Digitalizace jde ruku v ruce s automatizací. Firmám dokáže přinést odolnost i flexibilitu

Roman Žák Aimtec
9. 11. 2020 | 5 minut čtení

Projekty s cílem automatizovat logistiku bývají pro firmy velkou výzvou. V rozhovoru s Romanem Žákem, jedním ze zakladatelů Aimtecu, jsme se bavili o nejčastějších chybách, se kterými se na takových projektech setkáváme, ale i o vztahu automatizace a digitalizace.

Kdo neautomatizuje, jako by nebyl. Kudy většinou vedou první kroky firem, které automatizovat chtějí?

Zjistili jsme, že zákazník na počátku moc nepřemýšlí o systémech. Jako první si vždy koupí hardware. Pořídí si scanner nebo poloautomatické VNA, ale pak si řekne: Co s tím teď budu dělat? Jak budu ověřovat naskenované čárové kódy či jak budu optimalizovat pohyb drahého VNA? Najednou dojde několika pokusy a omyly k tomu, že kromě fyzických technologií potřebuje hlavně chytrý systém. Automatizace nepřijde sama prostřednictvím autonomních logistických robotů. Myšlenka na to, že celý sklad či výrobu, technologie, procesy i lidskou práci je třeba zapojit a zaintegrovat do celkového fungování firmy, se nesmí zanedbat. Aimtec je partner přesně pro takové cíle.

Jak tedy z automatizace vytěžit maximum? Nelze se zaměřit pouze na technologie?

Dneska jakékoliv automatizační řešení, které funguje ve firmě jako samostatný ostrůvek, nemá takovou přidanou hodnotu, jakou by mohlo mít v okamžiku, kdy se zapojí do celkových procesů a fungování firmy. V tu chvíli teprve přínosy eskalují. Když si zákazník koupí poloautomatický sklad, k tomu nějaké dopravníky a zavede vláčky do výroby, my umíme na základě spotřeby ve výrobě synchronizovat a optimálně využít všechny technologie. Zařídíme, aby sklad naložil správné manipulační jednotky na dopravníky, které vše vyvezou. Následně už jen přijede vláček, jeho manipulátor zboží vezme a naloží, a vláček odjede do výroby. Všechny drobné aktivity fungují správně, včas, automaticky. Komponenty se dostanou tam, kam mají. Kromě toho, že umíme rozchodit systémy a integrovat je dohromady, umíme také vymyslet proces a celý projekt uřídit tak, aby dopadl v čase a budgetu, který si zákazník zaplatí, v kvalitě, kterou potřebuje.

Jaký vztah je tedy z pohledu Aimtecu mezi digitalizací a automatizací?

Aimtec primárně provádí digitalizaci. Pomáháme našim zákazníkům digitalizovat jejich podnikání a to má jednoduchý cíl: jsou flexibilnější a schopni dodržet vysokou kvalitu. Dokážeme třeba zvýšit průchodnost zboží a produktů firmou, konkrétně výroby s plánováním, aniž by si museli kupovat nové stroje a nabírat další lidi. Umíme jim pomoct snižovat náklady na výrobu, aby byli konkurenceschopní. S digitalizací a nasazením systému, jako jsou SAP, DCIx a Asprova nebo i elektronické komunikace či integrace, jim pomáháme v tom, aby byli úspěšní a konkurenceschopní. Naše obrovské know-how je to, že automatizační technologie umíme integrovat a zapojit je do digitalizace. Další zásadní strategií je pro nás dlouhodobé investování do interních systémů, díky kterým jsme schopni naši vlastní dodávku projektu také automatizovat a digitalizovat. To je to, čemu dnes říkáme digital delivery.

Vzdálená dodávka je jedním z dnešních trendů stejně jako personalizace. Nakolik dokáže Aimtec své produkty přizpůsobit požadavkům zákazníka?

Většina produktů, včetně nadstaveb Asprovy a SAPu, jsou „in-house“, tedy opravdu jsou naše. Díky tomu jsme schopni detailně a bez omezení přistupovat k reálným potřebám zákazníka a promítnout je do konfigurace nebo vlastního kódu našich softwarů, což vidím jako další velkou konkurenční výhodu. Naše produkty tak reagují na to, co dnes trh skutečně chce, a nejsme od toho odtrženi.

Co je nejčastější mýtus spojený s automatizací, který musíte vyvracet?

Určitě nejčastější je tvrzení, že automatizace slouží k propouštění lidí. Ve společnosti vládne představa, že když se nainstaluje robot, automaticky to znamená vyhazov pro člověka, který tam do té doby pracoval. Ve skutečnosti mu ale automatizace pomáhá. Odstraňuje rutinní, nudnou, těžkou nebo stresující práci. Uvolňuje člověku ruce, aby mohl dělat činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Ať už je to vymýšlení toho, jak má celý proces fungovat lépe, nebo jde o to, že dokáže obsluhovat více pracovišť. I ve velkých společnostech, jako je například BMW, takto specializovaní lidé dostávají šanci k dalšímu osobnímu růstu. Oni mají totiž jeden dar: jsou těmi, kdo nejlépe znají daný proces. Nikdo ho nezná lépe než ten, kdo onu činnost nahrazenou robotem předtím manuálně vykonával. Tito lidé jsou nejlepší operátoři a klíčoví uživatelé systémů, které digitalizujeme a automatizujeme. Třeba v BMW se starají o řešení opatření při kolizi, učí roboty nové věci, protože nikdo jiný jejich zkušenosti nemá. To je zdravý pohled na automatizaci. Na druhou stranu je samozřejmě pravda, že automatizace a digitalizace šetří pracovní místa, jen v jiném smyslu. Ještě před pandemií jsme v logistice řešili odlišný problém – bylo čím dál složitější najít pro určité pozice ve výrobě vhodné lidi. Přesně takové pozice v budoucnu nahradí robot a zaplní místo, které by jinak třeba zůstalo prázdné.

Momentálně je pomyslným vrcholem technologií automatizace plně automatizovaný sklad. Je vůbec ještě prostor, kam se posouvat dál? Co bude další revolucí ve výrobě a v logistice?

Takzvané AIV – Autonomous Intelligent Vehicles – jsou podle mě velká budoucnost, protože mohou zcela zásadně změnit nejen logistiku, ale i výrobu. Dnes je výroba s automatizací pevně svázána prostřednictvím výrobních linek, které jsou neměnné. Když se vám na lince něco zastaví, může to odstavit celou linku. Systém je hodně citlivý na chyby a komplikace, což klade velké nároky na dokonale fungující dodavatelský řetězec, který zastavení případně zabrání. Nový koncept zahrnuje AIV roboty, které by mohly mezi jednotlivými operacemi výrobky naprosto flexibilně převážet, a tím měnit scénář technologického postupu. Přeskočit vadný díl, udělat rychlou změnu ve výrobě. Tím by výroba získala naprostou flexibilitu. Jednotlivé operace nebudou propojeny linkou, ale můžete je jakkoliv naprogramovat a s nimi i pohyb výrobku.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading