Když už máme data, pojďme je vytěžit napříč celým dodavatelským řetězcem

12. 7. 2022 | 5 minut čtení

Vizibilita. Klíčové slovo v současném automobilovém průmyslu. Konkrétně jde o vizibilitu dodavatelského řetězce. V dnešním turbulentním světě s narušenými tradičními obchodními kanály automobilky máloco ocení více než přesné a včasné informace o stavu a toku dodávek. Ne každý dodavatel je však schopen je sdílet. Potenciál digitalizované komunikace není ani zdaleka vytěžen, a tak se dál zbytečně plýtvá časem i penězi.

V logistice často slyšíme o vizích pružnosti, vizibility, automatizace a digitalizace. Reálně však v dodavatelských řetězcích vládne chaos a platí to i o automotive. Velcí automobiloví výrobci dnes tlačí na své primární dodavatele, aby i své subdodavatele přiměli k elektronickému sdílení dat (EDI). Díky ASN zprávám vyměňovaným v rámci EDI by totiž výrobci získali přehled o tom, kde se jaký materiál nachází a kdy dorazí. Zatímco mezi automobilkami (OEM) a jejich největšími dodavateli (Tier 1, Tier 2) je výměna informací standardem, s každým dalším článkem dodavatelského řetězce přítomnost EDI slábne. 

„Vlastní EDI řešení má jen asi 45 procent dodavatelů, 15 procent využívá WebEDI platformu, přičemž polovina z nich nemá tato data integrována do ERP, a zbývající dvě pětiny dodavatelů nepoužívají žádnou platformu pro výměnu dat, a pracují tak s telefonem a emailem.“

Jan Stočes, Cloud Services Director, Aimtec

To ve světě nastupující agresivní asijské konkurence není udržitelné.

Výhody integrovaného digitalizovaného dodavatelského řetězce jsou přitom zcela zřejmé na všech úrovních. Vezměme jako příklad příjem zboží: když firma s EDI dostává od dodavatelů s EDI zboží se štítkem a informace budou obsažené v ASN, příjem se vyřídí jedním pípnutím skeneru místo předávání papírů od řidiče a přepisování údajů do počítače.

Kontrolní věž Seatu

Společnost Aimtec s dlouholetou specializací na automotive je schopna poskytnout řešení digitalizace dodavatelského řetězce od shopflooru po plánování výroby tak, aby tato digitalizace byla skutečnou přidanou hodnotou. Příkladem může být řešení, které Aimtec dodal pro projekt španělského Seat: Code zvaný Control Tower. V případě této „kontrolní věže“ jde o totální integraci vnitropodnikových systémů (SAP, MES warehouse), kam přes EDI míří zprávy a informace od dodavatelů a zároveň od dealerů. 

Výsledkem je sen každého logistika – totální vizibilita dodavatelského řetězce. Vstoupíte do programu, vidíte, co má dodavatel na skladu, díky ASN máte přehled, co je na cestě a kdy a v jakém množství dorazí, co je na skladu, co je ve výrobě. Díky dealerům také víte, jaká auta a jak dlouho jsou na skladě nebo co je trendy. A tyto informace víceméně online zapracujete do svého plánování,“ přibližuje fungování věže Stočes.

Projekt již zaujal i mateřský holding Volkswagen a cílem je finální produkt, který bude možné nabídnout dále – i s definovanými a standardizovanými rozhraními a daty ve formátech, z nichž lze snadno získat grafy a další aktuální informace přehlednou formou.

1000x320 EDI banner CZ v1

Dost bylo zatíženek

Kontrolní věž je krásným příkladem vize, která se stala skutečností. Takových projektů je ale zatím málo. Stále příliš velká část autoprůmyslu setrvává v polodigitalizovaném dodavatelském řetězci, v němž je velký prostor pro chyby. Nikdo přitom nechce řešit zatíženky od zákazníka, protože odeslal chybně zprávy o dodávkách. Kdyby se celý řetězec integroval do jednoho EDI systému, postihů by výrazně ubylo, protože vadnou ASN by bylo možné identifikovat hned a dodavatel by mohl zjednat nápravu dříve, než kamion dorazí k zákazníkovi.

„Když pošlete OEM výrobci vadnou ASN, do hodiny až dvou vám přijde zatíženka. OEM leckdy pošle i informace, co je třeba napravit. U dodavatelů to bývá složitější. Když pošlou vadnou ASN, zatíží opět vás, protože vám naimplementované ASN nejsou k ničemu a na skladu máte vícepráci při příjmu materiálu,“ vysvětluje Stočes.

Rozšířená validace

Firma, která má větší množství dodavatelů, po nich obvykle vyžaduje nějaký standard. Vývojáři Aimtecu jsou schopni se naintegrovat na různé interní systémy. „V tu chvíli se dostaneme k obsahové kontrole – když dodavatel pošle ASN, jsme za chodu schopni ověřit, zda dodavatelské číslo, jímž se dodavatel prokazuje, vůbec v systému existuje. Je jedno, jestli je to výrobek, nebo třeba smlouva. Když najdeme neshodu, jsme schopni to stopnout a stejně jako Škoda Auto či BMW vygenerovat report, co je ve zprávě špatně. Dodavatel tak okamžitě ví, kde je chyba a jak to napravit,“ líčí Stočes.

Konec doby emailové

Částečně či zcela digitalizovat lze i další firemní činnosti. Obrovské množství manuální práce obnáší například zpracování faktur, a to i v případě, že přijdou emailem, o papírové formě ani nemluvě. Jakmile máte ke každému balíku jeden papír, je to i při automatizovaném chodu skladu na nábor nových sil v účtárně. EDI v logistice je neocenitelný nástroj umožňující procesy JIT či JIS, ale faktury v souboru pdf vrací celý chod firmy o dekády zpět.

Současná řešení většinou stojí na bázi optického rozpoznávání znaků, ale jsou i nová a lepší.  „Výhoda technologií pracujících s neuronovou sítí a strojovým učením je v tom, že čtou dokument jako člověk. Rozumí všem evropským jazykům, je jim jedno, jestli je DPH dole nebo nahoře, v jaké části faktury je číslo výrobku, prostě to přečtou a zapracují do systému,“ vysvětluje Stočes. Firmy dnes nejvíc pálí fakturace, ale technologie takto umí číst cokoli, dodací listy, reklamace, avíza o platbách apod. „V tom vidíme potenciál a očekáváme velký boom,“ uzavírá Stočes.


Jak na EDI? Poradíme Vám.
Komunikujte se svými zákazníky a dodavateli jednoduše, rychle a spolehlivě. 

>> Domluvte si nezávaznou konzultaci  s naším expertem

SABM foto

Marek Šabatka


Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading