EDI mapping v automotive? Rychlé a dostupné řešení existuje

8. 6. 2022 | 4 minuty čtení

Elektronická výměna dat (EDI) je neodmyslitelnou součástí byznysu, a to přirozeně platí i pro automobilový průmysl. Jelikož ale firmy používají různé vnitropodnikové systémy, je potřeba soubory informací uzpůsobit tomu, aby komunikace probíhala bezproblémově. To je úkol pro takzvané mapování EDI, které se stává nepostradatelným pomocníkem pro dodavatele v automotive.

EDI mapping slouží k „překládání“ komunikace mezi podnikovým systémem ERP a EDI systémem. Převádí strukturované zprávy EDI do podoby čitelné pro ERP a naopak data z ERP připraví pro EDI systém, aby je mohl v požadované struktuře odeslat obchodnímu partnerovi.

Přetížení ajťáci

Mapování EDI se tak stává kritickou součástí datové komunikace v byznysu, a proto je třeba k němu přistupovat s náležitou vážností. Jeho vývoj a údržba jsou nicméně časově náročné a vyžadují pokročilé znalosti EDI i logistických procesů. Firmy to často řeší interně, což může fungovat, ale jen dočasně. Dosavadní zkušenosti totiž svědčí o tom, že svěření této agendy internímu IT oddělení často vede k jeho přetížení z důvodu velkého množství jiných úkolů a složitosti tohoto tématu. Řešením by mohl být nábor nových odborníků na EDI mapping, kdyby ovšem pracovní trh nějaké nabízel.

Pro každého zvlášť

Proč je to tak složité? V automotive platí, že každý velký odběratel (typu BMW, Volvo a podobně) a obvykle i každý jeho závod vyžaduje EDI zprávy v mírně odlišné struktuře, takže je nutné připravit EDI mapping pro každého odběratele a každý jeho závod zvlášť. Navíc v průběhu času odběratelé často mění požadavky na strukturu EDI zpráv, což znamená nutnost hotové mapy pravidelně aktualizovat. Jakmile tak má firma více odběratelů, stává se správa EDI mappingu časově velmi náročnou. Zároveň se i tato oblast rychle vyvíjí, což zvyšuje nároky na vzdělávání interního týmu, a tudíž i firemní náklady.

1000x320 EDI banner CZ v1

Odběratel nepočká

Manažerům sledujícím bezradnost přetíženého interního oddělení tak často nezbývá než sáhnout po externí pomoci. A tady nastává druhý problém. Velcí dodavatelé EDI mappingových řešení jsou orientovaní na všechny segmenty, a tak mohou nabídnout vesměs jen univerzální produkty, které nezohledňují specifika jednotlivých průmyslových branží. Další potíž představuje fakt, že pokud mapping vyvíjí dodavatel on-premise EDI řešení, který je expertem na EDI, ale chybí mu automotive know-how, bývá příprava map zdlouhavá a drahá. Není asi třeba zmiňovat, že pokud dodavatel nestíhá EDI mapy vůči klíčovým odběratelům včas zpracovat či aktualizovat, může to vést ke snížení dodavatelského ratingu a v nejhorším případě i ukončení spolupráce.

Rychle a za fixní cenu

Ideálním řešením je proto produkt úzce zaměřený na automotive a fungování dodavatelského řetězce v automobilovém průmyslu, u nějž lze očekávat soulad s požadavky na strukturu EDI zpráv ze strany největších hráčů v oboru (OEM a Tier 1). Řešení Mapping Factory společnosti Aimtec je zajímavé jak pro firmy, které o outsourcingu teprve uvažují, tak pro ty, které již nějaký produkt využívají a hledají lepší. Jeho předností je rychlý termín dodání, většinou v rozmezí dva až čtyři týdny od objednávky, a především fixní cena za mapu (od 990 eur), na rozdíl od běžné praxe, kdy si firmy účtují cenu za mapu na základě času vývojáře.

„U jedné z posledních zakázek jsme v Mapping Factory během 14 dní klientovi dodali první verzi mapy k testování. Hlavní zásluhu na té rychlosti, která klienta udivila, má naše speciální know-how a orientace na automotive.“

Marek Šabatka, Business Development Manager, Aimtec

Fine tuning

Ani objednávkou se zájemce příliš nezdrží. Stačí základní informace o systémech ERP a EDI a požadované struktuře zpráv. Při následné schůzce pak zájemce rovnou obdrží cenovou nabídku. Do měsíce se pak může těšit na plně funkční EDI mapping, který převádí strukturované EDI zprávy do datových formátů XSLT, BOM, RTE a dalších v závislosti na ERP systému klienta. Součástí služby je i „fine tuning“, tedy doladění systému po převzetí klientem vedoucí ke 100% výkonu.

 


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading