Reporting, digitalizace a 3D vizualizace zefektivňují logistické procesy o desítky procent

Petra Troblová Aimtec
4. 10. 2022 | 5 minut čtení

Komplexnost současné průmyslové produkce přináší výrobním firmám obrovské množství dat, která je třeba zpracovat a následně efektivně využít. Příkladem takového využití údajů z reportingu ve výrobní logistice je datový sklad a aplikace digitálního dvojčete fyzického skladu, tedy jeho 3D vizualizace. Právě takové řešení dodala společnost Aimtec tuzemské divizi společnosti Continental. Ta díky tomu zkrátila práci skladových zakladačů s vysokoobrátkovým materiálem na třetinu a získala dokonalý přehled o in-house logistice, což jí usnadní i zásadní strategická rozhodnutí.

Úspora celých dnů práce

Společnost Continental Automotive sídlí v České republice v Brandýse nad Labem. Ve firmě má stovky tisíc skladových jednotek a desítky tisíc materiálových položek. Digitalizací skladu a jeho optimalizací uspořila na základě informací získaných z reportingu celé dny práce skladových zakladačů. 

Společnost eviduje v systému DCIxWMS od společnosti Aimtec 550 tisíc skladových jednotek a 33 tisíc materiálových položek. Hlavní sklad s více než 20 tisíci paletových a 30 tisíci boxových pozic je obsluhován VNA zakladači s integrovanou navigací. Cílem firmy byla reorganizace skladu, která maximálně zpřístupní nejvíce obrátkový materiál, zoptimalizuje skladové zakládání a povede k lepšímu využití skladu (tj. minimalizuje skladování vzduchu). Součástí reorganizace bylo upuštění od tradičního dělení procesů podle sekcí příjem-výroba-expedice a došlo ke sloučení front.

Analýza datového skladu pomohla k vytvoření flexibilního nástroje, který umožňuje automatické generování „téóček“ – skladových příkazů – na utilizaci jednotek (není třeba, aby paleta s jednou bednou zabírala paletovou pozici).

„Jelikož jsme výrobní podnik, potřebujeme maximálně zkrátit dobu vychystání skladových položek do výroby,“ říká Josef Murgaš, projektový manažer pro interní skladování a zásobování ve společnosti Continental. Firemní sklad funguje tak, že se z jedné strany zaskladňuje a z jiné vyskladňuje. Cílem bylo jeho uspořádání a dosažení maximální efektivity vyskladnění. „Díky analýze jsme u nejvíce obrátkového materiálu ušetřili spoustu času, který zakladače stráví cestováním po skladu. Zakladače pro jednu takovou skladovou položku jedou třeba 1200krát za měsíc, což obnáší 24 hodin čisté práce zakladače měsíčně. Optimalizací skladu na základě analýzy jsme tento čas zkrátili na 7,5 hodiny,“ vysvětluje Murgaš. 

Digitální dvojče vyhovuje i managementu

Continental využil k reorganizaci skladu jako zdroj informací datový sklad a nad ním výstupy pro uživatele v podobě reportingu, grafů a tabulek v Power BI. „Datový sklad je databáze, do níž se inkrementálně kopírují data v řádech minut. Poté jsou převedena do vhodné podoby pro reportování. Vše je naprogramováno tak, aby reporty, které zpracovávají obrovské množství dat, byly rychle dostupné,“ líčí fungování datového skladu Jiří Tuma, Development Manager ve společnosti Aimtec. Cílem je snadná a rychlá práce s daty, což jde nejlépe, když jsou zobrazena ve 3D. Tento krok umožnilo digitální dvojče – jednoduché a ucelené zobrazení složité skutečnosti z ptačí perspektivy či pohledem dronu.

Vizualizovaný sklad byl podle časové náročnosti dosažení skladových pozic rozdělen na části A, B, C, D, E a F. „Nejvíce obrátkové zboží potřebujeme držet na nejlépe dosažitelných pozicích z hlediska zásobování výroby. S klesající obrátkovostí klesá i ‚lukrativnost‘ skladové pozice," přibližuje Murgaš.

Obrátkovost nebyla jediným kritériem, které musel Murgaš se svým týmem při optimalizaci skladu zohlednit. Dalšími byly typ materiálu a balení, velikost a hmotnost položek nebo zatížení lokace. Specifické kritérium pak představovala bezpečnost uložení některých položek. „Používáme i materiály, které musejí být uloženy tak, aby na ně nebylo možné dosáhnout ze země, to znamená ve třetím patře a výše,“ popisuje Murgaš.

„Bez digitálního dvojčete bychom neměli x pohledů na sklad a neskloubili bychom téměř deset kritérií, která potřebujeme kombinovat mezi sebou. V digitálním dvojčeti klikneme a víme, že to je správně, nebo chybně.“

Miloš Havlíček, Process and Tools Manager, Continental

Digitální 3D vizualizace skladu rychle odhalila veškeré nedostatky dosavadního rozvržení fyzického skladu. Zároveň umožňuje průběžné inventurní počítání v regálech. Digitální dvojče skladu je díky vizuální poutavosti dobrým nástrojem i pro management brandýského podniku. Práce v reálném prostředí pak odsýpá rychleji a plynuleji.

Analýza pomohla optimalizovat práci ve skladu

Samotný proces optimalizace neprobíhal bezbolestně. Bylo třeba brát v potaz řadu faktorů. Například z hlediska bezpečnosti není možné, aby do jedné uličky vjely dva zakladače, což dříve často znamenalo, že jedna fronta stála. „Vyřešili jsme to tak, že jsme vzali všechny skladové příkazy, které jsme měli v regálovém systému, a dali jsme je do jedné unifikované fronty práce. Takže zakladač teď vezme paletu z příjmu, zaskladní ji, vezme další, vychystá do výroby, pak jede zpátky a dělá třeba inventurní počítání nebo předskladňování či cokoli, co mu systém napoví,“ líčí Murgaš.

Každá fronta práce má svou prioritizaci, nejvyšší prioritu v Continentalu má vychystání do výroby. Ale nový systém urychlil i ostatní činnosti. „Dříve se nám stávalo, že zaskladnění přijatého materiálu, které mělo trvat maximálně čtyři hodiny, trvalo dvojnásobek času, protože vozík stál a čekal. To už se nám neděje. Reálně to zvládáme do 90 minut,“ uvádí Murgaš.

Reporty, analýzy a zobrazování informací ve 3D nejsou tím jediným, co lze z dat získat. Využívání informací v reálném čase na pracovišti nebo zobrazení na televizní obrazovce v hale zvyšuje efektivitu výrobních a logistických procesů až o několik desítek procent.

Podívejte se na záznam přednášky Miloše Havlíčka s Josefa Murgaše ze setkání uživatelů DCIx 2022.

 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading