Budoucnost automotive: Důsledky elektromobility

Tomáš Svoboda Aimtec
1. 10. 2019 | 5 minut čtení

Jaké změny čekají dodavatele v automobilovém průmyslu v souvislosti se stále větším trendem elektromobilů? A je změna pohonu ta jediná, která nás u osobních aut čeká? Na to odpovídáme ve třetím dílu naší minisérie o elektromobilitě a jejím vlivu na automobilový průmysl. První dva, ve kterém jsme se věnovali příčinám nástupu elektromobility a množství investic do ní plynoucí, najdete zde.

Klíčový prvek automobilu, spalovací motor, si zavedené značky (na rozdíl od ostatních komponentů) drží pod pokličkou „in house“. Motor je spolu se zvládnutou logistikou a samotnou montáží aut klíčovým know-how OEM výrobců. S příchodem elektrického pohonu však toto know-how postupně vymizí. Ohrožena je tím nejen ziskovost OEM výrobců, ale také zaměstnanost v celém automobilovém průmyslu.

Spalovací motor je spolu se zvládnutou logistikou a samotnou montáží aut klíčovým know-how OEM výrobců. To však s příchodem elektrického pohonu postupně vymizí.

Odhaduje se, že pohon na spalovací motor obsahuje 1 400 součástek, kdežto elektrický pohon jich má pouze 200. Volkswagenu trvá výroba auta na spalovací motor 2632 hodin, na výrobu elektrického auta potřebuje 16 hodin, cílem je hranice 10 hodin.

soucasty a hodiny výroby

Příležitost k automatizaci výroby

Menší komplexita elektromobilu otevírá další prostor pro automatizaci výroby, což povede ke snížení počtu pracovních míst. Jen v Německu, automobilové velmoci, je v tomto průmyslu zaměstnáno více než 800 tisíc lidí a 1,5 milionu pracovníků je na něj nějak napojeno. Katastrofické scénáře hovoří o ohrožení až 600 tisíc pracovních pozic, pokud by vláda a největší firmy nedokázaly včas zareagovat na možný rychlý přechod k elektromobilitě, autonomním autům a novému pohledu na mobilitu jako službu.

Nová éra automobilového průmyslu ale neznamená jen negativa. Tak jako již mnohokrát v historii dojde k přesunu pracovních míst z jednoho oboru do jiného. Posádka očekává, že cesta v autě bude zároveň zábava a má stále větší nároky na pohodlí. S nástupem autonomního řízení proto bude více firem potřebovat vývojáře softwaru a designery. Ruku v ruce s tímto posunem také půjde automatizace výroby, která umožní minimalizovat lidský zásah u manuálních prací a dá lidem prostor posunout se k sofistikovanějším činnostem. Na jedné straně tedy pracovní místa přirozeně zaniknou, ale na druhé zase vzniknou v nových oborech.

Ruku v ruce s elektromobilitou půjde automatizace výroby, která umožní minimalizovat lidský zásah u manuálních prací a dá prostor lidem se posunout k sofistikovanějším činnostem.

Dodavatelé v ohrožení

Změny čekají i zavedené dodavatele v automobilovém průmyslu. Ohroženi jsou především ti, kteří jsou svými dodávkami nějak spojeni s výrobou spalovacích motorů. Konzultační společnost Roland Berger provedla v roce 2018 analýzu dopadu elektrifikace automobilů na jednotlivé komponenty. Do budoucna vidí jako nadbytečné především tyto díly automobilu:

blok motoru a auto

Velké změny a modifikace se dočkají i další prvky, například převodovka, tlumení nebo klimatizační systém. Hledat se bude řešení pro karoserie, protože čím lehčí bude vozidlo, tím větší bude mít dojezd na jedno dobití. Změny se dotknou také elektroniky a speciálních senzorů a čidel. Elektrifikace přinese možnosti využití naopak pro zcela nové komponenty – elektrický motor, bateriové systémy (baterie, Battery Management System), prostor pro uložení baterie (Battery Casing), palivové články nebo vodíkovou nádrž.

V souvislosti s měnícím se pohledem na mobilitu (sdílení aut, autonomní řízení, elektrifikaci pohonu a digitalizaci) se dodavatelé podle Roland Berger musejí připravit na několik důležitých změn ohrožujících jejich dosavadní podnikání v oboru. Jsou to především:

  • stagnace odbytu klasických komponent na klíčových trzích,
  • zrychlující se technologická změna (elektrický pohon, asistenční prvky, konektivita vozidel),
  • zvyšující se důležitost softwaru (nová oblast růstu).

Kromě technologické změny v souvislosti s elektrifikací nebo sdílením aut se OEM navíc potýkají se zvyšující se nutností investic do nových technologií. Zároveň čelí tlaku na své marže kvůli novým konkurentům, ať už z Číny, nebo od technologických firem. Další vývoj odvětví bude záviset z velké části na Číně.


Banner_WP_CZ


Trhem může zahýbat Čína

Čína je s 23 miliony prodaných vozů v roce 2018 zdaleka největším automobilovým trhem na světě. Zavedením povinných kvót pro elektromobily by mohla výrazně ovlivnit prodeje aut s tradičním pohonem. Takové rozhodnutí bude mít dopad na investiční strategii OEM výrobců – a tím na to, po kterých komponentech bude v budoucnu růst poptávka a které se budou potýkat s poklesem. Dodavatelé musejí být finančně připraveni, aby mohli na základě poptávky v případě potřeby změnit orientaci výroby. V odvětví elektromobilů navíc zatím nejsou bariéry vstupu příliš vysoké a na trh přichází mnoho nových konkurentů jak pro dodavatele, tak i nepřímo pro samotné výrobce.

Možný dopad zavádění dalších dovozních cel ze strany USA je podle analytiků pojišťovny Atradius nízký. Většina dodavatelů totiž následovala výrobce automobilů a produkuje potřebné komponenty přímo v USA, případná omezení obchodu se jich proto týkat nebudou a riziko nezaplacení v tomto případě významně neporoste.

Autonomní řízení, 5G a mobilita jako služba

Kromě alternativních pohonů se stále častěji mluví o autonomním řízení. Jeho rozvoj je úzce spojen s budováním 5G sítí, s potřebnou legislativou a kvalitními mapovými podklady. V příštích deseti letech se však očekává pouze pozvolný dopad na mobilitu.

S dorůstající skupinou mileniálů se pomalu mění zavedené uživatelské preference, lidé stále méně inklinují k osobnímu vlastnictví automobilu. Mladí lidé chtějí vozidla sdílet (car sharing), nebo dávají přednost využití nových poskytovatelů přepravy typu Uber (Ride Hailing). Už nyní se proto dá hovořit o změně pohledu na mobilitu: z individuální mobility na princip mobility jako služby (MaaS, Mobility as a Service) kombinující více druhů přepravy osob. Konzultační firma PWC odhaduje růst trhu MaaS v Evropské unii z dnešních 25 miliard dolarů na hodnotu 451 miliard dolarů v roce 2030.

Podle banky Morgan Stanley se automobil stane „smartphonem na kolech“. Dnes tvoří „software“ 10 procent hodnoty a zbývajících 90 procent „hardware“. V dohledné budoucnosti budou tvořit shodně 40 procent hodnoty auta a zbylých 20 procent připadne na obsah pro uživatele automobilu.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading