Automatizace: Jak udržet řídicí systém v kondici

Vít Glasl Aimtec
10. 6. 2020 | 5 minut čtení

V předchozím článku na téma, jak zvládnout automatizaci, jsme se zaměřili hlavně na tým a na to, jak je možné vést implementaci nového řídicího systému efektivně a moderně. Dnes se podíváme na zoubek (nebo snad na kód?) samotnému systému. Aby mohl růst společně s vámi a s tím, jak se budou vyvíjet procesy a hardwarové technologie, které na skladě používáte. Je třeba, aby byl konfigurovatelný, a samozřejmě se musíte věnovat jeho údržbě. Tu ale můžete svěřit… automatizaci! Pojďte se s námi podívat, jak se „automatizuje automatizace“ a jak mít řídicí systém, který bude po letech užívání ve stejné kondici jako na začátku projektu.

Konfigurovatelný systém: Skládačka nových procesů

Stejně jako můžete upravovat sklad, přidávat do něj nové technologie, odebírat jiné a upravovat je tak, aby zrcadlily potřeby vaší firmy, měli byste mít možnost skládat jednotlivé moduly řídicího systému. Ať už on-premise, nebo v cloudu, hledejte pro svou intralogistiku takový software, který zvládne přidat jen některé procesy z určité oblasti. Typickým příkladem je MES, který má v sobě velmi často prvky kontroly kvality nebo údržby. U WMS jde o nastavování různých procesů, které se například ve výrobní a v distribuční společnosti odlišují. V Aimtecu jsme u některých zákazníků dospěli do fáze, kdy si řídicí systém upravuje interní tým bez nutnosti našeho zásahu.

Dokumentace nastavení aplikace

Dokumentace k systému/aplikaci je při spuštění samozřejmě předána do ostrého provozu. Stejně tak je ale třeba zaznamenat jakékoliv změny v nastavení aplikace i po jejím nasazení, tedy když si upravíte proces nebo vytvoříte nové workflow. To se opět může dít automaticky, kdy jsou změny dokumentovány a uloženy on-line, aby byla stále zajištěna aktuální dokumentace systému při jakékoliv změně podoby nebo nastavení procesu. Usnadňuje to práci internímu týmu při zaškolování nových členů i dodavateli řešení, pokud je dotázán na úpravu systému.

Automatizace údržby řídicího systému

Tak jako při implementaci projektu, je nutné automatizovat řadu činností i v průběhu užívání řídicího systému, které jinak vyžadují lidský zásah. U firem, které montují v sekvenci díly se stovkami variant, mohou do databáze měsíčně přibývat miliony záznamů transakcí, což ve výsledku znamená terabyty dat. Očekávaná odezva systému je v řádech do 200 ms, v případě kritických operací, kdy potřebujete bezprostředně zastavit stroj, musí být odezva ještě rychlejší. Jak tedy zajistit, aby se systém nezahlcoval?

V Aimtecu vyvíjíme hned několik funkcionalit, které řeší plynulý chod řídicího softwaru. Jde zejména o oblasti monitoringu a optimalizace. Automatizací těchto aktivit se odbourá mnoho opakujících se činností interního IT týmu, který díky tomu může věnovat své kapacity dalšímu rozvoji, a nikoli jen údržbě.

Automatické sebesledování – když systém sám nahlásí problém

Abychom pomohli našim zákazníkům předcházet výpadkům systému a jeho zahlcení, vyvinuli jsme funkci pro DCIx, který automaticky monitoruje svůj výkon a vytíženost. Zaznamenaná data posílá k dalšímu využití do cloudu, kde je automaticky vizualizujeme a zákazníci si mohou na webovém portálu okamžitě prohlédnout reporting. Kritické události eskalujeme dál pomocí notifikací příslušným pracovníkům. Při překročení kritických hodnot výkonu nebo vytíženosti monitoring okamžitě upozorní také naši podporu dodavatele, kde zahájíme řešení.

Automatický monitoring sleduje především následující údaje:

  • množství uložených dat, vytížení RAM a CPU, stav služeb,
  • výrazný nárůst odezev v transakcích, odezvy strojů, DB zámky.


AIMagazine_Bannery_clanek_CZ


On-line archivace dat – abyste nepřišli o svá data

Pravidelná automatická archivace dat za definovaný časový úsek je možná díky samooptimalizačnímu algoritmu přizpůsobujícímu proces archivace množství archivovaných dat. Archivace se tedy spustí v okamžiku, kdy je systém nejméně vytížen. Data se ukládají bez nutnosti zásahu administrátorů a neovlivňují provoz softwaru, ani nevyžadují žádné odstávky.

On-line plán údržby systému – údržba v době, kdy je nejméně vytížen

Nejen stroje, ale také systém musí procházet pravidelnou údržbou. Automatická údržba pravidelně kontroluje databázi a v případě potřeby zahájí defragmentaci a přepočítání statistik. Algoritmus přizpůsobí tuto činnost aktuálnímu vytížení a pokud je to nutné, odloží ji na dobu, kdy bude software nejméně využíván. Opět není třeba zásahu administrátorů a ani provoz systému není ovlivněn. Díky této pravidelné údržbě si zachová svou rychlost a automatizací se opět uvolní ruce internímu IT týmu.

Jak je vidět, řídicí systém je klíčovou částí celé automatizace, i když není na rozdíl od fyzických technologií vidět. Je to však právě on, kdo se stará o hladký běh a řízení automatizovaného skladu. Věnujte mu proto pozornost při výběru a také péči při jeho chodu. Jak jsme si ale dnes ukázali, i to je možné přenechat do určité míry strojům.

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading