Digitalizace je o lidech

Radka Pučelíková Aimtec
18. 3. 2018 | 3 minuty čtení

Ve výrobních a logistických společnostech ulehčuje digitalizace námahu a umožňuje lidem dělat specializovanější práci. Za všemi systémy, automatizacemi, nastavováním, programováním a vytvářením procesů, o kterých je v AIMagazinu řeč, vždycky najdete člověka. Proces digitalizace stojí jak na správných nástrojích, tak na správných týmech. A úspěch našich klientů a jejich projektů zase závisí na lidech, kteří je celým procesem provádějí.

Mnoho projektů znamená pro nás i pro zákazníka příležitost se posunout, ale také mnoho námahy. Na začátku se totiž může zdát zadání zcela jednoduché. Naším úkolem však není jen vyřešit první očividný problém, který zákazníka trápí. Každý projekt proto vždycky začínáme analýzou procesů a skutečných příčin nesrovnalostí. Jedině tak můžeme poskytnout opravdu fungující řešení. Často se například stává, že firmy přijdou s požadavkem na pokročilé plánování výroby, ale zjistí, že jejich skutečnými potížemi jsou vstupní data. Nejdříve proto musíme dát do pořádku sklad a/nebo data z výroby, a teprve pak můžeme nastavit plánovací software. To, co na začátku vypadalo jako jasné řešení, se najednou mění v rozsáhlejší projekt. To klade velké nároky na oba týmy.

Při projektech se zaměřujeme na to, jak si se zákazníkem (tedy vámi) ujasnit smysl projektu a vytvořit správné zadání, formu komunikace a sdílení informací. Hledáme způsob, jak vtáhnout do děje všechny zainteresované osoby, aby i ony viděly v novém projektu příležitost, nikoli riziko. Pokud vynaložené úsilí nebudeme vnímat jako nutnou podmínku k růstu, nebudeme mít odvahu se pustit dál. A to platí pro obě strany. Naši konzultanti (ale i ostatní kolegové) procházejí různými kurzy a školeními. Zveme si také lidi, kteří sice nejsou z našeho oboru, ale dokážou nám nastavit zrcadlo. Před dvěma roky jsme měli na našem teambuildingu Mariána Jelínka, letos Petra Ludwiga. Tentokrát nemluvil o prokrastinaci, ale o růstovém myšlení – jak přetvořit překážku ve výzvu. 

Samozřejmě nemůžeme rozvíjet jen osobní stránku. Naši nejlepší konzultanti jsou držiteli mezinárodní certifikace IPMA (International Project Management Association), které předchází trénink efektivního řízení projektů od lektorů z SHINE Consulting. Projektoví vedoucí senioři pak předávají zkušenosti a ověřené postupy novějším kolegům tak, aby byl jednak zajištěn hladký průběh projektů, ale i posun samotného konzultanta od juniora k seniorovi. K tomu slouží i interní certifikace konzultantů, kde si kolegové procházejí fiktivním nastavováním systémů, a interní certifikace projektového řízení. Tam si zase absolventi cvičí celý proces projektu, od jeho zahájení přes projektovou dokumentaci až po projektový plán a předání supportnímu oddělení. Zlepšujeme se tak, abychom vám mohli poskytnout podporu, kterou potřebujete. Digitalizace je totiž výzva. A pro nás rozhodně pozitivní.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Dostávejte souhrn novinek
ze světa logistiky, výroby a IT do mailu.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Mohlo by Vás také zajímat

loading