se vám podaří už v tomto bodě zahájit otevřenou diskusi o ideálním výsledku projektu pro všechny strany, máte napůl vyhráno.

Při výběru společníků myslete na to, že vás čeká standardizace procesů, a volte takové kolegy, kteří jsou trpěliví a rádi hledají kompromisy vyhovující všem stranám. I to se na vaší cestě bude velmi hodit.

RIZIKO: Co když chcete držet pouze základní tým a další kolegy nezahrnete?

Výsledek automatizačního projektu musí fungovat plošně. Pokud některou z oblastí opomenete, její fungování se může značně zkomplikovat a situaci naopak zhoršit. Navíc hrozí rezistence vůči novému řešení, která může projekt zpomalit, zastavit nebo způsobit to, že po dokončení projektu se řešení jednoduše nikdy nezačne používat. Dodáte totiž něco, co vaši zaměstnanci nechtějí a nechápou, jak jim změna pomůže.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


5. Flexibilní systémový integrátor, který vám umožní růst

Na co potřebujete integrátora, když už máte sestavený tým napříč firmou a za zády technologického partnera? V přípravné fázi se může zdát, že se bez role integrátora obejdete. Čím dále se však v plánování dostáváte, tím víc potřebujete jistotu, že budujete robustní a efektivní řešení. Podstatou automatizace je integrace různých technologií a systémů. Systémový integrátor zajistí i řešení nestandardních stavů, zná scénáře, které vás mohou potkat, a zajistí, že se skutečně přibližujete k vytyčenému cíli. Proto je zásadní klást důraz na jeho flexibilitu. Ptejte se po důkazech, využijte možnosti referenčních návštěv již zajetých řešení, která se podobají vaší vizi. Hledejte partnera, ne pouhého dodavatele. Kvalitní systémový integrátor počítá s tím, že se zadání i podmínky mohou v průběhu projektu měnit, že za pár let budete chtít zapojit zcela novou technologii. To je totiž běžnou součástí automatizačních projektů!

RIZIKO: Co když zvolíte nevhodného systémového integrátora?

Je velmi pravděpodobné, že projekt úspěšně rozjedete i s méně zkušeným systémovým integrátorem. Podobně jako u nekvalitní stavby se ale záhy mohou začít objevovat problémy, které jste nečekali. Ať už jde o omezení výsledného řešení, chybějící návaznosti nebo nemožnost posunout se dál, inovovat. Jakmile na podobné komplikace narazíte, je už extrémně náročné změnit směr vaší cesty. Kompletní výměna řešení nebo integrátora je velmi drahá, celý proces stavby systému navíc vaše firma právě absolvovala. Podobně jako při stavbě rodinného domu, i systémový integrátor se stane vaším partnerem minimálně na deset let. Řešení musí být nadřazené technologii. I proto je dlouhodobá vize naprosto klíčová.

Hledáte partnera, který by vám pomohl s integrací? Pobavte se o tom nezávazně s naším odborníkem!

U projektů automatizujících logistiku a výrobu se vyplatí budovat dlouhodobá partnerství. Ať už se samotným projektem, s vaším interním týmem, nebo s technologickým partnerem a systémovým integrátorem. Právě tito lidé vám budou stát po boku při realizaci vaší vize dalších několik let.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading