Jak se lakuje auto aneb plánování výroby v lakovnách

Otakar Horák Aimtec
21. 6. 2018 | 5 minut čtení

Přijdete do showroomu, prodavač vám předá klíče a vy jdete poprvé ke svému novému vozu. Lak doslova září a vy se těšíte, až auto nastartujete. Víte ale, jak se lakuje? A že to rozhodně není najednou, až když je smontované? Lakovny jsou velice komplikované provozy a my vám je chceme přiblížit.

Již dlouho bývá pravidlem, že nová auta se nevyrábějí kompletně celá v automobilkách. Na produkci jednotlivých komponent se specializují stovky dalších firem a pokud patří mezi ty, které vyrábějí pohledové části automobilů, čeká je také lakování. Proces, který rozhodně není jednoduchý na plánování, protože každá chyba znamená velké ztráty, časové i finanční. Protože není modrá jako modrá a taky nemůžete lakovat černou a pak hned bílou barvou. Do automobilky ale přesto musí jednotlivé díly dorazit v přesném pořadí, které si zákazník nadiktuje. Pokud tedy přijde požadavek na dodání v pořadí červená, bílá, modrá, černá, musíte přesně takto dodat výrobky (např. nárazníky nebo dveře, které se typicky vyrábějí externě). Jak tohle všechno naplánovat?

Skid, jig, primer, color system – tušíte?

Nejdříve si vysvětlíme pojmy. Tak jako každý obor, mají i lakovny své speciální výrazy:

  • Skid (nebo také SkidType, ST) je kovová konstrukce, která na sobě nese háky (tzv. jigy), na ně se navěšují lakované díly. Na jeden skid je možné navěsit různé množství dílů, v závislosti na jejich velikosti (např. 1 nárazník vs. 1 000 krytek).
  • Painting Train (PTT) – tabulka s rozložením jednotlivých SkidType.
  • Color System (CS) – plnění lakovacích robotů barvou.
  • Double Paint (DP) – dvoukolové lakování, nejdříve podkladovou barvou (Primer) a následně svrchní barvou.

Magna Liberec
Magna Liberec – Skidy. Zdroj: lidovky.cz.

Zakázané pořadí barev, proplachy a tak dál

Hlavním úskalím všech lakoven je velké množství omezujících podmínek. K sestavení efektivního a reálného lakovacího plánu je proto nutné zohlednit veškeré kapacity, technologická omezení a výrobní postupy. To je bez použití plánovacího nástroje téměř nemožné. Jak už jsme zmínili v úvodu, je mnoho drobných detailů, které mají zásadní vliv na výsledný produkt. Například barva. Není modrá jako modrá. Každá automobilka má své přesně specifikované barvy a ač jsou na první pohled možná velmi podobné, určitě nelze zaměnit barvu, kterou používá Audi, za barvu BMW. A pak je tu zakázané pořadí barev. Jednoduše nemůžete lakovat červeně a pak hned bíle. I když se lakovací přístroje propláchnou, výsledek by nebyl ideální. A světle růžových aut po světě nejezdí mnoho… Svou roli hraje i způsob zavěšení výrobků na skidy (jednostranné vs. oboustranné) a tak podobně. Při sestavování plánu je proto kladen velký důraz na jeho přesné nastavení podle provozu dané lakovny. Pro plánování takto složitých výrobních procesů slouží Advanced Planning & Scheduling systémy (APS). Umožňují výrobě reagovat i na případy, které se bez nich zvládají jen velmi obtížně. Jde o nestandardní situace, jako je například rychlé přeplánování z důvodu výpadku nebo urgentní objednávky od zákazníka. Také reakce na dostupnost materiálu nebo nutnost převěšení skidů je díky APS velmi rychlá a jednoduchá. 

Jak to tedy celé naplánovat?

Pokud se vedení společnosti rozhodne zavést APS, je nejdříve třeba důkladné zmapování a analýza procesů. Při nich se určí úzká místa, ale i logika řazení skidů a rozdíly mezi jednotlivými závody, pokud se software zavádí ve firmě s více pobočkami. Vedlejším procesem je pročištění vstupních dat (postupy, kusovníky, číselníky atd.). Následuje vytvoření plánovacího modelu, který je testován na reálných datech. Výsledkem je jedinečný nástroj, který zajišťuje hladký průběh výroby. 

Jednomu z našich klientů pomáháme plánovat výrobu nárazníků už ve třetím závodě. Programem, který má na starosti nejen plánování lakovny, ale také samotnou výrobu komponent a následnou montáž, je APS Asprova. Systém je jedinečný tím, že má již přednastavená řešení, která není třeba znovu programovat, a proto dokážeme připravit plánovací nástroj poměrně rychle. U nastavování Asprovy pro lakovny jsme ale přesto narazili na oblasti specifické právě pro lakování, například tzv. Prohibited Color Combinations (zakázané barevné kombinace). Jak jsme již zmiňovali, nemůže se lakovat červeně a následně hned bíle, ale takových dvojic je víc. Tato omezení musí aplikace také obsáhnout. 

Další funkcí Asprovy je sdružování do barevných celků. Cílem je zabránit, aby se v rámci sekvence začala lakovat barva, která není připravena, a zároveň vytvořit report pro měniče barev. Výměna barvy ve všech systémech trvá různě dlouho, a může se vyšplhat až na několik hodin. Prostoje tak mohou být velmi dlouhé, pokud nedojde ke správnému naplánování a/nebo nebudou mít pracovníci měnící barvy správné informace. Specialitou je dvojí lakování. Pro Double Paint platí, že stejný díl jde do lakovny dvakrát. V prvním kole je nalakován podkladovou barvou, pak je zařazen do fronty práce podruhé, tentokrát pro finální lakování. Ne všechny díly jsou lakovány dvakrát, a i s touto eventualitou musí plán výroby počítat. Systém přesně určí, na jakou pozici (jig) musí být díl zavěšen po prvním lakování, aby byl zařazen znovu. Je proto důležité, aby všechna pracoviště měla k dispozici reporty, které jasně a jednoduše ukazují frontu práce. Své výstupy ze systému mají vedoucí pracovníci výroby i samotní plánovači. Asprova tak zajišťuje, že všechna pracoviště pracují se stejnými daty a mají přesné informace pro svou činnost. 

Jak vidíte, vyrobit automobil, a navíc ho nalakovat, není jednoduchá záležitost. Budete se na své auto ode dneška dívat pořád stejně?

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading