Digitální transformace: Jste driver nebo follower?

Zdeňka Linková Aimtec
24. 4. 2020 | 3 minuty čtení

Pokud jste seděli v publiku konference TAL 2020, je možné, že vám Filip Dřímalka hned v úvodu nasadil brouka do hlavy. Pokud jste v něm neseděli, máme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších faktů, stejně jako tipy na to, co dělat, abyste byli skutečným hnacím motorem digitální transformace.

Díky tomu, že se technologie zlevňují, zrychlují a zmenšují, jsou čím dál dostupnější. Znamená to ale, že jsme díky nim výkonnější? Podle Filipa Dřímalky je to právě naopak, alespoň pokud se nenaučíme technologie správně využívat.  „To, co dnes zažíváme, není digitální revoluce, ve skutečnosti zažíváme nejnižší růst produktivity za posledních 120 let.“ Proč tomu tak ale je?

Podívejte se na kompletní Filipovu prezentaci:

Za neúspěch digitalizace si můžeme většinou sami

Proč se tak často stává, že digitální projekty selhávají, nedodrží se čas, rozpočet a skutečný užitek není takový, jaký jsme si představovali? Pokud bychom chtěli hledat společného činitele důvodů, které uvedl Dřímalka, budeme muset hořce přiznat, že jsme to my, lidé. Posuďte sami: 

  • Nemáme čas, v logistice dvojnásob.
  • Nerozumíme si s technologickým světem.
  • Lidé z jiných oddělení nevidí, co všechno musí IT řešit.
  • Rozhoduje „hroch“ v místnosti – HIPPO – Highest Paid Person’s Opinion, tedy ten s nejvyšší částkou na výplatní pásce. Pokud nevěří technologiím, nechce do nich investovat nebo nechce experimentovat a chce mít vše podloženo do detailu, moc nových projektů nerozjedete.
  • Průměrný věk lidí v představenstvech společností S&P 500 je 63,5 roku. A jsou to právě tito lidé, kteří rozhodují o tom, jak budou naše firmy technologicky vypadat za pět, za deset let.

Klíčem je rozvoj a vzdělávání lidí, tedy kompetentní lidé na všech úrovních.

Jak udělat z digitalizace Success Story?

„Klíčem je rozvoj a vzdělávání lidí, tedy kompetentní lidé na všech úrovních,“ tvrdí Dřímalka. Hnacím motorem digitální transformace jsou podle něj lidé a to, co s technologiemi umějí udělat, nikoli technologie samotné. Je však třeba skloubit tři zásadní oblasti rozvoje:

  • digitální dovednosti,
  • inovační dovednosti,
  • leadership.

Spojením těchto oblastí vznikne tzv. T-Shaped Worker, který kromě specializace ve svém oboru (tvrdé dovednosti) bude mít i ty měkké dovednosti; dokáže ovládat technologie, přicházet s nápady a inovacemi, navíc bude schopen vést projekt a dotáhnout věci do konce.

T-Shaped Worker
T-Shaped Worker. Zdroj: Filip Dřímalka.

Abyste tedy z digitalizace udělali skutečný úspěch, ptejte se na ty správné otázky:

  • Jak inspirujete a vzděláváte sami sebe i své lidi?
  • Máte čas a prostor na to, abyste experimentovali? Pokud ne, jak si ho uděláte?
  • Jak podporujete inovace?

Stačí být s inovátory, a brzy se z vás stanou
inovátoři taky.

Filip Dřímalka dal posluchačům na TAL 2020 jednu radu, jak začít: „Zkuste změnit myšlení. Doba je taková, že nesmíte čekat, až za vámi přijdou technologické firmy, ale naopak je pozvěte, bavte se s nimi, spolupracujte. Věřím, že digitální transformace je o partnerství. Stačí být s inovátory, a brzy se z vás stanou inovátoři taky.“

A co vy? Jste spíš follower a nové technologie pořizujete jako poslední, nebo jste driver, který žene digitální transformaci vaší firmy kupředu?


Filip Dřímalka je CEO společnosti Digiskills.cz, autorem a expertem v oblasti digitální transformace organizací. Učí lidi a organizace, jak pracovat s nejnovějšími technologiemi, a inspiruje je k jejich zapojení do každodenního života. V roce 2020 se chystá vydat knihu HOT Připraveni na budoucnost, můžete ho pravidelně slyšet v podcastu HOTCAST. Víc o něm na: drimalka.com.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading