Integrace systémů s MuleSoft Anypoint Platform

Lukáš Rampa Aimtec
3. 12. 2015 | 3 minuty čtení

Integrace systémů ve společnosti je důležitá nejen z hlediska eliminace chyb nebo dostupnosti aktuálních dat v jednotlivých systémech. Pro řešení integračních potřeb a požadavků je určen produkt Anypoint Platform společnosti MuleSoft, který umožňuje integrovat podnikové systémy v síti společnosti i SaaS systémy v cloudu.

Moderní společnosti využívají pro své efektivní fungování vedle hlavního ERP systému také množství specializovaných systémů (WMS, MES atd.). Tyto „satelitní“ systémy zpravidla pro svou práci potřebují data, poskytovaná ERP systémem (číselníky, transakční data). Stejně tak ERP potřebuje znát data, produkovaná těmito specializovanými systémy. V krajních případech je dostačující manuální přepisování dat mezi systémy. Ve většině situací je ale pro efektivní fungování společnosti nutná integrace systémů, která zajistí eliminaci lidské chyby při přepisování dat, dostupnost aktuálních dat v jednotlivých systémech, sledovatelnost datových přenosů a v neposlední řadě schopnost rychle reagovat na změny požadavků z okolního světa.

Anypoint Platform

Jedním z produktů pro řešení integračních potřeb je Anypoint Platform společnosti MuleSoft. Anypoint Platform umožňuje díky téměř 120 dostupným konektorům integrovat podnikové systémy v síti společnosti i SaaS systémy v cloudu. Vedle konektorů přímo určených pro daný systém jsou k dispozici také obecné konektory pro webové služby (REST, SOAP) nebo pro přímý přístup k databázím. Při přenosu dat mezi systémy poskytuje Anypoint Platform širokou škálu funkcí. Je možné např. transformovat strukturu zpráv, určovat příjemce zprávy na základě jejího obsahu, doručit zprávu několika příjemcům atd.

Novinkou letošního roku je podpora B2B integračních procesů. Anypoint Platform umí pracovat s formáty EDIFACT a X12. Do rodiny podporovaných komunikačních protokolů přibyl protokol AS2, používaný pro bezpečnou výměnu obchodních dat přes internet. Anypoint Platform je možné provozovat i v distribuovaném uspořádání, a překlenout tak například nespolehlivou datovou linku mezi pobočkami společnosti. Pro zajištění vysoké dostupnosti podporuje Anypoint Platform provoz v klusteru, přitom zároveň není omezena možnost škálování. Anypoint Platform je možné provozovat jak uvnitř vlastní sítě, tak formou služby přímo na serverech společnosti MuleSoft.

Úskalí integrace systémů

Díky přemíře zkratek a technických pojmů by se mohlo zdát, že integrace podnikových systémů je úkolem pro IT specialistu/programátora. Současné moderní integrační platformy ale ve skutečnosti pomáhají řešit většinu technických obtíží. Kde zatím dnešní nástroje člověka zastoupit nedokážou, je porozumění obchodním procesům a následný návrh optimální architektury integrace systémů. Špatně zvolená strategie může mít za následek například ztrátu dat, nedostupnost aktuálních dat a podobně. To vše ve svém důsledku způsobuje finanční ztráty.

Společnost AIMTEC se věnuje problematice integrace systémů téměř od svého vzniku. Kromě služeb v oblasti návrhu a implementace integrace systémů poskytuje také vzdálený dozor nad kritickými systémy v režimu 24×7.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading