API‑led connectivity – klíč k úspěšné digitální transformaci

David Šolc Aimtec
1. 12. 2016 | 3 minuty čtení

API je velmi často skloňovaný termín v oblasti informačních technologií. Mají ho všechny úspěšné webové aplikace. V současné době se hovoří o pokročilé integrační architektuře pod názvem API-led connectivity, která vnáší do podnikových procesů větší efektivitu a rychlost.

API je rozhraní vybudované nad danou aplikací, které umožňuje jiným aplikacím přistupovat k jejím datům, číst je, upravovat a vytvářet. Je možné tak využívat i pokročilejší funkce, a to bez toho, aby ji bylo nutno otevírat a přímo do ní vstupovat. V poslední době je však o API čím dál častěji slyšet v souvislosti s podnikovými systémy. Má to své opodstatnění, protože vybudování API nad podnikovým systémem přináší hned několik výhod oproti standardní integrační ESB architektuře. Především API odstíní systém od zbytku podnikových procesů, skryje jeho komplexitu a usnadní dalším konzumentům v rámci podniku využívat data v potřebných procesech.

Tři vrstvy API-led connectivity

I samotné podnikové procesy mohou být efektivnější, pokud je výměna dat realizována pomocí API. To je jednou ze základních myšlenek API-led connectivity, pokročilé integrační architektury, která přináší mnoho nových nápadů do světa integrací. Je navržena tak, aby co nejsnáze zpřístupnila cenná data napříč společností a zároveň zajistila integritu a bezpečnost všech podnikových systémů. Tvoří ji tři vrstvy, z nichž každá má svou specifickou úlohu.

  • Systémová vrstva API je vybudována nad koncovými systémy. Poskytuje přímý přístup k jejich datům. Proto je právě tato vrstva místem, kde je nejvíce dbáno na bezpečnost. Zajistí transformaci dat ze systémového formátu do formátu následně používaného napříč organizací. Přístup k datům je řízen vlastníkem systémového API, který je zároveň vlastníkem systému – nejčastěji centrálním IT týmem.
  • Procesní vrstva API odráží strukturu podnikových procesů. Průhledně kombinuje a organizuje data poskytnutá systémovými API tak, jak si jednotlivé procesy žádají. Ideálním vlastníkem procesního API je správce procesu.
  • Uživatelská vrstva API je vytvořena na míru aplikacím, které slouží koncovým uživatelům dat. Mohou to být webové nebo mobilní aplikace, intranetové portály nebo IIoT (Industrial Internet of Things) zařízení. Vývojář koncové aplikace zodpovídá za tvorbu a správu uživatelského API.

Tento model pomáhá decentralizovat vývoj a správu integrační logiky. Umožňuje klíčovým zaměstnancům společnosti, kteří jsou blíže obchodním procesům, aby sami rozhodovali, jak nejlépe cenná data využít. Centrální IT se tak může soustředit na důležité činnosti, jako je správa a bezpečnost podnikových systémů.

Klíčový prvek digitalizace – Mulesoft Anypoint Platform

Pomocí API-led connectivity je možné vytvořit flexibilní a zároveň stabilní aplikační síť, klíčový prvek digitální transformace společnosti. Náhrada zastaralého systému nebo nasazení nové aplikace do produkce je díky aplikační síti vystavěné na API-led connectivity výrazně rychlejší a vyžaduje nižší náklady. Bimodální IT a inovace ve společnosti tak získají reálný rozměr.

Nástrojem, který umožní úspěšné vybudování aplikační sítě, je hybridní integrační platforma Anypoint Platform od společnosti MuleSoft. Obsahuje nástroje, které pokrývají celý životní cyklus API, od návrhu, tvorby, testování až po API management. Aimtec je partnerem společnosti MuleSoft v oblasti integrací a certifikovaným dodavatelem kompletního řešení.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading